TCDD’de 52 müdür sınavsız atanmış!

TCDD’de 52 müdür sınavsız atanmış!
22 Aralık 2021 09:13

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD), görevde yükselme sınavına tabi olmasına karşın aralarında önemli dairelerin de bulunduğu 52 birimin başına sınavsız müdür ataması yaptığı ortaya çıktı. Sayıştay, kurumun yönetmeliği arkadan dolaşmak için söz konusu personeli önce yönetmeliğe tabi olmayan kadrolara, kısa süre sonra da sınavsız şekilde bulundukları birimin başına atadığını tespit etti.

 

Fotoğraf: Reuters/ Ümit Bektaş

 

TCDD Taşımacılık AŞ’nin 2020 yılına ilişkin mali denetimlerini tamamlayan Sayıştay, kurumda görev yapan 52 müdürün atamasının, yönetmeliğe aykırı olarak sınavsız şekilde yapıldığını tespit etti. T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 23 Kasım 2018 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatan Sayıştay denetçileri, raporda atamalara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

 

“Çalışma barışını da olumsuz etkiler”

 
“Yönetmeliğin amacı kariyer ve liyakat ilkeleri çerçevesinde hizmet gerekleri, personel planlaması esas alınarak şirket merkez ve taşra teşkilatında çalışan personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Yönetmeliğin ‘Görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi görev grupları’ başlıklı 5’inci maddesinde, görevde yükselme sınavı ile atama yapılacak hizmet grupları belirtilmiştir. Hizmet gruplarında belirtilen müdürlüklere atama yapılması için kişinin görevde yükselme yönetmeliğindeki şartları taşıması ve müdürlük sınavına girmesi gerekir. Yapılan incelemede, yönetmeliğe olmayan kadrolara atama yapıldıktan kısa bir süre sonra görevde yükselme sınavına tabi olan kadrolara sınavsız olarak atama yapılması, görevde yükselme yönetmeliğine aykırı olduğu gibi aynı zamanda hakkaniyete de uygun düşmemesi nedeniyle personel arasındaki çalışma barışını da olumsuz yönde etkilediği görülmektedir.