Prof. Dr. Adıyaman: Her vaka bir Covid-19 hastasıdır!

Prof. Dr. Adıyaman: Her vaka bir Covid-19 hastasıdır!
2 Ekim 2020 12:01

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Eylül’de yaptığı basın açıklamasında, her vakanın hasta kabul edilmediğini ve günlük olarak açıklanan corona virüsü verilerinde de sadece Covid-19 semptomu gösteren kişilerin yer aldığını söyledi. Koca’nın açıklaması tepkilere sebep olurken Türk Tabipleri Birliği önceki başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Her vaka bir Covid-19 hastasıdır. Bakan, salgını değil sayıları kontrol altına aldı” açıklamasını yaptı.

 

 

Sözcü’den Eser Akgül’ün haberine göre Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun toplantısının ardından basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor.” açıklaması ile tepki çekti.

Türkiye’de corona virüsü pandemisinde ‘hasta mı, vaka mı?’ tartışmaları başladı. Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak açıkladığı tablolarda ise 28 Temmuz 2020 tarihine kadar bu verilerin ‘Toplam Vaka Sayısı’ olarak, 29 Temmuz’dan itibaren ‘Toplam Hasta Sayısı’ olarak açıklandığı görüldü.

koronavirus-tablosu

Bakanlığın Covid-19 bilgilendirme sayfasında yer alan günlük raporlarda ise 15 Eylül’e kadar ‘Yeni Vaka Sayısı’ olarak veriler işlenirken, 16 Eylül’den itibaren ise ‘Yeni Hasta Sayısı’ olarak günlük vakalar işlenmeye başlandı.

bakanlik-gunluk-veriler

‘Hasta sayısı-vaka sayısı’ ne demek? Konu ile ilgili  konuşan Türk Tabipler Birliği önceki dönem başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Bir kişinin PCR testi pozitifse o kişi bir Covid-19 vakasıdır” açıklamasını yaptı.

Prof. Dr. Adıyaman Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını şöyle değerlendirdi:

 

“TÜRKİYE BUNU HAK ETMİYOR”

 

 

“*Türkiye bunu hak etmiyor. Biz 6 aydır bunları söylüyoruz; ‘Verileri saklarsanız salgını kontrol edemezsiniz, asemptomatik vakalar ölüme sebep olabiliyor’ diyoruz. Kaç sağlık çalışanı, kaç vatandaş kaybedildi. Ama durum hafif gösterildi. Sağlık Bakanı’nın bu açıklamasına inanamıyorum. Her gün 60-70 can kaybı sıradanlaştırıldı. Vakaların doğru bir şekilde açıklanmaması ile toplumda bir rahatlama oldu. Aylardır toplumun gözüne baka baka verileri manipüle ettiler.

*Bazı insanlar ‘vaka sayıları önemli değil, korunun’ diyor. Pandeminin başından beri biz hekimler olarak kendimizi koruyoruz ama normal sandığımız insanlar biz hekimler ve toplum için bir bulaş kaynağı olmuş oldu. Verilerin şeffaf açıklanmaması salgının yayılmasına sebep oldu.

 

 

BİLİM KURULU AÇIKLAMA YAPMALI!

 

 

*Bakanlığın yurttaşların hayatını kaybetmesinden bir sorumluluğu var. Bilim Kurulu’nun da var. Bakan siyasi bir kişidir ama Bilim Kurulu bunun böyle olduğunu biliyor muydu? Bu açıklamayı yapmaları lazım. Üstelik Bakan Koca’nın dün yaptığı açıklamayı daha önce Prof. Dr. Kayıhan Pala yapmıştı ve ona bu açıklamasından dolayı soruşturma açılmıştı.

Yorumlar

Yorumlar