CHP’li Yazgan: 18 Mart, bağımsızlık ve özgürlük haykırışıdır

CHP’li Yazgan: 18 Mart, bağımsızlık ve özgürlük haykırışıdır
18 Mart 2024 10:44

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “18 Mart, Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlük isteğini ‘Çanakkale geçilmez’ sözüyle haykırdığı tarihtir. Başta cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık yolunda mücadele eden tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yayımladı. Türk ulusunun, bağımsızlık ve özgürlük için her şeyi göze aldığını, tarihin bu uğurda verilen mücadelelerle dolu olduğunu vurgulayan Yazgan, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin bu tarihler arasında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Yazgan, şunları kaydetti:

 

 
“1915, tarihimizin kırılma noktalarından biridir. Emperyalist işgalcilere, varını yoğunu ortaya koyarak direnen yüce Anadolu, ‘Çanakkale geçilmez’ şiarıyla halkımızın bağımsızlık ve özgürlüğe düşkünlüğünü tüm dünyaya kanıtlamıştır. Tarihte bir benzeri bulunmayan bu büyük kahramanlık destanı, Türkiye’nin ilerlediği yolu çizmiş; cumhuriyetin ve ulusal birlikteliğin müjdecisi olmuştur. Burada gösterilen fedakârlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda halkımızın neler yapabileceğinin de işareti anlamına gelmektedir. Tüm mazlum devletlere örnek olan bu destan, bağrından cumhuriyeti ve ulusal egemenliği çıkarmış, tarihin akışını değiştirmiştir. 18 Mart, tam bağımsızlık ve özgürlük uğruna ödenen büyük bedelleri barındırmaktadır. Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için yılmadan, yorulmadan çalışma azmini, işte bu destandan alıyoruz. Başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu topraklar için kahramanca mücadele edenleri, canını veren şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.”