Yaşar Tüzün’den 1. İnönü Zaferi mesajı!

Yaşar Tüzün’den 1. İnönü Zaferi mesajı!
8 Ocak 2019 14:26

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün 1. İnönü Zaferi’nin Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada “Kurtuluş Savaşının ilk büyük başarısında emeği geçen şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” dedi.

 

 
Yaşar Tüzün yaptığı açıklamada “1. İnönü Zaferi, Kurtuluş mücadelesinin dönüm noktası, düzenli ordunun kazandığı ilk savaştır. Muharebenin sonunda Yunanlar, üstün kuvvetlerine rağmen zayıf kuvvetlerle savunulan Beşkardeş-Zemzemiye-Oklubalı mevzisine taarruz etmeye cesaret edemeyerek, Bursa’ya çekilmek zorunda kalmıştır. 1. İnönü Zaferi Kurtuluş Savaşının kazanılmasının müjdecisi olmuştur. Batı cephesi komutanı İnönü komutasında elde edilen bu başarı yurt içinde ve dışında TBMM ile Türk ordusunun saygınlığını arttırmıştır” dedi.

 
Birinci İnönü Savaşı’nın kazanılması dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Batı Cephesi Komutanı İnönü’ye gönderdiği telgraf ordunun kendine olan güvenini daha da arttırmış, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında güven vermiştir. Bu mesajda Ulu Önder Atatürk “İnönü Meydan Muharebesi’nde Batı Cephesi birliklerinin uğurlu ve üstün komutanız altında kazandıkları kesin zaferden dolayı size ve kahraman ordumuzun bütün komutanlarıyla subay ve erlerine Büyük Millet Meclisinin en içten tebriklerini sunar ve bu zaferin, kutsal topraklarımızı düşman istilasından tamamen kurtaracak olan kesin zafere hayırlı bir başlangıç olmasını Allah’tan temenni ederim. Bu tebriklerimin ordunun bütün er ve subaylarına tebliğini rica ederim” demiştir.

 
Tüzün açıklamasında “Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının müjdecisi olan 1. İnönü Zaferinin yıldönümünü kutluyor, zaferde emeği geçen başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü ve tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” dedi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar