Levent Kırca: “Başbakan elinden gelse Gezi’ye katılanların hepsini hapse attırır”

Levent Kırca: “Başbakan elinden gelse Gezi’ye katılanların hepsini hapse attırır”
30 Kasım 2013 19:14

Ünlü tiyatrocu Levent Kırca, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden gelse, Gezi olaylarına katılan herkesi hapse attırır. Acaba sağlığından bir sorunu mu var?” dedi.

 

Mersin’in Anamur İlçesi’ne ‘İçerdekiler’ adlı tiyatro oyununu sahnelemek için gelen Levent Kırca, oyun öncesi basın toplantısı düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisinin azraili olduğunu söyleyen Kırca, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden gelse, Gezi olaylarına katılan herkesi hapse attırır. Acaba sağlığından bir sorunu mu var?” ifadelerini kullandı. AKP hükümetinin Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete düşman olduğunu söyleyen Kırca, “Kimse Türkiye’nin şu ciddi durumunu ciddiye almıyor: Sabah televizyonu açtım, adetim olmasa da magazin programlarına şöyle bir göz gezdirdim. İşte Ajda Pekkan bin 500 yaşında, şu bilmem ne yapıyor. Millet, hiçbir şey olmamış gibi mavra yapıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri hapse atılmış, adamlar içeride unutulmuş. Canım Atatürkçü insanlar. Saymakla bitmez. Her dakika bir şey icat ediyorlar” diye konuştu.

 

CHP VE MHP BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

 

Yanındakilere Türkiye’nin gidişatının iyi olmadığını ve bu durumdan kurtulmak için nerede birleşmek gerektiğini soran Kırca, ‘Atatürk’ün etrafında’ sözünü duyunca, MHP ve CHP’nin birlikte hareket etmesi gerektiğini savundu. Başbakan Erdoğan’ı tehdit ettiği gerekçesi ile ifade verdiğini de kaydeden Kırca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün şu mutluluğu yaşıyorum: Bugün gerçek karakterini belli eden, yanlışlara açık tavrını koyan, mücadelesini açıkça veren, bunu söyleyen, korkmadığını avaz avaz bağıran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bizatihi mahkemeye verdiği; neymiş Başbakanı ölümle tehdit ediyormuşum. Gittim savcılığa ifade verdim. Dedim ki yahu korkmasın bir şey yapmayacağım, rahatına baksın. Hep söyleniyorum. Neden diğer sanatçı arkadaşlarımız yok diye? Bu memleket bizim değil mi? Atatürk’ün ‘Ey Türk Gençliği’ dediği sizler değil misiniz? Bizler değil miyiz?”

 

SÖZLEŞME İLE DEVLET YARDIMI ALMAM

 

Özel tiyatroların aldığı devlet yardımlarının kesildiğini hatırlatan Kırca, şunları söyledi: “Alanlara da sözleşme imzalatıyorlar. Devletin parası ile yardım vermek için sözleşme imzalatıyorlar. Böyle yardım almaktansa almamaktan şeref duyarım.”

 

Konuşmasının ardından Kırca ve arkadaşlarına Anamur Muz Üreticileri Birliği tarafından Anamur muzu ve çileği ikram edildi.