Kurum’un ‘önceliğimiz başka’ dediği Kanal İstanbul için 1 haftada 10 milyarlık ihale!

Kurum’un ‘önceliğimiz başka’ dediği Kanal İstanbul için 1 haftada 10 milyarlık ihale!
20 Mart 2024 09:57

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum‘un ‘gündemimizde yok’, ‘Cumhurbaşkanı yapmak istese bile önceliğimiz başka derim’ dediği Kanal İstanbul projesi için bir hafta da 10 milyar 675 milyon liralık ihale imzalandı.

 

 

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Kanal İstanbul yeniden gündeme geldi. Uzmanların çekincelerine rağmen siyasi tartışmaların odağında yer alıyor. AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum, bir programda Kanal İstanbul’un öncelikler arasında olmadığını belirtse de, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu projeye özel bir önem verdiği biliniyor. Ancak Kurum’un “Başka önceliklerimiz var” şeklindeki açıklamalarına karşın, projenin merkezi sayılan Arnavutköy Dursunköy’de yeni bir ihale ilanı, projenin hala gündemde olduğunu ve devam ettiğini gösterdi.

Bölgede günaşırı ihaleler yayımlanırken Emlak Konut ve Türk Hava Yolları ortaklığıyla yapılacak proje bölgesindeki “Dursunköy 3. Etap 12. Kısım Konut, Ticaret ve Sosyal Donatı İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” için Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yeni bildirimde bulunuldu. Emlak Konut’un duyurduğu 18 Mart tarihli ihalenin sonucuna göre ihaleyi MİSEK ve YAPITAŞ iş ortaklığı aldı. İhalenin sözleşme bedeli ise 2 milyar 736 milyon 653 bin TL.

 

 

ARKA ARKAYA SÖZLEŞMELER

 
Aynı proje bölgesinde art arda ihaleler yayımlanmaya devam ediyor. Önceki gün de bölgede bir altyapı ihalesi yayımlandı. Yine Dursunköy’deki altyapı imar yolları ve sanat yapıları için çıkılan ihaleyi AKM Yapı Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Ruba Yapı Anonim Şirketi iş ortaklığı aldı. Bu ihalenin toplam bedeli ise 1 milyar 675 milyon TL. Geçen günlerde ise “Arnavutköy Dursunköy 3. Etap 10. Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” için Kibritçi İnşaat ile 12 Mart 2024 tarihinde 2 milyar 554 milyon 961 bin TL’lik sözleşme imzalandığını duyurdu. “3. Etap 5. Kısım” için de Misek İnşaat ile aynı gün 3 milyar 709 milyon 953 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Son bir haftada bölgede çıkılan ihalelerin bedeli 10 milyar 675 milyon TL.