Dış politikada temel ilke ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ olacak!

Dış politikada temel ilke ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ olacak!
30 Ocak 2023 16:41

Millet İttifakı, iktidara gelmeleri durumunda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyeliğini hedefleyeceklerini ve Türk dış politikasının temel ilkesinin Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yurtta Barış Dünyada Barış” şiarı olacağını belirtti. Millet İttifakı, Dışişleri Bakanlığı’nın dış politikada belirleyici aktör olma rolünü kaybettiğini, bu görevin tekrar Dışişleri’ne verileceğini taahhüt etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulayacaklarını kaydeden Millet İttifakı, Mutabakat Metni’nde Kıbrıs sorunundan, “milli dava” diye söz etti.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi’nde oluşan Millet İttifakı’nın hazırladığı, “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”nin Dış Politika bölümünün başında, “Dış politikamızın mihenk taşı olan, ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ şiarını yeniden temel dış politika ilkemiz olarak benimseyeceğiz denildi.

 

 

Dış politikalarının temel hedefinin, “ulusal çıkar ve ulusal güvenlik” olacağını ifade eden Millet İttifakı, buna uygun olarak orta ve uzun vadeli bir stratejik planlama yapılacağını kaydetti.

Dış politikanın siyasetteki polemiklere alet edilmeyeceğini belirten Millet İttifakı, “Dış politikada iç siyasi hesaplara ve ideolojik yaklaşımlara dayalı uygulamalara son vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Mutabakat Metni’nde mevcut durumda Dışişleri Bakanlığı’nın dış politikada belirleyici aktör olma rolünü kaybettiğinin sinyalini veren Millet İttifakı, bu görevin tekrar Dışişleri’ne verileceğini taahhüt etti. Millet İttifakı, 2023 seçimlerinde iktidar oldukları taktirde Dışişleri Bakanlığı’nın ayrıca, “21. yüzyıl şartlarına uygun olarak tekrar yapılandırılacağını” belirtti.

 

 

“AB’ye tam üyelik hedefimizdir”
Millet İttifakı, iktidara gelmeleri durumunda AB’ye tam üyeliği hedefleyeceklerini vurguladı.

Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakereleri kapatılmasa da 20 Şubat 2019’da askıya alındı. 2021 sonunda Avrupa Birliği Konseyi, sürecin donuk kalmaya devam etmesine karar verdi. Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerine döndüğü senaryoda 34 tane daha fasıl tamamlaması gerekecek. 3 Ekim 2005’te başlayan katılım müzakereleri kapsamında belirlenen 35 faslın şu ana kadar 16’sı müzakereye açıldı ve bir tanesi geçici olarak kapatıldı.

Millet İttifakı, tam üyelik sürecinin diyalog, adalet ve eşitlik çerçevesinde tamamlanması için çalışacaklarını belirtti. Mutabakatta Millet İttifakı üyeleri, ayrıca AB ile vize serbestisi sağlanmasına öncelik vereceklerini vurguladı.

Mutabakat Metni’nde ayrıca, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu için Ankara ve Brüksel arasındaki anlaşmazlıkların giderileceği kaydedilirken, “Türkiye ile AB’nin sığınmacılar sorununa ortak sorumluluk ve külfet paylaşımı üstlenerek yaklaşmalarını sağlayacak, 2014 Geri Kabul Anlaşması ile 18 Mart 2016 Mutabakatı’nı gözden geçireceğiz” denildi.

 

 

“AİHM kararları uygulanacak”
Türkiye’nin anayasası ve Avrupa Konseyi’ndeki kurucu üyeliği nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve kurumun diğer hukuki belgelerine uyum sağlamasının şart olduğunu vurgulayan Millet İttifakı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulayacaklarını söyledi.

 

 

NATO’nun önemi vurgusu
Millet İttifakı, “NATO’nun Türkiye’nin ulusal güvenliği açsından sağladığı caydırıcılık bakımından kritik önemde olduğunu” vurguladı.

Mutabakatta, “NATO bünyesindeki katkılarımızı rasyonel bir zeminde ve ulusal çıkarlarımızı gözeterek sürdüreceğiz” denildi.

 

 

“Komşularla barış ve istikrar” vurgusu
Millet İttifakı, “Türkiye’nin komşu coğrafyasında barış, istikrar ve işbirliğini geliştirecek çok taraflı girişimlere öncülük edeceğiz” şeklinde taahhüt verdi.

“Komşularımız ve yakın havzamızdaki ülkelerle ilişkilerimizi onaracak ve işbirliğini en ileri ve gelişmiş düzeye çıkaracağız” denilen mutabakat metninde, “Bölge ülkelerinin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüklerine saygı duyacak, iç işlerine karışmayacak, aralarındaki sorunlarda “taraf tutan” değil “çözümleri kolaylaştıran” olacağız” ifadeleri kullanıldı.

 

 

“Ege iyi komşuluk alanı olarak görülmelidir”
Millet İttifakı, Yunanistan’la kriz ortamının aşılması ve iyi komşuluk ilişkilerinin tahsis edilmesi gerektiği yönünde de mesaj verdi.

Mutabakat Metni’nde, “Türkiye ile Yunanistan arasında çözümlenmemiş sorunları diplomasi, diyalog ve sonuç odaklı müzakereler yoluyla, uluslararası hukuk ve hakkaniyete dayalı şekilde, Türkiye’nin ulusal çıkarlarından taviz vermeden çözeceğiz” denildi.

“Ege denizi barış, işbirliği ve iyi komşuluk alanı olarak görülmelidir” değerlendirmesinde bulunan Millet İttifakı, “Ege denizindeki egemenlik alanlarımıza zarar verebilecek hiç bir gelişmeye müsaade etmeyeceğiz” dedi.

 

 

“Kıbrıs milli davamızdır”
Millet İttifakı, Mutabakat Metni’nde Kıbrıs sorunundan, “milli dava” diye söz etti.

Metnin ilgili bölümünde, “Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla KKTC’nin ve Kıbrıslı Türklerin kazanılmış haklarını koruma ve iki toplumun egemen siyasi eşitliğini sağlama hedeflerini gözeteceğiz” denildi.

 

 

ABD ve Rusya ile ilişkiler
Millet İttifakı, iktidar olmaları durumunda ABD ile ilişkileri eşitler arası bir anlayışla kurumsal temele oturtacaklarını, müttefiklik ilişkisini karşılıklı güvene dayanacak şekilde ilerleteceklerini belirtti.

Altı parti, Türkiye’nin Rus yapımı hava savunma sistemi S-400 alımı nedeniyle çıkarıldığı F-35 savaş uçağı programına dönmesi için girişimlerde bulunacaklarını kaydetti.

Mutabakatta, “Rusya Federasyonu ile ilişkileri eşitler arası bir anlayışla, kurumsal düzeyde dengeli ve yapıcı diyalog ile güçlendirilerek sürdüreceğiz” denildi.