Dink’in avukatından çarpıcı iddia Dolmabahçe mutabakatıyla Hrant Dink cinayeti kapatıldı

Dink’in avukatından çarpıcı iddia Dolmabahçe mutabakatıyla Hrant Dink cinayeti kapatıldı
15 Eylül 2013 16:13

Agos gazetesine konuşan Hrant Dink davası avukatı Fethiye Çetin, 5 Mayıs 2007 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt arasında Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşen ve “Dolmabahçe Mutabakatı” olarak bilinen görüşmeyle Hrant Dink cinayetinin üstünün örtüldüğünü iddia etti.

 

 

MASADA DİNK DOSYASI DA VARDI

 

“Ergenekon davasının açılması, soruşturmalar, tutuklamalar, bana kalırsa Dink cinayeti bunlar için bir araç olarak kullanıldı. Bu benim iddiam. Kesin kanıtlarla ileri süremem ama sezgilerime güveniyorum.” diyen Çetin şöyle devam etti: “Masaya pazarlık konusu olarak konan dosyalardan biri Hrant Dink cinayetiydi. Bunu 2007’den beri düşünüyorum. O günden bugüne yaşananlar bu düşüncemi pekiştirdi. 2007’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın Dolmabahçe görüşmesinden sonra başladı Ergenekon soruşturması ve Hrant Dink soruşturması orada bitirildi. O görüşmeden sonra bir adım attıramadık. Hrant Dink davasının bazı pazarlıklara kurban edildiğini düşünüyordum o zaman. Büyükanıt’ın önüne konan dosyalardan biri de Hrant Dink cinayeti davası dosyasıydı. Belki orada bir uzlaşma sağlandı. Ergenekon davası sürecine baktığımızda bu uzlaşmayı görüyorum. Öngörüm doğrulanıyor.”

 

ERGENEKON DAVASI TATMİN ETMEDİ

 

Çetin, Büyükanıt üzerine şunları söyledi: “Büyükanıt, dönemin Genelkurmay Başkanı. Pek çok şaibeli belgenin altında imzası var ve Ergenekon soruşturmasının hep dışında tutuldu. Belli dengeler üzerinde uzlaşıldı. Bir grup tasfiye edildi. Bu grubun eski suçları, Özel Harp Dairesi suçları üzerine gidilmeyecek, sadece hükümeti devirmek, darbe teşebbüsü ile sınırlı kalacaktı. Bir de Danıştay saldırısı var, başka eylem yok. Sanıyorum anlaşma bu düzeyde. O yüzden Ergenekon davasının geçmişin acısını yaşayan mağdurları da tatmin etmedi. Hrant Dink cinayeti davası aslında bir anahtar sunuyor bize. Bu yapı geçmişte hesabı sorulmayan pek çok cinayetin çözümünde yardımcı olacak özellikte. Zaten o yüzden aydınlatılmıyor.”

 

Odatv.com