CHP’li Kara: Toplumsal fay hatlarımız tetiklenmek isteniyor!

CHP’li Kara: Toplumsal fay hatlarımız tetiklenmek isteniyor!
22 Haziran 2023 14:57

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, “Hatay Özerk Yönetimi” adlı Twitter hesabının yaptığı provakatif paylaşımın, TCK 301. Maddesi ve Dezenformasyon Yasası kapsamında yasal sürecin başlatılması için İçişleri Bakanlığı ve İletişim Başkanlığı’na çağrıda bulunduğu yazılı bir açıklamada yaptı.

 

 

//ANKARA

 

CHP’Lİ KARA: MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE YAPILMIŞ BİR TEHDİTTİR

 
Kozmopolit yapısıyla bilenen Hatay şehrimize yönelik sosyal medya üzerinden yapılan bu provokatif girişimi, kamu barışı ve milli birlik ve beraberliğimize bir saldırı olarak nitelendiren CHP Hatay Milletvekili, “uzun vadede ciddi sorunlara neden olmadan acilen Dezenformasyon Yasası kapsamında hesap kapatılarak, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin Twitter hesabında yaptığı açıklama gereği hesap ve kullanıcısı hakkında başlatılan süreç, kamuoyuna açık bir şekilde yürütülmeli, sorumluları acilen cezalandırılmalıdır” dedi.

 

 

UFAK BİR KIVILCIM TOPLUMSAL SORUNLARA NEDEN OLABİLİR

 

 
Başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere İletişim Başkanlığı’na da konuya ilişkin çağrıda bulunan Milletvekili Yıldırım Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her ne kadar küçük bir sosyal medya hesabının önemsiz bir paylaşımı olarak yansıtılsa da böylesine açık bir provokasyon girişimi, Hatay şehrimizde istenmeyecek sonuçlara sebebiyet verebilir. Muhalif medya mensuplarını ve sosyal medya hesaplarını ivedilikle tespit eden İletişim Başkanlığı bu dezenformasyona karşı eyleme geçmekte geç kalmıştır.

Paylaşımları yapan sosyal medya hesabının halen aktif durumda olduğuna dikkat çeken Hatay Milletvekili, “özerklik gibi son derece rahatsız edici ve tetikleyici bir konunun sosyal medyada gündeme gelmesi ve tartışılması ihmalkâr ve ciddiyetsiz tutumu gözler önüne sermektedir. Bu tür provokatör girişimlerin neden olacağı en ufak bir kıvılcım bile önü alınamayan toplumsal sorunlara neden olabilir” dedi

 

 

 

TOPLUMSAL FAY HATLARIMIZ TETİKLENMEK İSTENİYOR, MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

 
Cumhuriyet Halk Partililer ve Hatay şehrimizin temsilcileri olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hatay benim şahsi meselemdir.’ şiarını benimsediklerine vurgu yapan Milletvekili, özerklik algısıyla toplumsal fay hatlarımıza tetiklenmek istenildiğinin farkındayız, müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Süreç içerisinde iktidarın izlediği basiretsiz dış politikadan ve çeşitli sebeplerle değişen Hatay’ın demografik yapısından bir tür provokasyon çıkarmaya niyetli olanlarla mücadele edeceklerini bildiren Yıldırım Kara, “Bizlerin sergilediği ciddiyeti hükümet yetkililerinden de beklemekteyiz. Hem İçişleri Bakanlığı’ndan hem de İletişim Başkanlığı’ndan bu hesabın kim tarafından ve ne amaçla yönetildiğine dair açıklama yapmaları ve yasal sürecin gidişatı hakkında kamuoyunu bilgilendirmeleri son derece önemli ve ivedidir. Mecliste de konuyu gündeme getirdik ve bu soruların cevaplarını bekliyoruz” dedi.