CHP’li Adıgüzel: Söz verdiğimiz üzere Türkiye’de hiçbir yabancı firma kartelleşemeyecek!

CHP’li Adıgüzel: Söz verdiğimiz üzere Türkiye’de hiçbir yabancı firma kartelleşemeyecek!
16 Kasım 2022 08:42

Rekabet Kurumu, Ferrero ve iştiraklerinin fındık pazarında üretim, alım, kırım ve ihracat aşamasında Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma kararı aldı.

 

 
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Rekabet Kurumu’nun Ferrero ve iştiraki firmalara soruşturma açmasına ilişkin “Fındık stratejik bir ürünse hazırladığımız kanun teklifinin 21’inci maddesi gibi yabancı firmaların Türkiye’de kabuklu fındık alımının tamamen iptal edilmesi ve ihracatının yerli firma tarafından yapılacak düzenlemeyi de hayata geçirmeliyiz. Millet İttifakı iktidarında, sayın Genel Başkanımızın söz verdiği üzere Türkiye’de hiçbir yabancı firma kartelleşemeyecek” dedi.

 

 

CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TBMM’de yaptığı açıklamada; soruşturma açılmasına ilişkin, “Rekabet Kurulu, Ferrero firmasının ve iştiraklerini fındıkta üretim, alım, kırım ve ihracat aşamalarında kanuna aykırı hareket ettiğini; ciddi ve yeterli bulgular tespit ederek soruşturma başlattı. Biz ne diyorduk yıllardır? Türkiye’de yabancı bir firma kartel oldu, üreticinin de Türkiye’nin de hakkını yiyor diyorduk. Bununla ilgili sadece benim Rekabet Kurulu’na iki adet başvurum vardı, reddedilmişti. Geçtiğimiz aylarda da Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu, üst üste Ferrero adını da vererek bu durumu tespit etmiş ve “bu duruma biz son vereceğiz, çünkü biz milliyetçiyiz” demişti” dedi.

 

 

“GENEL BAŞKANIMIZIN SÖZ VERDİĞİ GİBİ TÜRKİYE’DE HİÇBİR YABANCI FİRMA KARTELLEŞEMEYECEK”

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen aylarda Giresun’da yaptığı grup toplantısında firma ismi vererek fındık üreticilerinin sorunlarına değindiğini vurgulayan Adıgüzel, şunları söyledi:

“İşte yaklaşan Millet İttifakı iktidarı kendisini her yerde gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti kurumları da Millet İttifakı iktidarına göre hazırlanıyor ve ben bu soruşturma başlatmasını bu şekilde yorumluyorum. Ancak bu burada kalmamalı. Yani iktidar partisi seçime doğru giderken küçük bir göstermelik soruşturma yapıp bunun üstünü kapatmamalı. Bunu da takip edeceğiz. Esas olan ise şudur, eğer tarımı yerli ve milli yapacaksak fındıkta dünyada tek ve büyük üretici olmamızı ve haklarımızı savunacaksak, fındık stratejik bir ürünse bu hazırladığımız kanun teklifinin 21’inci maddesi gibi yabancı firmaların Türkiye’de kabuklu fındık alımının tamamen iptal edilmesi ve ihracatının yerli firma tarafından yapılacak düzenlemeyi de hayata geçirmeliyiz. Millet İttifakı iktidarında, sayın Genel Başkanımızın söz verdiği üzere Türkiye’de hiçbir yabancı firma kartelleşemeyecek.”