CHP’li Süllü: Sivrihisar Belediye Başkanı Habil Dökmeci’ye bir an önce mazbatası verilmeli!

CHP’li Süllü: Sivrihisar Belediye Başkanı Habil Dökmeci’ye bir an önce mazbatası verilmeli!
9 Nisan 2024 09:02

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sivrihisarlıların tercihi ile Sivrihisar Belediye Başkanı olarak seçilen Habil Dökmeci’ye mazbatasının verilmemesine tepki gösterdi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sivrihisar Belediye Başkanı adayı Habil Dökmeci’nin 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sivrihisarlıların tercihi ile Sivrihisar Belediye Başkanı olarak seçildiğini belirten Süllü, “5 Nisan 2024 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İl Seçim Kurulu’na olan tüm itirazları kesin suretle reddedilmiştir” dedi. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından İl Seçim Kurulu’na yapılan itirazın reddedildiğini kaydeden Süllü, “Seçim sonuçlarının kesinleşmiş olması sebebiyle mazbatanın ivedilikle verilmesi gerekmekte iken günlerdir Belediye Başkanı Habil Dökmeci’ye mazbatası teslim edilmemektedir” ifadelerini kullandı. Sivrihisar CHP İlçe Başkanlığı ve hukukçular tarafından yapılan birden fazla başvuruya rağmen Seçim Kurulunu toplamayan hakimin, kendisinin de ilçe dışında olduğunun iddia edildiğini söyleyen Süllü, “Başvuru sonrasında İlçe Seçim Kurulu asil üyelerinin olmadığını ileri süren yetkililer yedek üyelerin imza atmasına da imkân tanımamaktadır” dedi.

 

 

Süllü, açıklamasında, şu uyarılarda bulundu: “Yazılı hukuk sisteminde kanun herkesi bağlar. Seçimde görevli tüm kurullar Seçim Hukuku kurallarına uymakla yükümlüdür. Yukarıda yer verdiğimiz 298 sayılı Kanun ile 2972 sayılı Kanun, Seçim Hukukuna ilişkin kuralları belirler.”