RTÜK üyesi Tuncay Keser: TRT Haber, seçim günü yasakları çiğnedi

RTÜK üyesi Tuncay Keser: TRT Haber, seçim günü yasakları çiğnedi
2 Nisan 2024 13:36

CHP kontenjanından seçilen RTÜK üyesi Tuncay Keser, TRT’nin seçim günü Tayyip Erdoğan ve AKP’nin İBB adayı Murat Kurum’a ilişkin haberler yaparak yayın yasağını delen TRT’ye tepki gösterdi. Keser, “TRT Haber, bu seçim döneminin en büyük kaybedeni olmuştur. Basın tarihimize de böyle geçecektir” dedi.

 

Fotoğraf: Tuncay Keser X

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li Üyesi Tuncay Keser, TRT’nin 31 Mart günü Recep Tayyip Erdoğan, Murat Kurum ve AKP propagandası yaptığını belirterek tepki gösterdi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, TRT Haber, 31 Mart günü AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye adayı Hamza Dağ, AKP’nin Kepez Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü’nün yer aldığı reklam filmlerini gün boyunca ekranlara yansıttı.

TRT Haber, ayrıca aynı gün İletişim Başkanlığı’nın hazırladığı ve Erdoğan’ın önsözünü yazdığı “Türkiye Yüzyılı Vizyonuyla Belediyecilik” kitabının tanımını yaptı.

Kanal bununla birlikte 30 Mart günü saat seçim yasakları ilan edildikten 1 saat sonra Mehmet Hilmi Güler’in reklam filmini ekranlara getirdi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Tuncay Keser, TRT Haber’in seçim yasaklarını çiğnemesine tepki gösterdi.

 

 

“YASAĞI DELEREK İKTİDAR PROPAGANDASI YAPMIŞTIR”

 

 

“Seçim döneminde sadece iktidarın adaylarını ekranlarına taşıyan TRT Haber seçim gününü de boş geçmemiş, 31 Mart günü seçim yasağını delerek iktidar propagandası yapmıştır” diyen Keser, şunları söyledi:

“TRT’nin Seçim yayınlarının tanıtımı için hazırlanan spot filmlerle, iktidar propagandası yapılmış, oy vermeye gidecek vatandaşlar etkilenmeye çalışılmıştır. 31 Mart Pazar günü birçok kez yayınlanan yaklaşık 20 saniyelik tanıtım filminde iktidarın Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir adayları, AK Parti’nin seçim mitingleri yer almıştır. Bunun yayın tanıtımı değil, propaganda olduğu açıktır.

1 Ocak’ta başlayan seçim dönemi boyunca canlı yayınlardaki adaletsizlikler, haberlerde muhalefetin adaylarının yok sayılması, korsan reklam filmleri, belgesel adı altında propaganda filmleri, dosya haberler ve öze röportajlarla günlük yayının büyük bölümünü iktidara ayıran TRT yönetimi, seçim günü bile seçim yasaklarını delerek, hukuksuzluk dosyasını büyütmüştür. TRT Haber, bu seçim döneminin en büyük kaybedeni olmuştur. Basın tarihimize de böyle geçecektir.”