CHP’li Gürer: EYT düzenlemesi yetmez aylık bağlama oranı da yükseltilmeli!

CHP’li Gürer: EYT düzenlemesi yetmez aylık bağlama oranı da yükseltilmeli!
16 Kasım 2022 10:50

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için bir düzenleme yapılacak olmasının yeterli olmadığını, aylık bağlama oranını yüzde 75’ten yüzde 30’a düşüren AKP iktidarının bu oranı yeniden yüzde 75’e çıkarması gerektiğini söyledi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz olarak EYT, aylık bağlama katsayısı ve intibak düzenlemesi beklentileriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

 

 

EMEKLİNİN GASP EDİLEN HAKLARI İADE EDİLMELİ

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP’nin ülkemizde emekli olmayı da emekli yaşamayı da sorunlu hale getirdiğini belirterek, “İktidar 20 yıl sonra emeklilikte yaşa takılanlar için bir düzenleme yapacağını duyurdu. Emeklilikte yaşa takılanların, prim gün sayısını dolduranların gasp edilen haklarının iadesi tek yol ve çözümdür” dedi.

 

 

AYLIK BAĞLAMA ORANI YENİDEN YÜZDE 75’E ÇIKARILMALI

 

 

AKP iktidarının 2008 yılında getirdiği bir düzenleme ile emeklilerin aylık bağlama oranlarının yüzde 75’ten yüzde 30’a düşürüldüğünü ve o tarihten itibaren emekli olanların maaşlarının adeta kuşa dönüştüğünü anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emeklilikte yaşa takılanların hakkı verilirken mutlaka emekli maaş katsayısı da yükseltilmelidir, emekli katsayısı hesabı yüzde 75 düzeyine tekrar taşınmalıdır” önerisinde bulundu.

 

 

İNTİBAK DÜZENLEMESİ ŞART

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ayrıca, emeklilerin intibak düzenlemesi beklentilerinin olduğuna da dikkat çekerek, “ Mutlak suretle emeklilere intibak düzenlemesi yapılmalı, en düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine taşınmalıdır. Emeklilerin yaşadığı sorunlara iktidar duyarlı olmalıdır” şeklinde konuştu.