Cumhuriyet ve saray darbesi!

Cumhuriyet ve saray darbesi!
12 Eylül 2018 10:29

Hiç lafı eğip bükmeyelim…  Cumhuriyet Gazetesi kurucu ayarlarına geri dönüyor.  2014 yılında meydana gelen vakıf değişikliğinin ardından Can Dündar ve ekibinin gazeteyi getirdiği çizgiyi başta Cumhuriyet okurları olmak üzere bilmeyen var mı?

 

Tuncay Mollaveisoğlu / Yeniçağ

 
Cumhuriyet’ten; bir Radikal hatta Taraf gazetesi yaratmak, adını Atatürk’ün koyduğu gazeteye en büyük kötülüğü yapmaktı…
Gazetenin habere bakışı ve yayın çizgisindeki “sapmaya” bir çok örnek verilebilir, ama geçiyorum…
İki konu birbirine bulamaç yapılıyor;
# Cumhuriyet Vakfı’nda Alev Coşkun başkanlığındaki yönetimin üç yıl önce haksız yolla tasfiye edilmesi ve devam eden dava süreci… (Bu aşamadan sonra gazetenin yayın çizgisindeki ciddi sapma.)
• Gazetenin yönetimine ve yazarlarına yönelik haksız tutuklama ve baskı süreci…
Vakıf yönetimindeki değişikliğe seviniyor olmamız, gazetenin yaşadığı baskı ve tutuklanma süreçlerini desteklediğimiz anlamına gelmez! Kaldı ki arşivler, meslektaşlarımızın tutuklanmasına karşı çıktığımızın kanıtıdır.
Cumhuriyet’in eski çizgisine döneceğine dair mesleki sevinç, tutuklanan arkadaşlarımızın tutukluluğunu onaylamak anlamına gelmiyor!
Gazetenin çizgisine yönelik eleştirilerim; başta Mine Kırıkkanat, Orhan Bursalı, Ali Sirmen, Erol Manisalı, Şükran Soner, Çiğdem Toker olmak üzere bağımsız kaleminden ödün vermeyenlerin de üzerine alınacağı bir konu olamaz.
Özellikle sosyal medyada Cumhuriyet’teki yönetim ve bağlı olarak zihniyet değişikliğini (özüne dönüşü) “Saray darbesine” bağlayanlara gülüp geçiyorum…
Ali Sirmen mi Saraylı? Mustafa Balbay, Mine Kırıkkanat mı?
Değerli dostum, Cumhuriyet Gazetesi’nin emektarı, gazetenin öz çocuğu Aykut Küçükkaya’nın da Genel Yayın Yönetmenliğine gelmesi sevindiricidir.
Dün gerçek bir entelektüel olan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek ile konuştum. Yeniçağ Gazetesi’nin de abonesi olan Özbek, “artık Cumhuriyet Gazetesi de almaya devam edebilirim” dedi.
Bugün yeni yönetime destek anlamında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile birlikte Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyaret ediyorlar.
Toz duman durulunca Cumhuriyet’teki değişimin önemi de ortaya çıkacaktır.
Atatürk Türkiyesine karşı saldırıların açıkça yaşandığı, Türkiye’nin kurucu felsefesinin, millî birliğinin hedefe oturtulduğu bir dönemde gerçekleri yazan bir kaç gazetenin emin ellerde olması, hem memleket hem de gazetecilik açısından tarihi önemdedir.

 

954f39c0623d856e

 

 

Yorumlar

Yorumlar