Kurban Bayramının fazileti!

Kurban Bayramının fazileti!
30 Temmuz 2020 12:57

DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ! HALKIN HABERCİSİ AİLESİ OLARAK, MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDER.​ CENAB-I ALLAH TEKRARINI NASİP ETSİN.

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

Cenab-ı Allah, bu aziz mübarek Kurban bayramının yüzüsuyu hürmetine, insanları COVİD-19 salgınından bir an önce kurtarsın. Bir daha böyle acıları bizlere göstermesin. Amin.

 

Hindistan’nın ünlü bürokrat din görevlisi Hafız Seyyid Asaf Ali diyor ki: “Bir müslümanın dünya ticareti kendisine ahiretini unutturmamalıdır ki, ahiret zenginliği dünyadan çok daha faydalı ve hayırlıdır. Dünya kazançlarının faydaları ömürle sona erer. Bu dünyada kazanıp ahirette iflas etmek akıl karı olmadığının bilincinde olmalıyız.”

 
Bayramlar, küskünlerin barışacağı ve dargınlıkların hafızalardan silineceği mübarek günlerdir. Böyle mübarek günleri yakalamışken, Türk İslam dünyası olarak bu​ fırsatı​ iyi değerlendirmeliyiz.
Vacip olan Kurbanı herhangi bir mazeretinizden dolayı​ kesmeyip, birine parasını verdiğiniz zaman, vekaleti alan hayır kurumu veya kişinin, mutlaka​ kan akıtması yani kurbanı kesmesi şarttır. ​

 

Cenab-ı Allah, Hacc Suresi ayet 37 de şöyle buyuruyor:​ ”Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Cenab-ı Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin, O’nun için yaptığınız Riyakarlık’tan (Gösterişten) uzak amel ve ibadetlerdir.”​ onun içindir ki keseceğiniz Kurbanın parası​ helal olması, daha çok sevaplara nail olunur.​

 

KURBAN KESMENİN HİKMETİ

 

1-​ Kurban kesmiş olanın, Allah’a karşı eda vacip,​ bir​ yıllık yaşam metninin şükür etmesini yerine getirmiş olur.

2-​ İnsanı günahlardan arındırır, sevaba kavuşturur.

3-​ Eti, derisi ile ihtiyaç sahibi olan fakirlerin ihtiyaçlarının kısmen de olsa hafiflemesine vesile olmuş olur.

4-​ İslam dünyasında sevgi ve kardeşlik duygu çemberinin genişlemesine sebep olur.

5-​ Ekonomik yaşama da hareketlilik getirir; ticari alandaki sosyal ilişkilerin genişlemesine vesile olur.

Sadakat-Samimiyetle İslamiyet: İnsanın Allah’a ve bütün mahlukat ile kendi nefsine karşı görevini​ vicdanı ile yapması veya her insanın riayetine mecbur olduğu ahlak akidelerinden vicdanlara aykırı hiçbir şeyi yapmamasıdır. Kur’an-ı Kerime​ göre: En iyi insan bencillik ve riyakarlık​ faaliyetlerinden uzak olandır.

 

 

İslam dininin esas kaynağı olan Kur’an-ı Kerim-i ve hadis-i şerifler incelenecek olur ise İslam dini her şeyden önce ahlak dini olduğu anlaşılır. Güzel ahlak 67ve vicdan İslam dininin temelidir. Allah’ın birliğine inanmak, nasıl ki, İmanın ve İslamın başı ise, bütün iyi ahlaklar da İman ve İslamın birer dilimidir.​ İmanı hurma ve zeytin ağacına benzetirsek, Sadakat ve Samimiyet de​ o ağacın yaprağı, çiçeği ve meyvesidir. Bu ağaçlara ne kadar iyi bakılıp, gübre, sulama ve budaması yapılırsa meyvesi de o kadar bol, şifalı​ olacağı gibi insanlardaki ahlaklar​ da ne kadar güzel olursa İmanın ve İslamın olgunluğuna her türlü tehlikelere yani nefsin kötü (Haram) isteklerine karşı o derece​ güçlü olur. İnsanların kalbinde ilk önce​ haram olan düşüncelerden temizlendikten sonra güzel ahlaklarla süslenir.

İslam kültüründe Kurban Bayramı:
İslam dininin​ bizlere kazandırdığı, güzel adet ve​ geleneklerimizden biri de Zilhice’nin onuncu günü kesmemiz vacip olan Kurbandır.

Cenab-ı Allah’a yaklaşmak,​ ”Eyyam-ı nahr”​ denilen belli günlerde kesilen hayvana​ ”Kurban”​ denir. Hanefi Mezhebine göre Kurban kesmek vaciptir.
Kevser Suresi’nin ikinci ayetinde Allah şöyle buyuruyor:​ ”Artık Rabbin için namaz kıl ve Kurban kes”

Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor:​ ”Maddi gücü olup da Kurban kesmeyen bizim namazgahımıza yaklaşmasın.”

 

 

KURBAN KESMENİN VACİP OLAN ŞARTLARI

 

 

1- Müslüman olmak. Kurban bir ibadettir; gayri müslim bu ibadete ehil değildir.

2- Hür olmak.​

3- Kurban kesecek kadar maddi imkanı olması gerekir.

4- Kurban vecibesinin misafire vacip olmaması, kesmediği zaman mes’ul olmayacağını ifade eder. Fakat kesecek olursa nafile olarak kurban sevabına erişir.​ ​

5- Erginlik çağında olmak.

 

 

KURBAN KESERKEN NELERE​ DİKKAT ETMELİYİZ

 

 

1-​ Kurbanı kesecek kişinin​ ”Becerikli-ehil”​ olması gerekir.

2- Kurban kesmeyi becerebiliyorsa sahibi keserse, daha çok sevaplara nail olur. Kurban, ehil olan birisine vekalet vererek de kestirilebilir.

3- Kurbanı keseceğiniz bıçak çok keskin olmalıdır.

4- Kurbanlık hayvanın önünde bıçak bilenmez, mekruhtur.

5- Kurbanlık hayvanı; kesmeden önce su içirilmelidir​ ve yem verilmelidir. kesinlikle eziyet edilmemeli.

6- Hayvanın gözlerini bağlamak gerekli değildir. Bağlanırsa daha sevaptır.

7- Ayaklarını​ bağladıktan​ sonra okunacak dua:

”Allahümme inne haza minke ve ileyke fetekabbel minni kema tekabbelte min Muhammedin nebiyyike ve İbrahime Halilik”​

MANASI:​ ”Allah’ım! Keseceğim kurban Senin ihsan ettiğin servetten bir parçadır. Onu, yine Senin rızana ayırıyorum. Kestiğim Kurbanı, Hz. Muhammed ve Halil-in İbrahim aleyhhümme’sselam’dan kabul ettiğin gibi benden de kabul ediver”

 

 

KURBAN NASIL KESİLİR?

 

Kurbanı, yukarıda yazılan​ şekilde hazırlayıp, sırasıyla şu işlemler yapılarak tamamlanır: (En’am Suresi, ayet:79)

Bismillahirahmanirahim

”İnni veccehtü vechiye lilleziy fetarassemavati ve’l-arda hanifen vema enne minelmüşrikiyn.”

MANASI:​ ”Doğrusu ben, yüzümü, gökleri ve yeri yaratana, doğruya yönelerek çevirdim. Ben müşriklerden değilim.”

Sonra, En’am Suresi’nin 162’ci ayeti okunur:

Bismillahirahmanirrahim

”Kul inne salatiy ve nüsukiy ve mahyaye ve mematiy lillahi rabbil’alemiyn”

MANASI:​ ”Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm; hepsi alemlerin Rabbi Cenab-ı Allah içindir.”

Bundan sonra, Teşrik Tekbirleri getirilir. üç kere okunması gerekir.

”Allahü Ekber, Allahü Ekber. La ilahe İlla llahü v’Allahü Ekber. Allahü ekber ve li’llai’l-hamd.”

MANASI:​ Allah en büyüktür, Allah en büyüktür ve Allah’tan başka tanrı yoktur. Allah en büyüktür, Allah en büyüktür ve hamd sadece Cenab-ı Allah’adır.”
Sonra​ ”Tesmiye (Ad verme)”​ getirilerek, yani:

”Bismillahi Allahü Ekber”​

denilerek Kurban kesilir.

UYARI!​ Kurbanı vekil kesiyorsa, Kurban sahibinin​ ”Besmele”​ okuması yeterli değildir; kesenin de ”Besmele” okuması şarttır.

 
KURBAN KESİLDİKTEN SONRA YAPILACAKLAR

 

 

Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde:​ ”Kurban kesilince elinizdeki bıçakları bırakınız. Nafile olarak​ ​ İki rekat şükür namazı kılınız. Bu iki rekatı kılıp da Cenab-ı Allah’dan bir şey isteyenin istediği şey’i Allah ona verir.”​ buyurmuşlardır.​

Namaz bitince:​ ”İnne salati ve nüsüki ve mahyaye ve memati lillahi rabbil alemiyne la şeriyke lehu.”​ diye dua edilir.​

Kurbanın eti eşit miktarda üçe taksim edilir: 1- Kendisine 2- Akraba, dost ve komşuya. 3- Çevrenizde​ ki,​ fakir fukaraya verilir.
Cenab-ı Allah, yaptığınız maddi ve dini ibadetlerinizi kabul etsin.​

Cümle​ Vatan şehitlerini ve Türkiye Cumhuriyetimi’nin kurucusu Gazi M. Kemal Atatürk’ü ve cümla atalarımızı Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil​ şifa-i şerifler dileriz.​

Cenab-ı Allah, Türk İslam Dünyasını, bu Mübarek günlerin yüzüsuyu hürmetine, ”İhanet şebekesi”​ riyakarların ve​ haram kazanç elde etme duygu ve düşüncesinde olanların​ şerrinden muhafaza eeylesin. Amin Velhamdulillahirabbilalemin

Kaynakça:​

1- Hindistan’nın ünlü din görevlisi, bürokrat Hafız​ Seyyid Asaf Ali

2-Diyanet ilşeri Başkanlığı 207 No’lu yayını

3- İlahiyatçı-Eğitimci Hasan Sungur

 

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!