CHP’li Güzelmansur: Rezerv alan kaosu büyüyor!

CHP’li Güzelmansur: Rezerv alan kaosu büyüyor!
17 Mart 2024 11:28

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen il olan Hatay’da 7 ilçede ilan edilen rezerv alanlarda belirsizlik ve adaletsizliğin yarattığı kaos büyüyor.

 

 

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Güzelmansur, CHP Hatay il, ilçe örgütleri ile birlikte Antakya’da rezerv alan mağduru depremzedelerle toplantı yaptı. Gazi Mahallesi’nde düzenlenen toplantıda CHP’li Güzelmansur “Her türlü hukuksuzluğa, haksızlığa ve mağduriyete karşı rezerv alan mağdurlarının yanında olacaklarını” bildirdi.

 

 

MAĞDURİYETLERİN GETİRDİĞİ RUH HALİ: CANIM GİTSİN, EVİM GİTMESİN

 

 

Ansızın hasarsız binasına yapıştırılan bir kâğıda ve verilen bir günlük mühlete isyan eden rezerv alan uygulaması bir depremzede şöyle konuştu: “Canım gitsin, evim gitmesin. Biz hiçbir şey istemiyoruz. Bizi rahat bıraksınlar. Bu saatten sonra ben nereye gideyim?”

 

 

BÖLGENİN GELENEKLERİNİ, YAŞAM TARZINI; BÖLGE İNSANININ MADDİ MANEVİ HAKKINI KORUYACAK DÜZENLEMELER ŞART

 

 

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur “Rezerv alanlarda projeler, prosedürler bölgenin geleneklerini, yaşam tarzını muhafaza edecek şekilde planlanmalı ve yürütülmeli. Onlarca yıldır 500 metrekarelik arsasındaki müstakil evinde yaşam sürmüş insanların arsasına el koyup, o arsaya 10 daireli aparmanlar dikip, bu insanları tanımadığı onlarca insan ve 100 metrekare dairelerde yaşamaya mahkûm etmemeliler. Ya da 10 katlı bir apartmanın olduğu yere zemin +5 kat izni vererek kalan 10 aileyi belirsiz bir gelecekle, endişe içinde yaşamak zorunda bırakmamalılar. Bu ve benzeri mağduriyetleri yok etmek adına konuyu her yönüyle takip etmeye devam edeceğiz” dedi.