Bakanlar AKP’li vekillere de yanıt vermemiş!

Bakanlar AKP’li vekillere de yanıt vermemiş!
30 Ocak 2022 08:14

Bir yılda TBMM Başkanlığı’na sunulan yazılı soru önergelerinden sadece yüzde 0,07’sini AKP’li vekiller hazırladı. 2021’de 13 soru önergesi hazırlayan AKP’lilerin 6 önergesine bakanlar tarafından yanıt gelmedi.

 

 

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Geçen yıl 17 bin 445 yazılı soru önergesinden sadece 2 bin 101’ini yasal süre içerisinde yanıtlayan bakanlar, 7 bin 67 önergeye hiç yanıt vermedi. Geri kalan önergelerden 6 bin 691’i yasal süresi sona erdikten sonra cevaplandı, diğer önergeler ise ya iade edildi ya da sahipleri tarafından geri alındı. Muhalefet milletvekillerinin denetleme hakkını kullanmasını sorularını yanıtlamayarak engelleyen bakanlar, iktidar partisi üyelerine de aynı tavrı takındı.

Geçen yıl TBMM Başkanlığı’na sunulan yazılı soru önergelerinden sadece 13’ünü AKP’li milletvekilleri hazırladı. Bir yılda 13 ayrı konuyu merak eden AKP’liler, Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi ile Sabahat Özgürsoy Çelik, İzmir Milletvekili Necip Nasır ve Konya Milletvekili Halil Etyemez oldu. Muhalefet milletvekillerinin önergelerini büyük oranda yanıtsız bırakan Saray kabinesi, AKP’li milletvekillerine karşı da aynı tutumu izledi. 6 AKP’li milletvekili tarafından hazırlanan 13 yazılı soru önergesinden 6’sına yanıt verilmedi.

 

 

EN ÇOK BAKAN KURUM YANITSIZ BIRAKTI

 

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AKP’li milletvekillerini en çok yanıtsız bırakan bakan oldu. Kurum, AKP’li Erdinç’in Adana Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik Sayıştay raporundaki tespitler hakkındaki sorularına yanıt vermedi. Kurum, AKP Hatay Milletvekili Şanverdi’nin Hatay’ın bazı ilçelerinde yaşanan içme suyu sıkıntısına ilişkin sorularını da yanıtlamadı. AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır’ın seçim bölgesine yönelik iki ayrı soru önergesi de Kurum tarafından yanıtlanmadığı için iade edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iktidar partisine mensup milletvekillerinin önergesine yanıt vermeyen diğer bakanlar oldu. İçişleri Bakanı Soylu, AKP’li Bekir Kuvvet Erim’in, “Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin katı atık depolama ve bertaraf tesisi ihalesine ilişkin” soru önergesine yanıt vermedi. Sağlık Bakanı Koca ise AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez’in “mide küçültme ameliyatlarına ilişkin” sorularını yanıtsız bıraktı.