CHP’li Gürer: Çiftçi sayısı azalıyor!

CHP’li Gürer: Çiftçi sayısı azalıyor!
3 Temmuz 2022 10:17

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, nüfusun artmasına rağmen çiftçi kayıt sistemindeki (ÇKS) çiftçi sayısının sürekli azalmasını, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

 

 

Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Vahit Kirişçi, ÇKS’ kayıtlı çiftçi sayısının 2021 yılında 2 milyon 173 bine olarak açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısındaki azalışa dikkat çekmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

CHP Niğde Milletvekili Gürer, önergesinde şu sorularına yanıt istedi.

 

 

“2021 yılında ülke genelinde kaç çiftçi kayıt sistemine dahil olmuştur? ÇKS başladığı ilk yıl kaç çiftçi kayıt belgesi almıştır?”

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakanı Vahit Kirişçi, 2001 yılında ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 182 bin 767 olduğunu belirtti.

Bakan Kirişçi, 2021 yılında ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının ise 2 milyon 173 bin 9 olduğunu bildirdi.

Önere sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Çiftçilerin avans, kredi, sübvansiyon, prim gibi ayni ve nakdi yardımlardan yararlanabilmesi için çiftçi belgeleri almaları gerekmektedir.

Ziraat odalarının olduğu yerde odalardan olmadığı yerde Tarım İl Ve Veya İlçe Müdürlükleri belgeleri vermektedir” hatırlatmasında bulundu.

ÇKS’nin başladığı yıl olan 2001 yılında Türkiye nüfusunun 64 milyon olduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “ Türkiye genelinde Ziraat Odası’nın 4 milyon üye rakamı ele alındığında odaya kayıtlı 2 milyon çiftçinin “Çiftçi Kayıt Sistemi” dışında kaldığı görülüyor. Bununda incelenmesi gereken bir durum olduğu açıktır” dedi.

 

 

 

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2016 yılında ÇKS’ye kayıt yaptıran çiftçi sayısının 2.267.176 kişi olduğunu dönemin Bakanı soru önergeme verdiği yanıtta açıklamıştı. Bu sefer geçen süreden sonra Bakana son durumu sorduğumda ÇKS’li çiftçi sayısı nüfus artması da dikkate alındığında artması gerekirken azaldığı ortaya çıktı. 2003 yılında 2 milyon 765 bin çiftçi ÇKS kaydı yaptırırken mevcut verilere göre ÇKS’li çiftçi sayısının nüfus arayışı da dikkate alındığında sayısal düşüşün devam ediyor olması, ülkemizde tarımda çiftçi durumunun iyi gitmediğinin en önemli göstergesidir. TARSİM’den yararlanmak için de ÇKS’nin şart olduğuna göre çiftçi sayısının bu yönlü sorunlu olduğu da dikkat çekicidir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri de kayıtlı çiftçi sayısı da 2008’de 1 milyon 127 bin iken çiftçi sayısı 2021 yılının eylül ayında 530 bine kadar düşmesi, çiftçinin prim ödeyemediği için rakamsal düşmenin yansımasıdır. Prim ödemede ve ÇKS’ye kayıt olmada giderek düşen çiftçi sayısı, çiftçinin gelir gider dengesinin de bozukluğunun somut göstergesidir. 2002 yılında 2.4 milyar TL olan çiftçi borcu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu verilerine göre bankalara 2022 yılı başında 167.7 milyar liraya gelirken bugün Tarım Kredi Kooperatifleri ve özel sektöre olan borçları ile birlikte çiftçinin toplam borcu 250 milyar liraya ulaşmış durumdadır. Çiftçi sattığı üründen gelir sağlayamadığı için kredi ile çarkını döndürmeye çalışmaktadır. Küçük aile tipi olarak bilinen çiftçilik kırsalda giderek zorlaşmakta, artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçi çiftçilikten soğumaktadır. ÇKS kayıt yaptıranların yapısal durumu da bu bağlamda ayrıca incelenmelidir. Bu incelendiğinde tarla, bağ ve bahçe olarak durumun belirtilmesi sürecin nasıl devam ettiğinin de görülmesi adına önemlidir. ÇKS’ye kaydının tarımsal desteklerden yararlanmak için kullanıldığı, bu bağlamda kentlerde yaşayan arazi sahipleri veya kırsalda yaşayan belli bir kesimin üretim yapmasa bile sisteme kayıt yaparak desteklerden yararlandığı da bilinmektedir. Durum bu yönlüde ele alındığında tarımda sorunların daha da derinleştiği görülecektir. 28 milyon hektar tarım arazisinin 23 milyon 100 bin hektara gerilemesi ile çiftçi sayısında azalma, tarımdan kopuşun göstergesidir” diye konuştu.