Erdoğan: Siz kimsiniz bize ders veriyorsunuz?

Erdoğan: Siz kimsiniz bize ders veriyorsunuz?
15 Haziran 2022 14:11

Partisinin grup toplantısında TÜSİAD Başkanı Orhan Turan’ı hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sizden önce gelen ağababalarınız da aynı kafadaydı. Böyle giderse bu iktidarın kapısını çalmayın” dedi. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘adaylığını açıkla’ çağrısını tekrarladı.

 

 

Erdoğan, konuşmasına lisans, yüksek lisans, doktora seviyesindeki öğrencilerden okullarını belli şartlarda bırakmak zorunda kalanlara af geleceğini açıklayarak başladı.

Erdoğan, “Tüm gençlerimize bir müjde vermek istiyorum. Kamuoyunda öğrenci affı diye bilinen teklifi önümüzdeki günlerde meclisimizin takdirine sunuyoruz. Yüksek lisans, lisans, doktora seviyesinde ve okulu bırakmak zorunda kalan öğrencilere belirli şartlarda okullara dönüş yolunu açıyor” dedi.

 

 

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar:

 

YUNANİSTAN’A MESAJ

 
İstanbul Fethi törenlerinde 560 bin vatandaşımızla bir araya geldik. İstanbul’u fethetmek kadar ona hizmet etmenin de önemli olduğunu ispatlamış bir kadroyuz. Efes-2022 tatbşikatı vesilesi ile gittiğimiz İzmir’de muhattaplara gerekli mesajları tüm açıklığı ile ilettik. Birileri tarafından şımartılarak üzerimize salınan Yunanistan üzerinden ülkemize karşı oynanan oyunun farkındayız. Sorun, Yunanistan’ın bu figüranlığa isteyerek soyunmasıdır.

Yunanistan’ın başına geçmişte gelen budur. Yanlışta ısrar ederse bundan sonra da başına gelen budur. Biz bölgemizde ve dünyada küresel, siyasi bir güç olarak varlığımızı hep sürdüreceğiz. Onlar figüranlıktan öteye geçemeyecektir.

 

 

‘YENİ-ESKİ CHP’ TARTIŞMASI

 
Savunma sanayimizi dışa bağımlı hale getiren, 2. Dünya Savaşı sonraıs kurulan küresel yönetim sisteminde ülkemizin hak ettiği konumda yer alamasını sağlayamayan bu parti bize ders veremez. Kılıçdaroğlu ‘CHP eski CHP değil’ diyor. Millet bunların eskisinden ne hayır gördü ki yenisinden hayır beklesin. Kendi içlerindeki Rum, Yunan, FETÖ sevdalısı beşinci kol elemanlarını temizlesinler.

 

 

TÜSİAD’I HEDEF ALDI

 
Siz kimsiniz bize ders veriyorsunuz? Dış politikada sen bize ders veremezsin. Sen daha kalfa bile olamadın. Haddini bil. Sizden önce gelen ağababalarınız da aynı kafadaydı. Böyle giderse bu iktidarın kapğısını çalmayın. CHP ne sufle ediyorsa siz de onu diyorsunuz. Öyle ise bu kapı yerli ve milli duruş sergileyene açıktır. Yerli ve milli duruş sergilemeyene kapalıdır.

 

 

SEÇİM MESAJI

 
Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri önümüzdeki yılın bugünlerinde yapılacak. Geri sayımın başladığını söyleyebiliriz. Muhalefet halen erken seçim lafları etmeyi sürdürse de seçim takvimi ilerliyor. Muhalefetin erken seçim falan istediği yok. Bunlar herhangi bir sorumluluk üstlenmeden konforuyla siyaset yapmaya alışmışlar.

 

 

‘THY’ ADIMINA AÇIKLIK GETİRDİ

 
Dünyada ülkemizin adını Turkey’den Türkiye’ye dönüştürme adımını başarıyla hayata geçirirken milli havayolumuz da uçuşlarını Turkish Airlines değil Türk Hava Yolları ismiyle yapacaktır. Bu kadarı öküz altında buzağı arayanlara herhalde yeter.

 

 

‘6’LI MASA’ RAHATSIZLIĞI

 
Tarihi belli olan seçim için ortada adayları yok. Önce oturma sırasında anlaşabilirsek bir araya geleceğiz diyorlar. Şayet masanın etrafındakilerden biri arıza çıkarmazlarsa uzun listeyi biraz daha kısaltacağız diyorlar. Yabancı büyükelçilere sunacak ve onların icazet ve kararlarını bekleyeceğiz diyorlar.

6’lı masa adaylarını açıklamayamama sebebi olarak ‘yıpranma’yı bahane ediyor. Bu nasıl aday ki; ismi açıklanır açıklanmaz yıpranıyor. Bu nasıl aday ki; güneşi görünce eriyen buz misali itibar kaybediyor.

 

 

KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI

 
Kılıçdaroğlu, ya adaylığını açıkla ya da adayını açıkla. Bunu söylediğimden bu yana ortadan kayboldu. Her gün bir kurumun kapısına dayanıyor. Kürsü yumrukluyor. Düne kadar yere göğe sığmayan bu zatın sesi kısılıverdi. Birileri kendisine biz kararımızı verene kadar ‘Sen otur oturduğun yerde’ dediler.

 

 

‘ÖCALAN’ YÜRÜYÜŞÜ VE SALİHA AYDENİZ AÇIKLAMASI

 
Şimdi, ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum. Kadıköy’de işlenen rezaletin başrolünde yer alan milletvekili ve yanındaki milletvekillerinin, geçmişte hangi provokasyonlara alet olduklarını iyi biliyoruz. Bu kadının dosyası kabarık. Bu ihanetin bedelinin hukuk önünde sorulmasının sonuna kadar takipçisi olacağız. Süratle dokunulmazlığının kaldırılması ve bu kutlu çatı altında yer almasının mümkün olmadığını AK Parti olarak biz ortaya koyuyoruz. Meclis’in bu konuda üzerine düşeni yapacağını biliyoruz.

 

 

AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ FAHİŞ ARTIŞ

 
Çiftçilerimizin tohum, mazot, gübre gibi girdilerindeki artışın farkındayız. Alım fiyatlarını yüksek tutmaya kadar pek çok önlem alıyoruz. Üretimin artarak sürmesi en başta gelen önceliğimizdir. Karadeniz’deki doğalgazı milli sisteme bağlamak için gece gündüz çalışıyoruz. Petrol fiyatlarındaki aşırı yükselmeye bağlı olarak pompa fiyatlarındaki artışlar gerçekten rahatsız edici düzeydedir. Petrol tüketiminin büyük bölümünü ithalatla karşılayan bir ülke olarak artıştan anında etkileniyoruz. Önemli olan bu küresel dalga dindiğinde hangi kazanımlara sahip olacağımızdır.

 

 

‘BÜYÜME’ YANITI: BE ZAVALLI…

 
Büyüme her şey değildir’ diyor TÜSİAD’ın şu anki başkanı… ‘İhracat endeksli bir büyüme her şey değildir’ diyor. Büyüme ve ihracat olmasa sen ayakta duramazsın. Bütün bunlar hep CHP ağzı. Sadece ithalat seni bitirir batırır. Be zavallı bizim kurumlarımızda akademisyenlerimizin olmadığını sana kim söylüyor!

 

 

ENFLASYON VE İŞSİZLİK

 
Temmuz ayında enflasyon farklarıyla yine bir rahatlama sağlayacağız, yıl başında çok daha rahatlatıcı adımlar planlıyoruz. Bugün ülkemizdeki sorun, işsizlik veya benzeri yollarla gelir kaybına uğranılması değil, mevcut gelirle daha az satın alma gücüne sahip olunması. Biz de işte buraya odaklanıyoruz. İnşallah geçtiğimiz 20 yıl ülkemizin her meselesini çözdüğümüz gibi bunu da biz çözeriz. Dar gelirlilerin hayat pahalılığı sebebiyle ortaya çıkan refah kayıplarını telafi etmek için yeni programlar devreye alıyoruz. Temmuz ayı enflasyon farklarıyla yine bir rahatlama sağlayacağız.