Kılıçdaroğlu: Başbakan’ın İsviçre’de 8 ayrı banka hesabı var!

Kılıçdaroğlu: Başbakan’ın İsviçre’de 8 ayrı banka hesabı var!
10 Mart 2014 00:18

Kılıçdaroğlu, Wikileaks belgelerine göre, Başbakan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı banka hesabı olduğunu savundu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Artık bu ülkede hırsız var deyince bir kişinin adı aklımıza geliyor.” deyip Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yırtık ayakkabı ile siyasete girdiğini, ancak şu an dünyanın en zengin başbakanlarından birisi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Wikileaks belgelerine göre, Başbakan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı banka hesabı olduğunu savundu.

 

Kılıçdaroğlu, partisince Mersin ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıtmak için Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde düzenlenen açık hava mitinginde konuştu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından yaptığı öne sürülen telefon konuşmalarını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, mitinge katılanların, “Hırsız Tayyip” sloganları atmaları üzerine şöyle devam etti: “O sesler montaj diyor. Montaj olduğunu iddia ediyorsan, o ses kayıtlarını dünyanın en saygın kurumlarından birine gönder montaj olup olmadığını Türkiye duysun. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı var. 76 milyonun telefonunun izlendiği, takip edildiği yer, buranın kayıtlarını açıkla. Açıklayabilir mi, açıkla diyorum açıklamıyor. Montajsa gönder diyorum göndermiyor. Neden, çünkü gerçek olduğunu o da çok iyi biliyor. Wikileaks belgelerinde ne çıkmıştı. İki ayrı kaynaktan check edilip Amerikan büyükelçisinin kriptoyla Washington’a gönderdiği bilgi. Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesapta paraları var diye.”

.

.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal için de İsviçre bankalarında parası olduğu yönünde iddialar olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Sayın Baykal, kendisi hemen bir dilekçe verdi. İsviçre bankalarında hesabım varsa bana bildirin dedi. Sayın Deniz Baykal’ın İsviçre bankalarında 5 kuruşluk hesabı yok olduğu orta çıktı. Ben Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Sen İsviçre bankalarında hesabın olmadığını söylüyorsan neden Deniz Baykal gibi yapmıyorsun, dilekçe vermiyorsun. Gerçeği biliyorsun.” diye konuştu.

 

“SENDE HİÇ AR, HAYA, EDEP YOK MU”

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Başçalan” olarak seslenen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Beni eleştirecek ama ne diyor. Allah büyüktür diyorum, Allah söyletir diyorum. Eskişehir mitinginde ne söylemiş; evlatlarıma helal lokma yedirmediğim halde haramdan bahsedecek kalitede değilsin. Kendi ağzından televizyondan bütün milletin önünde söylüyor. Biz de zaten aksini söylemiyoruz ki. Senin söylediğini söylüyoruz. Sen nasıl bir babasın, çocuğunu harama ortak edersin. Eskiden evlattan babaya hırsızlık geçmez diyordun. Şimdi geldiğimiz nokta bu noktadır. Sen kendi hırsızlıklarına çocuklarını ortak ettin. Sen de hiç ar, haya yok mu, edep yok mu sende?

 

“HIRSIZ VAR DEYİN BİR KİŞİ AKLA GELİYOR”

 

“Artık bu ülkede hırsız var deyince bir kişinin adı aklımıza geliyor. ayın 17’si, 17 Aralık Şeb-i Arus günü, sabahleyin 08’i 02 geçiyor. Başçalan, Bilal oğlana telefon ediyor. Evladım diyor, bakanların çocuklarının evlerinde polis arama yapıyor. Adı rüşvet yolsuzluk araması diyor. Bilal oğlan da ‘Babacığım sen biliyorsun’ diyor. Oğlum diyor evdeki paraları sıfırlayın. Ama biliyor ki Bilal oğlan tek başına sıfırlayamayacak. Sana kardeşin Sümeyye’yi gönderiyorum. Dayını çağır, amcanı çağır, onlar da yardım etsinler diyor. Dolarları sıfırlayın. Sabahın 8’i. Arkasından ertesi gün 10.58 yine telefon ediyor 4. telefon. Oğlum paraları sıfırladınız mı ‘Babacağım’ bir miktar kaldı diyor. Kaç lira kaldı, 30 milyon Avro kaldı diyor. Burada ben Türkiye’nin vicdanına sesleniyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne gönül vermiş kardeşlerimin vicdanına sesleniyorum. Dünyanın hangi ülkesinde bir başbakanın oğlunun evinde paralar sıfırlandıktan sonra 30 milyon Avro kalıyor. 30 Mart’ta elinizi vicdanınıza koyun sandığa öyle gidin. Ya helalden yana ya haramdan yana oy kullanın. Harama ortak olmayın. Yırtık ayakkabı ile siyasete girdiğini söylüyor. Şimdi dünyanın en zengin başbakanlarından birisin.”

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, 28 defada 52 milyon dolar rüşvet aldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “Rüşvet alan bir hükümetin başındaki başçalana hala oy vermeyi sürdürecek misiniz?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in bugünlerde gülecek hali olmadığını ifade ederek, sabahın 7.30’unda oğluna açtığı telefonu hatırlattı.

 

Kılıçdaroğlu, daha sonra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı, aynı zamanda CHP adayı Macit Özcan ve diğer ilçe başkan adaylarını tanıttı.