‘Çavuşoğlu yabancı ülkelerdeki Türk vatandaşı sayısını açıkladı, seçmen sayısını vermedi’

‘Çavuşoğlu yabancı ülkelerdeki Türk vatandaşı sayısını açıkladı, seçmen sayısını vermedi’
30 Nisan 2023 09:57

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı yabancı ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşları ile bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızdan 14 Mayıs seçimlerinde oy kullanacakların sayısının açıklanması istemiyle Dışişleri Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, soru önergesinde yer alan yabancı ülkelerdeki Türk vatandaşı sayılarını açıkladı ancak bu ülkelerdeki Türk seçmen sayılarına ilişkin bilgiler için Yüksek Seçim Kurulu’nu adres gösterdi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

 
“Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya’da yerleşik bulunan Türk vatandaşı sayısı kaçtır? ‘

 
Ülkemizde 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimlerde bu ülkelerde oy kullanacak T.C vatandaşı sayısı kaçtır?”

 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, soru önergesinde yer alan ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşlarının sayısını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu’nun verdiği bilgiye göre soru önergesinde yer alan ülkeler için en çok Türk vatandaşı yaşayan ülke Kanada. Kuzey Amerika’nın kuzeyinde yer alan ve yaklaşık 40 milyon nüfusa sahip olan Kanada’da yaşayan Türk vatandaşı sayısı 90 bin 397 olarak açıklandı.
Afganistan, Pakistan ve Tanzanya gibi ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı ise 3 binin üzerinde.

 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, adı geçen ülkelerdeki Türk vatandaşlarından 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde oy kullanacak vatandaşların sayılarına ilişkin bilgi vermedi. Bakan Çavuşoğlu, bu konuda Yüksek Seçim Kurulu’nu adres gösterdi.

 
Soru önergesinde yer alan ülkelerdeki Türk Büyükelçiliklerinde kayıtlı vatandaşların sayıları şu şekilde açıklandı:

 
Afganistan :3.500
Belarus :850
Brezilya:1.167
Estonya :1.098
Fas:2.115
Kanada :90.397
Kore Cumhuriyeti :2.568
Libya :1.450
Litvanya :1.200
Malezya :731
Nijerya: 1.700
Pakistan :3.647
Portekiz: 1.150
Slovakya: 1.082
Tanzanya :3.000

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısının ve bu yurttaşlardan ne kadarının oy kullanacağının önemli olduğuna değinerek YSK doğrudan yurt dışında belirleme yapamayacağına göre bu bağlamda verilerin dış işleri bakanlığı vasıtası ile elde edilmesi olasıdır. Bu durumda seçmen sayısı da bakanlığın bilgisinde olmalıdır. Bu verileri belirtilmesi de ne gibi bir sakınca vardır ki verilmemiştir. YSK yurt dışı seçmen sayısı nasıl hangi kanalla belirlemiş ve saptamıştır? Doğal olarak seçimde yurt dışı oy kullanım süreci de seçime etkidiği bir gerçektir. Yurt dışında bulunan T.C vatandaşı sayısı da ülkelere göre ilginç bir dağılımda göstermektedir. Bu kişilerden Türkiye doğumlu sayısı da ayrıca bilinmesinde yarar vardır” dedi.