Roth, Künast ve Trittin istifa etti

Roth, Künast ve Trittin istifa etti
25 Eylül 2013 09:57

Almanya’da Pazar günü yapılan parlamento seçimlerinde hayal kırıklığına uğrayarak yüzde 3 oranında oy kaybeden Yeşiller Partisi’nde istifalar peş peşe geldi. Eş Başkanlardan Claudia Roth, görevi bırakırken Cem Özdemir “Devam” dedi.

 

 

Yeşiller Partisi’nin birinci sıra adayı Jürgen Trittin’in, seçim kampanyasında sunduğu yeni vergi konseptinin partinin oy kaybetmesinde önemli rol oynadığı öne sürüldü. Yeşiller Partisi eş başkanı Claudia Roth, meclis grup başkanları Renata Künast ve Jürgen Trittin parti içindeki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.  Yeşiller Partisi’nde eş başkanlık görevinden istifa eden ve bu göreve tekrar aday olmayacağını açıklayan Claudia Roth, 2017 yılındaki seçimler öncesi yeni bir başlangıç yapılmasını sağlamak amacıyla istifa ettiğini açıkladı. Deutsche Welle’ye göre hatalar yaptıklarını belirten Roth, seçim hedefleri konusunda toplumda çoğunluğu ikna etmeyi başaramadıklarını söyledi.

 

İstifa eden Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Renate Künast da bu kararı aslında çok önceden verdiğini belirterek bundan sonra Claudia Roth gibi meclis başkanı olmak istediğini belirtti. Görevine devam edeceğine dikkat çeken Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir ise parti başkanlığına yeniden aday olacağını açıkladı.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=n7yYtZuuqIg