‘PTT şubelerinde yoğunluktan sosyal mesafe oluşmuyor, işlem yaptıranların çoğu yaşlı’

‘PTT şubelerinde yoğunluktan sosyal mesafe oluşmuyor, işlem yaptıranların çoğu yaşlı’
20 Mart 2020 11:20

Koronavirüse karşı sosyal mesafeye dikkat edilsin uyarısı bizzat kimi kamu kurumlarında uygulanamıyor. Bunların başında da PTT şubeleri geliyor.

 

 

Independent Türkçe’ye konuşan Haber- Sen Genel Başkanı Musa Özdemir, koronavirüse karşı önlem alınması için PTT Genel Müdürlüğü’ne çağrı yaptıkları halde gerekli tedbirlerin alınmadığını iddia ederek, şöyle konuştu:

Gerekli tedbirlerin alınmaması risk grubunda yer alan PTT emekçilerini kaygılandırmaktadır. PTT işyerlerinde işlem yaptıran yurttaşların yarattığı yoğunluk ve bu yoğunluktan kaynaklı sosyal mesafenin oluşamaması yine işlem yaptıran yurttaşların yaş ortalamasının yüksek olması, virüsün PTT emekçilerine ve yurttaşlara bulaşma ihtimalini arttırmaktadır.

 

 

“Sosyal yardımların verildiği dönemler kalabalık artıyor”

 

 

PTT merkezlerinin çocuk, işsizlik ve sosyal yardımların verildiği dönemlerde çok daha kalabalık olduğunu söyleyen ve buna dair son günlerde çektikleri fotoğrafları paylaşan Özdemir, “Bu koşullarda COVİD19 virüsünü herhangi bir kişinin taşıyor olma ihtimalinden dolayı gerek PTT çalışanlarına ve gerekse de yurttaşlara bulaşma ihtimalini arttırmaktadır” dedi.

 

 

“Yardımlar peşin ödenerek kalabalık dağıtılsın”

 

 

Özdemir’in kalabalığın azalması için bir önerisi var.

Bu önerisini “Yurttaşların büyük çoğunluğu ev ekonomisini bu yardımlar üzerinden finanse ettiği için aylık verilen bu yardımların üç aylık bölümünün peşin ödenmesi, PTT merkezlerinde oluşacak insan kalabalığını ortadan kaldıracak ve virüsün bulaşma ve yayılımını engellemede etkili olacaktır” diye anlattı.

 

 

“Her gün yüzlerce insanla temas ediyoruz”

 

 

Özdemir, “PTT çalışanları açısından durum daha risklidir. Çünkü bir günde bir dağıtıcı(postacı) ve gişe memuru yüzlerce insanla temas halindedir, bu durum virüsün bulaşma ve yayılma ihtimali arttırmaktadır” diyerek diğer önerilerini şöyle sıraladı:

 

– PTT çalışanlarına yönelik özellikle işyerlerinin günlük dezenfekte edilmesi, diğer gerekli koruyucu tedbirlerin alınması,

– Tüm yurttaşların fatura borçlarının(elektrik doğalgaz, su vb) ertelenmesi,

– Tüm PTT şubelerimizin tamamen kapatılması, yalnızca merkezlerden işlem yapılması, ancak merkezlerde yapılacak işlemlerde sosyal mesafenin korunması ve sağlık bakanlığının açıkladığı diğer kuralların uygulanmasında azami özenin gösterilmesi

– Acil ve zaruri olmayan posta, kargo gönderilerinin, virüs salgını kontrol altına alınana kadar kabul edilmemesi,

– Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapılarak tebligatların gönderilmesinin geçici bir durdurulmalı.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar