Yargı darbesi kime hizmet ediyor

Yargı darbesi kime hizmet ediyor
13 Kasım 2023 16:34

Yargıtay 3.Ceza dairesince Anayasanın 153.maddesinin açıkça yok sayılıp çiğnendiği günden bu yana demokratik değerlere, hukukun üstünlüğüne sahip çıkanlarca bir “Yargı Darbesi” sine vurgu yapılıyor.

 

 

Yunus BÜLBÜL H&H YORUM

 

 
Ne oldu da biz bu noktaya geldik.

 
Başa dönelim.

 
Erdoğan iktidarı kendine kim muhalifse kimi kendisi için rakip görüyorsa o kişiyi ya da kesimi mutlaka terörist olmakla suçluyor ve bir kısım savcılar hemen harekete geçiyor istenilen tarzda düzenlenen iddianameler ile davalar açılıp maalesef bazı seçilmiş bazı mahkemelerden de istenilen tarzda kararlar çıkıyor.

 
Gezi olayları iktidarın gözünü korkutan en ciddi halk hareketi olması özelliği ile hafızalara yer etti.

 
Gezi olaylarının intikamını alma adına dava açıldı.

 
Dava sonunda içinde Can Atalay’ında olduğu yurtseverler hakkında cezalar verildi.

 
Ceza davası kesinleşmeden Can Atalay TİP’den 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde Hatay Milletvekili adayı yapıldı.

 
Yasa gereği Can Atalay Milletvekili adaylığı için gerekli olan evrakları YSK’ya verdi. Verilen evrakları inceleyen YSK Can Atalay’ın Milletvekili olarak seçilmesi için her hangi bir hukuki ve cezai engel görmedi.

 
14 Mayıs seçimleri sırasında hükmü onaylanmamış olması nedeniyle hükümlü sayılmayan Atalay yapılan seçim sonuçlarına göre Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay Milletvekili seçildi.

 
Seçim sonucuyla birlikte tüm Milletvekillerine tanınan haklar Can Atalay içinde geçerli hale geldi.

 
Nedir bu haklar.

 
Atalay Milletvekili seçilmesiyle birlikte “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi hakkında, seçimden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır, üyelik süresince zaman aşımı işlemez” diyen Anayasanın 83/2 maddesi gereği dokunulmazlık kazandı.

 
Yani hakkında ki ceza henüz Ceza Davalarına bakan Yargıtay’ca onanmamış hüküm kesinleşmemiş olduğu için yargılamanın derhal durdurulması dosyanın Yargıtay Ceza dairesince hiç görüşülmemesi gerekirdi.

 
Bu arada Can Atalay’ın adı Meclis kürsüsünde okunuyor yemin etmesi için kürsüye davet ediliyor Meclis insan hakları komisyonuna seçiliyor vs. Ama Can Atalay hapiste tutulmaya devam ediliyordu.

 
Can Atalay “14 Mayıs genel seçimlerinde Hatay Milletvekili seçildiğini bundan dolayı Anayasa’nın 83 maddesi gereği dokunulmaz kazandığını için seçildiği tarih itibariyle yargılamasının durdurulması ve serbest bırakılması” talebinde bulunarak “hakkının ihlal” edildiğini belirtti.

 
Anayasa mahkemesi Atalay’ın talebini haklı bularak Atalay hakkında hüküm kuran İstanbul 13.Ağır Ceza mahkemesine ilgili Anayasa hükmünü hatırlatarak Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesini emretti.

 
Anayasa mahkemesinin emrini yerine getirmeyen İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi karar vermesi için Anayasa mahkemesi emrini Yargıtay’a yolladı.

 
En baştan Milletvekili seçilmiş olması nedeniyle dokunulmazlık kazanan Atalay kararını Anayasal hükme rağmen onaylayan Yargıtay yanlışında direnerek davalara anayasal açıdan bakan Anayasa mahkemesinin kararını ve Anayasanın 153.Maddesinde yazılı olan “ Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar” hükmü tanımadı.

 
Anayasa’yı açıkça çiğnemek bir suçsa bu suçu Yargıtay işlemiştir. İşte Yargıtay’ın işlediği bu suça Hukukçular “Yargı Darbesi” diyor.

 
Pekiyi Darbeyle amaçlanan murat nedir.

 
O Murat “Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir” diyen Recep Tayip Erdoğan’ı üzecek kararların Anayasa mahkemesinden çıkmasının önünü kesmektir.

 
O Murat hiçbir şekilde denetlenmek hesap vermek istemeyen Erdoğan’ı kör topalda olsa Anayasa mahkemesinin kısmen denetlemesinin bitirilmesi için Anayasa mahkemesi itibarsızlaştırılıp işlevsiz hale getirilmek isteniyor.

 
Bunun Anayasa’ya karşı bir darbe olduğunu,Hukuka göz atmış Yunus Bülbül biliyor da, Hukuku yutmuş Yargıtay Başkanı bilmiyor mu.

 

Yunus BÜLBÜL X

 


Yazarın Son Yazıları:
Bir tweet okumuş kararı değişmiş
Yetmez ama evet (mi)
Özgür Özel’in Ankara seçim karargahındaki hava