‘Ölüm kavşağı’ Meclis gündeminde!

‘Ölüm kavşağı’ Meclis gündeminde!
11 Ağustos 2023 10:00

Şarkışla ilçesinde sık sık yaşanan kazalar nedeniyle vatandaşların ‘ölüm kavşağı’ olarak adlandırdığı Cemel kavşağını TBMM gündemine taşıdı. Karasu, yurttaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için kavşağa sinyalizasyon yapılmasının zorunluluğuna işaret ederken, yapılan çalışmaların açıklanmasını istedi.
ANKARA/
CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ulaş Karasu, Şarkışla-Pınarbaşı karayolu üzerinde bulunan ve sık sık yaşanan kazalar nedeniyle vatandaşlar tarafından “ölüm kavşağı” olarak adlandırılan Cemel kavşağını Meclis gündemine taşıdı. Karasu, Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na “Sözü edilen bölgede bir daha fazla kazanın yaşanmaması, can ve mal güvenliğinin sağlanması için bakanlığınız tarafından ne tür çalışmalar yapılacaktır? Tüm uyarı, şikayet ve taleplere rağmen, bölgede sinyalizasyon sisteminin kurulmamış olmasının gerekçesi nedir?” diye sordu.
Karasu, Şarkışla’da sürücülerin kabusu haline gelen ve yaşanan elim trafik kazaları nedeniyle vatandaşlar tarafından “Ölüm Kavşağı” olarak adlandırılan Cemel kavşağını Meclis gündemine taşıdı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu’nun yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Karasu, kavşakta yaşanan her kazanın can ve mal kaybına neden olduğunu vurguladı. Özellikle yaz aylarında artan trafik yoğunluğuyla birlikte kavşakta ölümlü kazaların olduğuna ve yine çok sayıda yaralanmalı, maddi hasarlı kazaların yaşandığına dikkat çeken Karasu, “Her gün binlerce aracın kullandığı Şarkışla-Pınarbaşı karayolu üzerindeki Cemel beldesi kavşağında aktif dört yöne giriş çıkış bulunuyor. Her kazada, can pazarının yaşandığı ve elim kazalar nedeniyle halk arasında “Ölüm Kavşağı” olarak adlandırılan bu kavşakta acil olarak trafik önlemlerinin alınması gerekiyor. İnsanımızın hayatı bu kadar ucuz değil. Yetkilileri artık zaman yitirmeden, bir an önce önlem almaya davet ediyorum” dedi.
Tüm uyarılara rağmen yetkililerin sorumluluktan kaçındığı yönünde iddialar olduğunu belirten Karasu, önergesinde Bakan Uraloğlu’nun yanıtlaması talebiyle şu sorulara yer verdi:

 
• Sözü edilen kavşakta son üç yılda kaç trafik kazası meydana gelmiştir? Bu kazalarda kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiş, kaçı yaralanmıştır?
• Bu kavşaktaki kazaların nedenleriyle ilgili olarak Bakanlığınız tarafından bir inceleme yapılmış mıdır? Bugüne kadar, kazalara konu bu kavşak ile ilgili ihmali bulunanlar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise sonucu ne olmuştur?
• Sözü edilen bölgede bir daha fazla kazanın yaşanmaması, can ve mal güvenliğinin sağlanması için bakanlığınız tarafından ne tür çalışmalar yapılacaktır? Tüm uyarı, şikayet ve taleplere rağmen, bölgede sinyalizasyon sisteminin kurulmamış olmasının gerekçesi nedir?
• Yıllara göre ayrı ayrı gösterilmek üzere son üç yılda özelde Sivas gösterilmek üzere yaşanan trafik kazalarının nedenlerinin istatistiksel oranı nedir?
Sürekli kazaların yaşandığı Cemel kavşağında geçtiğimiz günlerde meydana gelen kazada da 4 vatandaş yaralanmıştı.