İsrail’den Türkiye’ye ‘yaptırım’ yanıtı: Zarar verecek tedbirler alacağız

İsrail’den Türkiye’ye ‘yaptırım’ yanıtı: Zarar verecek tedbirler alacağız
9 Nisan 2024 13:48

Türkiye’nin, İsrail’e yönelik ihracatta kısıtlamaya gitmesinin ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, “Türkiye’ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacağız” açıklamasında bulundu.

 

 

Ticaret Bakanlığı’nın, İsrail’e yönelik 54 ürün grubunda kısıtlama getirildiğini açıklamasının ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz’den Türkiye’ye sert mesajlar geldi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, İsrail’e yaptırım uyguladığı için Türkiye’ye karşı sert mesajlar gönderdi.

Katz, “Erdoğan’ın, Gazze’deki Hamas katillerine verdiği destek için Türk halkının ekonomik çıkarlarını bir kez daha feda ettiğini” savundu.

 

 

Katz, X platformu hesabından şunları yazdı:

 

 

“Erdoğan, Gazze’de kadınlara, kız çocuklarına, yetişkinlere tecavüz eden, öldüren ve bedenlerine saygısızlık eden ve çocukları diri diri yakan Hamas katillerine verdiği destek uğruna bir kez daha Türkiye halkının ekonomik çıkarlarını feda ediyor. İsrail, şiddete ve gasplara boyun eğmeyecek, ticaret anlaşmalarının tek taraflı ihlaline göz yummayacak ve Türkiye’ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır.

İsrail’in Türkiye’nin ihracatını engelleyeceği ürünler için bir liste daha hazırlanmasını ve ayrıca ABD’deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçilmesini, Türkiye’deki yatırımların durdurulmasını ve Türkiye’den ürün ithalatının engellenmesi talimatını verdim. ABD Kongresi’ndeki arkadaşlarımıza, boykot yasalarının ihlallerini incelemelerini ve buna göre Türkiye’ye yaptırım uygulamalarını emrettim.”