YSK, mazbatanın seçimi kazanan CHP’ye değil AK Parti’ye verilmesini onayladı

YSK, mazbatanın seçimi kazanan CHP’ye değil AK Parti’ye verilmesini onayladı
14 Nisan 2024 11:01

AKP, 2002 yılında girdiği ilk seçimden bu yana en düşük oyunu 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde aldı.

 

 

İl, ilçe ve belde olmak üzere yüzlerce belediye kaybeden AKP, kaybettiği belediyelerin bazılarında da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazlarda bulunarak, seçimlerin tekrarlanmasını, iptal edilmesini veya oyların yeniden sayılmasını talep etti.

YSK yapılan itirazların bir kısmını reddederken, bazı seçimlere yönelik itirazları ise kabul etti. Kabul edilen itirazlar kapsamında AKP’nin seçimi kaybettiği kimi yerlerde seçimlerin tekrarlanması veya kazanan adaya mazbata verilmemesi kararlaştırıldı.

AKP’nin yaptığı itirazlardan bir tanesi de Iğdır’ın Tuzluca ilçesine yönelik oldu.

 

 

YSK karar verdi

 
31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde CHP’nin adayı Cemal Kurnaz 1548 oy, AKP’nin adayı Ahmet Sait Sadrettin Türkan ise 1428 oy aldı. Oyların yüzde 30,64’ünü alan Kurnaz, Tuzluca Belediye Başkanı seçildi.

AKP ise emekli olduktan sonra Iğdır Valiliği tarafından Kurnaz hakkında verilen meslekten men cezasını gerekçe göstererek sonuca itiraz etti. AKP’nin itirazı İlçe Seçim Kurulu ve İl Seçim Kurulu tarafından reddedilirken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) itirazı kabul ederek seçim sonucunu geçersiz saydı. Kurnaz’ın “seçilme yeterliliği olmadığı” gerekçe gösterilerek, mazbata AKP’li Türkan’a verildi.

YSK kararının ardından ilçede protestolar düzenlenirken, CHP de YSK’ye “tam kanunsuzluk hali” sebebiyle olağanüstü itirazda bulundu. YSK’ye taşınan konu karara bağlandı.

Duvar’dan Emrullah Bayrak’ın haberine göre; YSK, mazbatanın yerel seçimi kazanan CHP’nin adayı Kurnaz yerine AKP’nin adayı Türkan’a verilmesini onayladı. Mazbata verilmemesinin gerekçesi olarak ise Kurnaz’ın “seçilme yeterliliği olmadığı” gösterildi.