Belimiz ağrıyorsa…

Belimiz ağrıyorsa…
22 Mayıs 2022 22:50

Türkiye’de önemli bir şekilde yaygın olan, bel ağrısı sorunları için gerekli olan doğal tedavi ve beslenmeye, kısaca temas etmek istiyorum:

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

Rajasthan-Bikaner şehri Malasar köyünü ziyaret notlarım.

 

 

Değerli okuyucularımız, Büyük Türk Milleti olarak şunu iyi bilmeliyiz ki yirminci asrın ilk yarısı demir çelik, ikinci yarısı plastik, yirmi birinci asır (2000 yılından itibaren) ise protein devri olmuştur. Yaşamaya başladığını Protein Yüzyılında (21. Y.Y.), Büyük Türk Milleti olarak, kaybedenlerden olmamak için, modern tarımda organik tarım ve hayvancılığı ihmal etmeden, bireysel ve toplumsal olarak, doğal beslenmeye ve hayatın temel kaynağı olan doğal suya önem vermeliyiz.

 

 

Numan Aladağ diyor ki, “Dünyanın en iyi doktorları: İradeyi kuvvetlendirmek, perhiz, sabır ve şefkatli olmaktır.”

 

 

Malasar kötünde ikamet eden Hindistan Müslümanı olan. 61 yaşında ve annesi Hindistan yerli Türklerinden olan ve iyi derecede Türkçe konuşan Abdulsahip Semihhan ziraat teknisyenidir. Abdulsahib’in, 540 dönüm narenciye ve mango bahçesi var. Soydaşımızla Malasar camisinde öylen namazında tanışma nasip oldu. Tanışma alışverişi yapıldıktan sonra, çiftlik evine davet edip beni misafir etti. Abdulsahib Semihhan soydaş, diyerek, Türk kültür ve geleneklerinden misafirlik en az 3 gün olduğuna dikkat çekti. Bana, Ay-Yıldızlı Bayrağın dalgalandığı Anavatan’dan gelmişsin. Bizi daha iyi tanıman için, bildiklerimizi paylaşmam kültürümüzün gereğidir diyerek, 4 günlük misafirliğim esnasında, beslenme ve bölgesel şifalı bitkilerle tedavi konusunda bazı bilgileri benimle paylaştı. Paylaşılan bilgilerini, siz değerli okuyucularımızın bilgisine sunacağım.

 

 

REÇETE:

 
MALZEME: 100 Mlg. Zeytinyağı, 150 Gram Bal, 170 gram kuru incir, 80 Gram taze Zencefil rendesi, 60 Gram kuru çiçek bamya, 60 Gram taze Nane, Yarım çay bardağı taze sıkılmış limon suyu, 0,8 (Dört bardak) litre su. HAZIRLANIŞI: Malzemelerin tümünü bir litre suya koyup suyunu çekip lapa haline getirilip, soğuduktan sonra 120 Gram bal, 60 Gram taze nane, 100 Mlg. sızma Zeytinyağı ve yarım çay bardağı taze sıkılmış limon suyunu ilave edilip macun haline getirilip ılık olarak akıntı olmayacak şekilde belinize sarıp, üç gün sarılı kalmak şartıyla sökülüp hemen banyo yapılır.

 
Not: Bu reçeteyi, haftada en az iki gün yapılmalıdır. Sonuç alıncaya kadar devam edilmelidir. Ayrıca tedavide sabır ve irade çok önemlidir.

 

 

BANYO’DAN ÇIKTIKTAN SONRA YAPILACAKLAR!

 
70 Santim yüksekliğinde olacak şekilde üst üste konan 3-4 yastığın üzerine karnınızı dayayıp ellerinizi öne doğru uzatarak kendinizi serbest bırakmalısınız; kendinizi sıktığınız zaman, yaptıklarınızdan bir sonuç alamazsınız. Buna dikkat etmelisiniz! Parmak uçlarıyla en az 15-20 dakika masaj yaptırıp, her beş dakika da bir masaj yaptıktan sonra bir yastığı alarak, böylece 15-20 dakika yapılan masaj işlemi tamamlanmış olacaktır. Son olarak da, belin ağrıyan bölgesine yakı yapıştırıp, 6-7 Gün bekledikten sonra tedavi tamamlanmış oluyor. Bu işleme ayda en az iki defa yapılıp üç ay devam edilmelidir ki, sonuç alınabilsin. Şampuan ve katı sabun yerine, isteğinize göre esans katılmış Arap sabunu ile yıkamak daha faydalıdır.

 
Cenab-ı Allah, cümle İslam alemini şifasını mahrum etmeyen kullarından eylesin. Amin

 

 

Rajasthan-Bikaner Malasar köyünden 6 kişilik yufkalı sebzeli hindi kebabı tarifi:

 
Malasar da, ikamet eden Abdulsahib Semihhan’a, 4 günlük misafirlik esnasında ikram edilen bu yufkalı kebabın lezzetine hayran kaldım ve tarifini istedim. Bu şifalı ve beslenme zengini olan lezzetli tarifi siz değerli okuyucularımla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

 

 

Malzeme: 4 Adet yufka, 600-700 Gram arası Hindi eti (Bud), 150 gram pirinç, 300 Gram pırasa, 100 Gram taze Zencefil rendesi, Yumurta büyüklüğünde 2 Adet domates, 8 Diş sarımsak, 10 gram tane karabiber, bir tatlı kaşığı toz Karabiber, Bir tatlı kaşığı acı kırmızı biber, İki yemek kaşığı biber salçası, 100 Gram beyaz sert klasik peynir. 80 Gram taze yeşil biber, Yarımşar demet maydanoz ve taze nane, Bir çay bardağı Zeytinyağı ve bir yemek kaşığı Tereyağı ve isteğe bağlı yeterince tuz.

 
NOT: Hindi eti yerine, kuzu ve tavuk eti de kullanabilirsiniz.

 

 

Hazırlanışı: Altı yağlanmış fırın tepsisine yağlı fırın kağıdı serilir, üzerine iki adet yufka serilir. Hindi eti kuşbaşı doğranarak tam haşlanmadan ocaktan indirilip süzüldükten sonra derin bir leğene konur. Hindi suyu ile 150 Gram pirinç haşlanıp süzülüp hindi etine ilave edilir. Kuşbaşı doğranan Pırasa haşlanıp leğene konur. Soyulmuş sarımsak dört parçaya bölünecek, Taze Zencefil mutfak robotunda çekilerek suyu ile birlikte ve yeşil biber fındık büyüklüğünde doğranıp diğer malzemelere ilave edilecek. Tane Karabiber bir cezvede haşlanıp, peynir eşit olarak tahta kaşıkla iyice ezilip yuvarlak doğranmış domates, biber salçası, kırmızı biber yeterince tuz ve tereyağı leğene konur, Zeytinyağının yarısı ilave edilerek tahta kaşıkla malzemeler iyice karıştırılıp, eşit ve düzgünce tepsiye serilir; üzerini kalan iki yufka ile etrafını sıkarak iyice kapatılır. Yarım bardak Zeytinyağı ve bir yumurtayı çırpıp üzerine fırça ile yedirilip, yağlı kağıt ile kapatarak ısıtılmış fırına sürülür. Misafirlerinize ikram edeceğiniz ve özel günlerinizde vazgeçemeyeceğiniz doğal bir lezzettir. Afiyet olsun.

 
NOT: Malzemelerin gramajını arttırıp, daha kalabalık aile veya misafirleriniz için iki tepsiye de bölebilirsiniz.

 
Ayrıca Bel ağrısı ve yufkalı kebap için, sitemiz aracılığı ile soru ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

 

 

Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağının göklerde dalgalanması uğruna canlarını feda eden, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, cümle Vatan şehitlerini rahmetle, Gazileri minnetle anar. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Ruhları şad, mekanları Cennet olsun.

 

 

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

 

 

ÖZDEYİŞLER:

 
”Milletlerin akıl ve irfanı, kısa ve özlü olan atasözlerinde gizlidir” (William PENN)

 
1- Çalışmak ibadetin yarısıdır. (Türk Atasözü)
2- İyi bir kitap, şifa arayan insana hayat veren en iyi ilaçtır. (Numan Aladağ)
3- Şifaya kavuşmak için kitap okumayı ihmal etmeyin; çünkü o en doğal ilacınızdır. (Numan Aladağ)
4- Bilgi birikimi olan bilim adamı ve mucitlerin, zekalarını kitaplarla destekleyip beslenmeyen milletler, daima acı çekmeye mahkümdur. (Numan Aladağ)
5- En etkili şifa kaynağı ve mutluluk, atalarından kendisine miras kalanları not edip devam ettirmektir. (Numan Aladağ)
6- Kitap, çocuğu olmayanların çocuğa olan hasretini giderir. (Numan Aladağ)
7- Cenab-ı Allah, bir insanın evinde kuran, doğaya vatana olan sevgi ve varlıktan mahrum etmesin. (Bahri Dağdaş)
8- Kitap aklın ilacıdır. (Ovidius)
9- Kitaplar sessiz öğretmenlerdir. (An. Gellius)
10- İnsanlık yalanı ve adaletsizliği kılıçla değil, kitapla yenecektir. (Emine Zola)
11- Boşuna şifa arama, hastalığımızın zor sırrı; acelecilikle ihmalcilik arasında sallanıp duruyor. (Wolfgang Van Goethe)
12 – Vatanını seven ve çalışarak üretim yapan insan daima sağlıklıdır. (Numan Aladağ)

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Raf bedeli şartı ve bir kuruş vurgunu
Belimiz ağrıyorsa…
Türk Milletinin teminatı ve 19 Mayıs