Erdoğan’ın ‘montaj video’ açıklamaları gündem olmuştu: TRT telif atıp yayından kaldırdı

Erdoğan’ın ‘montaj video’ açıklamaları gündem olmuştu: TRT telif atıp yayından kaldırdı
27 Mayıs 2023 09:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesinde mitinglerde sık sık kullandığı Kılıçdaroğlu’nun montaj videolarıyla ilgili açıklamalarını yaptığı TRT canlı yayınında, “Kılıçdaroğlu, Kandil’deki kişilerle video çekimi yapmış, bunları yayınladılar. Ama montaj, ama şu, ama bu” şeklinde ifadelerde bulunmuştu. Ancak Erdoğan’ın bu itiraf niteliğindeki açıklamaları TRT tarafından telif gerekçesiyle sosyal medya yayınlarından kaldırıldı.

 

 

TRT, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimleri öncesi miting meydanlarında vatandaşlara izlettiği montaj videolara yönelik “Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle video çekimleri var, bunları yayımladılar. Ama montaj, ama şu, ama bu” açıklamalarının yer aldığı videoyu telif atarak yayından kaldırdı.

 

 

TRT’DEN ERDOĞAN’IN MONTAJ İTİRAFI AÇIKLAMALARINA MÜDAHALE
Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinden önce düzenlediği tüm mitinglerde, CHP’nin ‘Haydi’ reklam filmine montaj ile PKK elebaşı eklenen videosunu vatandaşlara izletmişti. Geçtiğimiz günlerde TRT canlı yayına katılan Erdoğan “Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle video çekimleri var, bunları yayımladılar. Ama montaj, ama şu, ama bu” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın miting meydanlarında vatandaşlara gösterilen videoların sahte olduğunun itirafı olarak anlaşılan açıklamaları gündem olmuştu.

TRT, Erdoğan’ın söz konusu açıklamalarının yer aldığı videonun kopyalanmasını engellemek amacıyla videoya telif atarak yayından kaldırdı. Erdoğan’ın izlettiği montajlı görüntülere de erişim engeli getirilmişti.

 

R1

 

 

 

KILIÇDAROĞLU’NDAN SERT TEPKİ
Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Kılıçdaroğlu’ndan sert tepki gelmişti. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın açıklamalarının yer aldığı videoyu “Montajcı sahtekar.” notuyla paylaşmıştı.