65 milyon Euro böyle çöp oldu!

65 milyon Euro böyle çöp oldu!
25 Mart 2019 10:33

İstanbul’a metrobüs hattı için emsallerinin 4 katı ücret ödenerek alınan otobüsler hurdaya döndü. 50 otobüsten sadece 4 ‘ü çalışır durumda ama onlar da sefer çıkmıyor.

 

 

İstanbul’un toplu ulaşım sorunu için önemli bir adım olarak sunulan metrobüs hattı için Hollanda’dan alınan otobüsler hurdaya çıktı. Her birine 1 milyon 307 bin 950 euro verilen 50 otobüs garajlarda çürüyor.

Aydınlık gazetesinden Irmak Mete’nin haberine göre, Hollandalı Advanced Public Transport Systems (APTS) adlı firmadan Phileas marka otobüsler, İstanbul yollarının fiziki koşullarına uyum sağlayamadı. Hollanda’nın düz yollarına göre yapılan otobüsler yedi tepeli İstanbul’un yokuşlarına dayanamadı. Teknik sorunları ve imalat hataları da olan otobüsler bir yıl sonra arızalanmaya başladı. Kısa sürede araçlar kullanılamaz hale geldi. Halen çalışır durumda olan 4 araç ise sık sık arıza yaptığı için sefer çıkartılmıyor.

 

 

Bir İETT çalışanı otobüslerin durumunu “Bu araçlar ilk geldiğinde ciddi fabrikasyon hataları olduğunu fark ettik. Mesela kablo bağlantısı yağmuru almayacak şekilde olması gerekirken ters monte edilmiş. Yedek parçaları da pahalı. Sürekli arıza yaptılar. Bugün bir kısmı çalışıyor ama hiçbir şoför bunları kullanmak istemiyor. Yolda kalıyor. Şu anda garajda bekliyorlar. Yedek parça temini için kullanılıyorlar. Kaportaları dökülmüş, kabloları dışarda, hatta bir aracın içinde ot bittiğini gördüm. Milyonlarca avroya alındılar, hepsi çöp oldu.” sözleriyle anlattı.

 

 

TOPBAŞ BERAAT ETMİŞTİ

 

İBB’nin CHP’li üyesi Hakkı Sağlam, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla şikayetçi olmuştu. Topbaş açılan davada 2014’te savunma yapmış, topu İETT’ye atmış ve ihaleyle ilgisi olmadığını savunmuştu. Mahkeme, Topbaş’ın beraatine karar vermişti.

 

 

Yorumlar

Yorumlar