Gültekin Uysal: Bizim 13. Cumhurbaşkanı adayımız belli, adı ‘adalet’

Gültekin Uysal: Bizim 13. Cumhurbaşkanı adayımız belli, adı ‘adalet’
28 Kasım 2022 08:51

Altılı Masa’nın bugün yapılacak 9. tur toplantısı öncesi açıklamalarda bulunan ev sahibi Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, halkın yüzde 65’inin parlamenter sistemi istediğini belirtti. Demokrat Parti lideri, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile enflasyonu patlatıp yoksulluğu 81 şehre 922 ilçeye, binlerce köy ve mezraya yaydılar. Bu millete faturayı 5 sene daha ödetmek istiyorlar” dedi. Uysal, Anayasa’yı hatırlatarak Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı için, “3. kez aday olamaz!” dedi.

 

 

Sözcü’nün haberine gör, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin özellikle ekonomiye olan etkilerini dile geçiren Uysal şunları söyledi:

 
“O faturayı Türk milletine 5 yıl daha ödetmek istiyorlar”

 
“Halkın yüzde 65’i parlamenter sisteme dönmek istiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ekonomide batıl fikirler getirip, halkın sofrasındaki ekmeği çaldılar. Enflasyonu patlatıp, yoksulluğu 81 şehre, 922 ilçeye, binlerce köy ve mezraya yaydılar. Milyonlarca göçmen ile demografik yapımız tehlikeye girdi. Gençleri doğdukları topraklarda gelecek kuramayan bir ülkeden daha büyük felaket olamaz. 20 yılda ne hale geldiğimiz ortada, şimdi 5 yıl daha istiyorlar. 20 yıldır yönetimde kim vardı? Bu millete yüklü bir fatura çıkardılar, şimdi o faturayı da Türk milletine ödetiyorlar ve 5 yıl daha ödetmek istiyorlar.”

 

 

“Bizim 13. Cumhurbaşkanı adayımız belli”

 
Altılı Masa’nın adayı konusuna da değinen Uysal, “Bizim 13. Cumhurbaşkanı adayımız belli, adı ‘Adalet’… Ülkeye adaleti getirecek, sefaleti yoksulluğu, adam kayırmayı, kravatlı soygunu, fetret dönemini bitirecek. Adımız değil alnımız ak olacak. Zihinlerde yaratılan düşmanlığı, kutuplaşmayı sona erdirecek. Altılı masa bunları yapacak çünkü Türk milleti ve Cumhuriyet, dört nala felakete gidiyor” dedi.

 

 

“Uçurumun kenarında ve eşikteyiz”
‘Devleti ele geçireceğiz’ diyerek yola çıkanların ülkenin kaynaklarını kuruttuğunu ve kurumlarını çökerttiğini dile getiren Uysal “Buna son vermek zorundayız. Bu iktidara ve bu hükümet sistemine değil 5 yıl, 5 gün dahi süre verilemez. Uçurumun kenarında ve eşikteyiz. Ama biz ve halkımız rahmetli Demirel’in dediği gibi, bereketli toprakların bedbaht insanları olmayacağız. Sözü biten ve ülkeyi bu hale getirenler gidecek ve hepsi de hesap verecektir” değerlendirmesini yaptı.

 

 

“Anayasa açık, Erdoğan 3. kez aday olamaz!”

 
Gültekin Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığına değinerek “Anayasa açık, bir kişi en çok 2 kez Cumhurbaşkanı seçilebilir. TBMM 18 Haziran’dan önceki bir tarih için seçimi öne almazsa Erdoğan da yeniden ve 3. kez aday olamaz. Seçimin öne alınması için ise AKP-MHP’nin oyu yetmiyor. Ancak iktidar bu ülkede, ‘Ben yaptım oldu’ mantığı ile hareket ediyor. 2 dönem kıstasını bu iktidar getirdi. Şimdi biz anayasayı hatırlattığımızda, ‘Önümüzü kesmeye çalışıyorlar, Erdoğan’ın adaylığından korkuyorlar’ gibi bahanelere sığınacaklar. İlk adaylık eski Anayasa’ya göreymiş 2. adaylık yenisine göreymiş, yeniye göre bir hakkı daha varmış, bahane çok” dedi.