CHP’li Şevkin: Diyanet, neden yoksullukla, açlıkla ilgili fetva vermiyor?

CHP’li Şevkin: Diyanet, neden yoksullukla, açlıkla ilgili fetva vermiyor?
11 Kasım 2021 10:16

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, AKP’nin yarattığı yoksulluk ve açlık düzenine Meclis’te tepki gösterdi.

 

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, AKP eliyle Türkiye’de açlık ve yoksulluğun derinleştiğini, insanların çaresizlikten canına kıydığını söyledi. Meclis’te CHP Grubu adına konuşan Dr. Şevkin, “Bu ülkede temel besin ürünlerindeki fiyat artışı bile yüzde 70’i geçti. AKP eseriyle övünebilir. Çünkü yoksulluk ve açlık sizin eseriniz. Bu enkazı biz kaldıracağız” dedi

 

 

“YANLIŞLAR HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR”

 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anarak TBMM Genel Kurulu’nda partisi adına kürsüye çıkan ve pazar artıklarından, çöplerden yiyecek toplamaya çalışan ailelerin fotoğrafları eşliğinde konuşan Dr. Müzeyyen Şevkin, iktidarı eleştirdi, sorunlara dikkat çekip çözüm önerilerini paylaştı. Genel kurulda, AKP’li milletvekillerine seslenerek, “Devri iktidarınızda intihar vakaları 60 bine ulaştı. 2021 yılının sadece ilk beş ayında 150 insan “Geçinemiyorum” diye intihar etmiş durumda. 23 milyon icra dosyasının yanı sıra 100 binin üzerinde çiftçi haciz ve borç batağıyla karşı karşıya. Şekere, otogaza, elektriğe her geçen gün zam geliyor” ifadelerini kullandı.

Ekonomide yaşanan gelişmeleri ve zamları ele alan Dr. Şevkin, “Bu cennet vatanımızı ne yazık ki yurttaşlarımız için yaşanmaz hale getiren iktidarın yanlış politikaları hız kesmeden sürüyor. Döviz kurları artıyor, enflasyon yükseliyor. İktidarın aklayıcısı TÜİK istatistikleri kafasına göre ve AKP’nin işine gelecek şekilde manipüle etse de halkın yaşadığı çıkmaz gizlenemiyor” diye konuştu.

 

 

“İNSANLARIMIZ FERYAT EDİYOR”

 

 

İnsanların yaşadığı sorunların iktidarın yanlış politikalarından kaynaklandığını ifade eden Dr. Müzeyyen Şevkin, şöyle devam etti:

“İnsanımız aç, perişan halde, sefalete sürüklenmiş durumda. Gençlerimiz işsiz, yarınlarından umutsuz, gelecekten kaygılı. Bu kara tablo sizin eseriniz! Utanılacak bu durumla gurur duyabilirsiniz iktidar milletvekilleri! Bakın sendikalarımızın araştırmalarına. Bu araştırmalara göre ülkemizde üstelik bekâr bir çalışanın bile açlık sınırı 4 bin lira oldu. Yoksulluk sınırı ise 10 bin lira seviyelerine ulaştı. Bu ülkede asgari ücret 2 bin 825 lira. Yani iktidarın belirlediği asgari ücret bile açlık sınırının altında. Taş mı yesin bu insanlar? Ev kiraları geçen seneye oranla yüzde 75 arttı. Hayat pahalılığı katlanılmaz boyutlara ulaştı. Şekerden yağa, doğalgazdan elektriğe her şeye fahiş zamlar geldi. Sokakta yan yana geldiğimiz insanımız, ‘Soba bile yakamıyoruz, pazara gidemiyoruz’ diye feryat ediyor. Emeklimiz, ‘Vallahi açız, billahi açız’ diye isyan ediyor. Yaşlısından gencine, kadınından erkeğine toplumu perişan ettiniz. Gençlerimiz işsizlikle kıvranıp atama yapmayan iktidara tepki gösteriyor. Her 3 gençten 2’si işsiz bu memlekette. Eserinizle gurur duyun. Bakın bu ülkenin çiftçileri bin bir emekle limonu üretiyor, dalında 50 kuruşa satamıyor. Marketlerde halkımız 5 liraya limon alamıyor. Gübre fiyatları almış başını gitmiş, siz daha neyden bahsediyorsunuz Allah aşkına? Bu yangını söndürün yeter!”

 

 

“FOTOĞRAFLARLA KONUŞTU”

 

 

Ekonomik krizin yarattığı tahribata ve yurttaşların dramına işaret eden Dr. Müzeyyen Şevkin, çöpten ve Pazar artıklarından beslenmeye çalışan vatandaşların fotoğrafları eşliğinde şunları kaydetti:

“Kadınından erkeğine herkes borç batağı içerisinde, bebek mamalarını kilit altına aldınız. Motorin, benzin, LPG, her türlü zam nedeniyle insanlar geçinemez durumdalar. Ve çıkıp Sayın Diyanet İşleri Başkanı bir gün işsizlik, bir gün açlık, bir gün ekmek konusunda fetva vermezken evine ekmek götüremeyen insanlara “Karides yemeyin, midye yemeyin, zararlıdır.” diyor. Evet, “Bayat ekmekten nasıl yiyecek yapılır?” diye maalesef, gazetelerinizde haberler yapılıyor. Bir şey öğrettiniz vatandaşa, “Çöpten toplayarak nasıl yemek yapılır?” bunu gösterdiniz. Bu görüntüler Yüreğir’den arkadaşlar, Adana’dan bu görüntüler; insanlar çöpten ekmek topluyor, yoksulluk bu boyutlarda. Siz maalesef, bu yoksulluğu engellemek değil, tamamen bu yoksulluktan beslenmek üzere iktidardasınız ama merak etmeyin, biz halkın sorunlarına talibiz. Unutmayın, geliyor gelmekte olan!”