‘Seks tarikatı’ Nxivm: ABD’de görülen davada detaylar ortaya çıkıyor

‘Seks tarikatı’ Nxivm: ABD’de görülen davada detaylar ortaya çıkıyor
30 Mayıs 2019 08:33

New York’ta kadınların zorla alıkonulduğu ve şantajla cinsel ilişkiye zorlandığı ‘seks tarikatı’ Nxivm’in lideri Keith Raniere’in davası görülmeye devam ederken, şaşırtıcı detaylar ortaya çıkıyor.

 

 

BBC Türkçe

 

New York eyaletindeki Albany şehrinde 1998’de kurulan ve tarikata giren kadınlara yönelik şantaj ve tecavüzler sebebiyle hakkında dava açılan Nxivm’in internet sitesinde, tarikatın kuruluş amacı “insanları güçlendirmek için insani ilkelerin rehberliğinde çalışan bir topluluk” olarak açıklanıyor; “daha iyi bir dünya inşa etmek için ABD, Meksika, Kanada ve Orta Amerika’da 16 binden fazla insanla çalıştıkları” yazıyor.

Binlerce kişinin katılığı tarikatın lideri olan 58 yaşındaki Raniere, yargılama sürecinde kendisini savcılara “dünyanın en zeki, en ahlaklı kişisi” olarak tanıttı, hatta Einstein ve Gandhi’yle kıyasladı.

Tarikatta Hollywood oyuncuları, zengin ailelerin kızları ve eski bir Meksika cumhurbaşkanının oğlu da var. Bu isimlerden bazıları, davada Raniere’in işlediği suçlar için tanıklık da yapıyor.

Dava boyunca tanıkların verdiği ifadeler sayesinde, hem tarikatla hem de Raniere’le ilgili birçok detay ortaya çıktı.

Liderin “doğum günü haftası” için 2 bin dolar

Mahkeme kayıtlarına geçen ifadelere göre, her Ağustos ayında, Nixian olarak adlandırılan Nxivm üyeleri, 2 bin dolar (yaklaşık 12 bin TL) ödeyerek New York’taki Silver Bay bölgesine gidiyor ve burada Raniere’in doğum gününü kutluyordu.

Eski bir tarikat üyesinin ifadesine göre kutlamalarda, takipçileri tarafından “öncü” olarak adlandırılan Reniere için “saygı merasimleri” yapılıyordu.

“Öncü haftası” olarak adlandırılan doğum günü haftası için ABD’nin ve Kanada’nın çeşitli şehirlerinden tarikat üyeleri Silver Bay’e geliyordu.

Times Union’a göre tanıklardan biri, kutlamaları anlatmak için şu ifadeleri kullandı:

“Farklı yerlerden gelen üyeler tarafından yapılan ‘saygı merasimleri’ ya da çeşitli eğlenceler oluyordu, bazen de sarkıcılar sahne alıyordu. Ancak bunların tümü Keith’e övgü fikrini merkeze alıyor ve bu çerçevede Keith’in yaptıkları kutlanıyordu. Bir nevi yetişkinler için yaz kampı gibiydi.”

Raniere’in 26 Ağustos’taki doğum gününde yapılan etkinlikler tamamen lidere adanıyordu ve liderin farklı istekleri yerine getiriliyordu.

FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ajanı Michael Lever’in ifadesine göre, Raniere’in sırayla cinsel ilişkiye girdiği 15 ile 20 arasında kadın da hep yanında oluyordu.

Davayla ilgilienen yetkililere göre, bu kadınların Raniere’den başkasıyla cinsel ilişkiye girmesi yasaktı, başka insanlarla kurdukları herhangi bir ilişkinin içeriğini de tüm detaylarıyla ‘liderlerine’ anlatmak zorunda kalıyorlardı.

Sadece üyelere açık olan ve başkaların açıklanması yasaklanmış olan Nxivm programında, “erkeklerin birden fazla seks partnerine duyduğu ihtiyaç” ve “kadınların tek eşli olması gerektiği” de anlatılıyor.

18 yaşındaki kadınlara “bekareti kaybetme” hazırlığı

Dava dosyasına Daniela olarak kaydedilen eski üyelerden biri, 18 yaşına girmeden haftalar önce Keith’e ‘gelin olmak üzere’ hazırlandığını anlattı.

Daniela’nın 6 kişilik ailesi, Raniere’in Nxivm tarikatına katılmak için Meksika’dan ABD’ye taşındı ve Albany’ye yerleşti.

Daily Beast’in haberine göre Daniela ifadesinde şunları söyledi:

“Daha önce kimseyle cinsel ilişkiye girmemiştimi öpüşmemiştim bile. Keith’i de hiç bu şekilde düşünmemiştim ama üstü kapalı da olsa bazen benimle flört ettiğini anlayabiliyordum. Şimdi biliyorum ki, beni ‘gelini olmaya’ hazırlıyormuş.

“Öncü haftasında Rainere’e sunuldum, sonrasında ilişkimiz cinsel ilişkiye evrildi.”

Raniere, 18 yaşına girdikten sonra nasıl bir ilişki yaşayacaklarını Daniela’ya anlatmaya başladı, bu sırada “tercihlerine uygun olması için” kilo vermesi gerektiğini de söyledi.

Mahkemede tanık olarak ifade veren Daniela, konuşmalarını “Cinsel enerjisini fazla kilolu biriyle paylaşamayacağını söyledi.” diye anlatıyor:

“18 yaşına girdikten kısa bir süre sonra, Raniere beni çağırıp ‘zamanın geldiğini’ söyledi. Beni, cinsel ilişkiye girmek için bir ofisin deposuna götürdü.”

Daniela, bundan sonra Raniere’in kendisinden günde bir kereden daha sık şekilde oral seks yapmasını istediğini de anlatıyor.

Daniela’nın kız kardeşlerinden biri de aynı sıralarda Raniere’den hamile kaldı ve bebeği doğurdu. Diğer kardeşi ise, Raniere’in çocuk mağdurlarından biri. Raniere’in kız kardeşleri grup seks partilerine katılmaya zorladığı da iddialar arasında.

Daniela, mahkeme salonundaki ifadesinin sonunda “Sürekli ağlıyorduk” dedi.

 

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48448974

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar