Tatlı patatesle tanışın

Tatlı patatesle tanışın
13 Kasım 2021 18:48

Değerli okuyucularımız, tatlı patatesin, bilimsel olarak kanıtlanmış besin değerleri ve Kur’an-ı Kerim’in İsra Suresi’nin, 16, 27 ayetlerin meali esas alarak faydaları siz değerli okuyucularımızın bilgisine sunulmuştur.

 

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

 

Tatlı patatesin faydaları, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sağlık için bu kadar faydalı olan tatlı patates, Türkiye Cumhuriyeti Tarım bakanlığı yetiştirilmesi için Türk çiftçisini neden teşvik etmiyor?

Tatlı patates tüketmek, hem sağlık, işsizlik ve hem de ekonomik bakımından önemlidir.

 

 

Tatlı patates, bazı büyük mağaza zincirlerinde kilosu yaklaşık 20 TL. dir.

Tarım Bakanlığında iki bakan yardımcısının Elazığlı olması, başta Türkiye olmak üzere, Elazığ ve Şanlıurfa için büyük bir şanstır. Bakan Yardımcılarımız olan; Ayşe hanımı ve Hadi Beyi, bu konuda göreve davet ediyorum.

 

 

Şanlıurfa-Hilvan ilçesinde, 2022 yılında tatlı patates ekimi için, Türk çiftçisinin destek istediği noktalardan uzak olmaması ilkeleri esas alınarak, gerekli hazırlıklar yapılmalıdır.

Hilvan da, yılda 1100 dönüm ekili anlanda, yaklaşık 4000 (dörtbin) ton patates yetiştiriliyor. Onun içindir ki, tatlı patates üretimi de buna eklenmesi gerekir.

 

 
Mühendis Binali Yıldırım, Başbakan iken diyordu ki: “Lafla Millilik olmaz. Gün dostunu düşmanını tanıma günüdür.” onun içindir ki Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ve Elazığlı iki yardımcısı, acilen tatlı patates üretim projesine el atmalıdırlar. Çünkü şimdi tam zamanıdır.

 

 

Tatlı patates’in besin değerleri:

 
Kalori: 180
Karbonhidrat: 41,4 gram
Protein: 4 garam
Yağ: 0,3 gram
Lif: 6,6 gram
A-vitamini: Günlük değerin (DV) %769’u
C-Vitamini: DV’nin %65’i
Manganez: DV’nin %50’si
B-6 vitamini: DV’nin %29’u
Potasyum: DV’nin %27’si
Pantotenik asit DV’nin %16’sı
Bakır: DV’nin %16’sı
Niasin: DV’nin %15’i

 
NOT: DV ne demek? DV günlük ortalama bir beslenmenin ne kadarını karşıladığıdır.

 

 

Değerli okuyucularımız

 
Ek olarak, tatlı patatesler özellikle portakal rengi ve mor çeşitleri vücudunuzu serbest radikallerden koruyan antioksidanlar açısından zengindir.

Serbest radikal hasarı, kanser, kalp hatalıkları ve yaşlanma gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle tatlı patates yiyerek sağlığınız için çok faydalıdır.

Tatlı patates tüketmek, gözleri görmeyi destekler.

 

 

Özet: Tatlı patatesler, A vitaminine dönüştürülebilen ve bağışıklık sisteminizi ve bağırsak sağlığınızı desteklemeye yardımcı olan mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır.

 

 

Tatlı patatesler besleyici ve lezzetli kök sebzelerdir. Tatlı patates, çeşitli pasta tariflerinde bir bileşen olacak kadar kremsi ve yumuşaktır ve çoğu insan sebzeyi sadece tatlı bir bileşen olarak düşünür. Bununla birlikte, bilim adamları, tatlı patateslerin en iyi A vitamini kaynakları arasında olduğunu bulmuşlardır. Tatlı patatesler ayrıca doğal turuncu renkleri nedeniyle doğal olarak B-6 vitamini, riboflavin, niasin, tiamin ve karotenoidlerle doludur.

Ipomoea batatas olarak da bilinen tatlı patates, sadece birçok besin maddesi değil, aynı zamanda tıbbi faydalarla da doludur. Bilim adamları, tatlı patateslerin antiinflamatuar, anti-diyabetik ve antikanser özellikler içerdiğini belirlediler. Tatlı patateslerin çoğu turuncu renktedir, ancak mor, sarı, beyaz, pembe ve kırmızı renkte olanlar da vardır. Aşağıda, normal diyetimize tatlı patates eklemekten elde edebileceğiniz bazı sağlık yararları yer almaktadır.

 

 

1- Tatlı patates, A vitamini eksikliğini önlemeye yardımcı olur

 
A vitamini eksikliği, özellikle dünyadaki gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir sorundur. A vitamini eksikliğinin sağlığa yansımaları ciddidir ve bulaşıcı hastalıklara karşı direnç azalması, bulaşıcı hastalıklarda artış, göz kuruluğu ve hem hamile hem de emziren kadınlar ve çocukları için artmış mortaliteyi içerebilir.

Tatlı patatesler, yüksek düzeyde beta-karoten içerdikleri için son derece önemli bir A vitamini kaynağıdır. 4-5. Beta-karoten, karaciğerlerimizde A vitaminine dönüşür ve her beta-karoten molekülü iki A vitamini molekülü üretir.

Özet : Tatlı patates, doğal ve bol miktarda beta-karoten ve A Vitamini kaynağıdır. A vitamini, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına ve başka enfeksiyonlara karşı dirençli kalmasına yardımcı olmak için çok önemlidir.

 

 

2- Tatlı patatesler ayrıca diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir

 
Tatlı patatesler, glisemik indeks ölçeğine göre düşükten yükseğe kadar kategorize edilir ve çeşitli çalışmalar, şeker hastalığı olan kişilerde yüksek kan şekerinin yanı sıra insülin direnci ve düşük kan şekeri düzeylerinin oluşumunu en aza indirebileceğini göstermiştir.

Nispeten düşük glisemik indeksleri, tatlı patateslerin diğer nişastalı gıdalardan farklı olarak şekeri kan dolaşımına yavaşça saldığı anlamına gelir. Bu sürekli şeker salınımı, bireylerin kan şekeri seviyelerinin düşmemesi veya yükselmemesi için kontrol edilmesine yardımcı olan şeydir. Böylelikle tatlı patatesler özellikle şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde kullanılabilir. Bu düzenlemeye her iki tip diyabet, yani tip 1 ve tip 2’de tanık olunmaktadır.

Tatlı patates çeşitleri üzerine yapılan araştırmalar, Beauregard’ın kan şekeri düzenlemesi söz konusu olduğunda en etkili tatlı patates çeşidi olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, varyantın, beyaz tatlı patateslerden elde edilen bir ekstrakt olan Caiapo’ya benzer protein modellerine sahip olduğu gösterilmiştir. Caiapo’nun tip 2 diyabetli bireylerin glikoz ve kolesterol seviyelerini iyileştirdiği belgelenmiştir ve bu nedenle bu hastalığın diyet yönetimi olarak kullanılmaktadır.

Tatlı patatesteki lifin de diyabet yönetimi için faydalı olduğu varsayılmaktadır. Tatlı patates, tip I diyabetiklerden muzdarip bireylerin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterilen yüksek lifli bir besindir.

Tatlı patatesteki lifin% 10-15’i, gıda tüketimini azaltmada etkili olan pektin gibi çözünür liflerden ve kan şekerindeki ani artışlardan oluşur.
Tatlı patatesteki liflerin yaklaşık % 77’si çözünmezdir ve diyabetle mücadelede kendi rolleri vardır. Çözünmeyen lifler, insülin duyarlılığını teşvik etmede çok önemlidir ve bu da daha sonra kandaki şeker miktarını düzenlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, tatlı patatesler, tip II diyabet geliştirme riskini en aza indirdiği gösterilen önemli bir magnezyum kaynağıdır.
Özet : Tatlı patates, diyabetin önlenmesi ve tedavisinde kritik olan temel lifler ve magnezyum içerir. Sebzelerin ayrıca, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olan orta derecede düşük bir glisemik indeksi vardır.

 

 

 

3- Tatlı patatesler stres seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir

 
Tatlı patates, normal vücut çalışması için gerekli bir mineral olan önemli miktarda magnezyum içerir. Magnezyumun en önemli faydalarından biri stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olmasıdır. Araştırmalar, modern diyetlerdeki magnezyum eksikliğindeki artışın, dünya genelinde bildirilen depresyon vakalarında önemli bir artışa neden olduğunu göstermiştir. Örneğin, bazı kontrollü çalışmalar, magnezyum eksikliğinin adet öncesi semptomlar yaşayan kadınlarda depresyonu artırdığını göstermiştir.

Magnezyum eksikliği ve depresyon birbirine bağlıdır çünkü her ikisi de hücre aracılı bağışıklık tepkileri ve vücut çapında iltihaplanma özelliğine sahiptir. Hayvan modelleri üzerinde yapılan araştırmalar, magnezyum alımındaki artışın beyni travmatik bir yaralanmadan sonra anksiyete ve / veya depresyondan koruduğunu göstermiştir. Dahası, hayvan modelleri üzerinde yapılan araştırmalar, magnezyumdaki bir azalmanın, anksiyete ile ilgili davranışlarda ve farelerde depresyonda artışa neden olacağını göstermiştir.

Ek olarak, magnezyumun yaşlı bireylerde uykusuzluğu azalttığı bulunmuştur. Uykusuzluk stres, depresyon ve anksiyete için bir tetikleyicidir ve bu talihsiz bir durumdur çünkü yaşlıların %50′ den fazlası bir çeşit uyku eksikliğinden muzdariptir.

 

Özet : Tatlı patates, eksikliğinin daha yüksek depresyon, stres ve anksiyete riski ile bağlantılı olduğu bildirilen önemli bir magnezyum kaynağıdır. Böylece, tatlı patatesler vücudun magnezyum seviyelerini yenileyebilir ve bireylerde depresyon ve anksiyete ile ilgili davranışların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

 

 4- Tatlı patatesler anti-inflamatuvar aktivite içerir.

 

 
Tatlı patatesler, çoğu güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olan önemli miktarda vitamin içerir. Mor tatlı patates üzerinde yapılan araştırmalar, sebze varyantından elde edilen özlerin vücutta aktif enflamatuar bileşenlerin üretimini engelleme kapasitesine sahip olduğunu kesin olarak göstermiştir.

Ayrıca, tatlı patatesler çok yönlü bir besin maddesi olan yüksek bir kolin konsantrasyonuna sahiptir. Kolinin ana faydalarından biri, vücuttaki inflamatuar tepkileri azaltarak daha az inflamasyona neden olmasıdır. Hayvan modelleri üzerinde yapılan çalışmalar, kolinin vücuttaki sistemik inflamasyon vakalarını terapötik olarak sınırlamada etkili olduğunu göstermiştir.

Diğer çalışmalar, mor tatlı patatesten elde edilen özütlerin, kolon kanseri hücrelerinde iltihaplanmanın azaltılmasında ve önlenmesinde ve ayrıca spesifik kanser hücrelerinde hücre çoğalmasının azaltılmasında önemli olduğu kanıtlanan antosiyaninler içerdiğini göstermiştir.

Dip Çizgi : antosiyaninler ve tatlı patates kolinin varlığı sebze vücutta önlenmesi ve kronik iltihap azaltılması önemli bir diyet kaynak haline getiriyor.

 

 

5- Tatlı patates kanseri korumaya / önlemeye / yönetmeye yardımcı olabilir

 
Araştırmalar ayrıca mor etli tatlı patatesin kansere karşı mücadelede özellikle etkili olduğunu göstermiştir. Tatlı patatesin bu varyasyonu, bu kanser hücrelerinin hücre ölümünü indükleyerek meme kanseri, mide kanseri ve kolon kanserini içeren spesifik kanserlerin büyümesini engelleyebilen elementlere sahiptir. Sebzenin yüksek antosiyanin içeriğinin, mide ve göğüs kanserleri söz konusu olduğunda tatlı patatesin anti-kanser aktivitesinin arkasındaki neden olduğuna inanılıyor.

Diğer çalışmalar, tatlı patatesin farklı kısımlarından elde edilen özlerin prostat kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olabileceğini ve kanserin büyümemesini ve prostatın diğer kısımlarına yayılmamasını sağladığını kesin olarak göstermiştir. Bilim adamları, prostat kanserini kontrol etmek söz konusu olduğunda tatlı patateslerin anti-kanser aktivitesinin yüksek polifenol içeriğinden kaynaklandığı sonucuna varmışlardır.
Tatlı patateslerde beta-karoten gibi karotenoidlerin varlığının da erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskini azaltmada önemli bir etkiye sahip olduğu bildirilmiştir.

Beta-karotenin ayrıca kolorektal kanser geliştiren bireylerin risklerini önlemede ve azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

Alt satır : Tatlı patatesler, erkekleri prostat kanserinden korumak için gerekli olan bir karotenoid olan beta-karoten içerir. Ek olarak, tatlı patateslerin farklı kısımlarından elde edilen özütlerin göğüs, mide, kolorektal ve prostat kanserlerinin ölümünü hızlandırdığı, bu kanserlerin büyümesini ve yayılmasını sınırladığı gösterilmiştir.

 

 

5- Tatlı patatesler ülsere karşı korunmaya yardımcı olabilir

 
Mukoza zarından veya deriden iltihaplı bir doku döküldüğünde ülser oluşur ve oldukça ağrılı olabilir. Hayvan modelleri üzerinde yapılan araştırmalar, tatlı patatesin kökünden elde edilen metanol özütünün gastrointestinal dokuları aspirin kaynaklı ülserlerden koruyabildiğini göstermiştir. Bu çalışmaların sonuçları, tatlı patateslerin peptik ülserlerin tedavisinde ve tedavisinde kullanılabileceğini kanıtlamıştır.

Başka bir çalışma, tatlı patateslerin köklerindeki unun, hayvan modellerinde midede etanol ile ilişkili ülserasyonun önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Sebzeden elde edilen unun mide ülserini baskıladığı, b çevre dokulardaki şişliği azalttığı ve mide kırışıklıklarını koruduğu bildirilmiştir.

Ek olarak, sebzeden elde edilen özlerin, vücuttaki yaraların iyileşmesinde önemli olan serbest radikal temizleyicilerine sahip olduğu gösterilmiştir.

 

 

6- Özet : Tatlı patates özleri üzerine yapılan araştırmalar, sebzenin midede yaraları ve ülserleri iyileştirmeye yardımcı olabilecek kimyasallara sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, tatlı patateslerin diyetle tüketimi, etanol ve aspirin kaynaklı ülserler dahil olmak üzere başlıca ülser türlerine karşı etkili bir tedavi planı olabilir.

Tatlı patates, kardiyovasküler hastalık riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Vücuttaki oksidasyon, ateroskleroz gibi komplikasyonlara neden olur ve bu da bir dizi kardiyovasküler hastalığın gelişmesine yol açabilir. Tatlı patateslerden elde edilen yaprak özleri test edildi ve bilim adamları, yaprak özlerindeki yüksek polifenol seviyelerinin insanlarda oksidasyonu baskılayarak kardiyovasküler hastalık gelişme şansını azalttığını buldular.

 

WhatsApp Image 2021-11-13 at 15.43.03

7- Bilim adamları, sebzenin yapraklarının, nispeten yüksek radikal temizleme aktiviteleri ve yüksek miktarda polifenol bileşikleri nedeniyle önemli antioksidan özelliklere sahip olduğuna inanıyor. Temizleme aktivitesi ve yüksek polifenol seviyeleri, antioksidan özelliklerine katkıda bulunur ve bir kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini en aza indirmeye yardımcı olur.

Diğer bilimsel çalışmalar, mor etli tatlı patatesteki yüksek antosiyanin seviyelerinin, sebzenin koroner hastalık olasılığını azaltma kabiliyetine katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Ek olarak, tatlı patatesler, kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla güçlü bir şekilde bağlantılı olan çözünür diyet lifleri içerir.

Dip Çizgi : lifler, antosiyanin, polifenol, ve tatlı patates içerdiği yüksek radikal süpürücü aktivite tüm kardiyovasküler hastalıklara karşı mücadelede önemlidir.

 

 

8- Tatlı patatesler antimikrobiyal özellikler içerir

 
Tatlı patateslerin antimikrobiyal özellikleri üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olmasına rağmen, bir dizi bilimsel rapor, tatlı patatesin bir miktar antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Bazı çalışmalar, tatlı patates yapraklarından elde edilen etanol ve aseton özütlerinin, zatürre ve tifoya neden olan bakterilere karşı antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

Tatlı patatesteki lifin gıda kaynaklı bakterilerin büyümesini engellediği de belgelenmiştir.

Diğer çalışmalar, tatlı patates yaprağı tozunun ve suyunun, etanolün ve pepton özlerinin Salmonella typhi , E.coli ve Klebsiella pneumoniae’ye karşı antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu bulmuştur.

 
Alt satır: Tatlı patatesler ve özleri, çeşitli bakteriyel patojenlerin ve enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisinde kullanılabilen antimikrobiyal aktivitelere sahiptir.

 

 

9- Tatlı patatesler saç ve cildi iyileştirmeye yardımcı olabilir

 
Yukarıda belirtildiği gibi, tatlı patatesler A vitamini açısından zengindir. Sebzeler ayrıca C vitamini ve E Vitamini bakımından zengindir .
Çalışmalar, diyet tüketiminin veya E Vitamini takviyesinin saç dökülmesinden muzdarip kişilerde saç sayısını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, E vitamininin, alopesinin başlıca nedeni olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan antioksidan özellikler içermesidir.

C vitamininin fotoyaşlanma ve hiperpigmentasyon tedavisinde kullanılabilen etkili bir dermatolojik tedavi olduğu bilinmektedir.

C vitamini ayrıca UV ışığına maruz kalmanın neden olduğu oksidatif stresi nötralize etmede etkilidir. Ek olarak, C vitamini ve E kombinasyonu bireylerde cilt kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilir. C vitamini ayrıca cildin ana yapısal proteini olan kolajenin sentezinde de gereklidir. Bir dizi çalışma, C vitamininin anti-inflamatuar özellikler içerdiğini de göstermiştir. Bu, vitaminin sivilce gibi cilt hastalıklarının yanı sıra ciltteki yaraların iyileşmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 

 

A vitamininin güneşten zarar görmüş cildin tedavisinde ve yönetiminde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca araştırmalar, vitaminin kemoterapi ve diğer tedavi çözümlerinin yanı sıra cilt kanseri tedavisinde de etkili olduğunu göstermiştir.

Diğer çalışmalar, A vitamininin kolajen için etkili bir uyarıcı olduğunu ve doğal hücre yaşlanma oranını azaltmanın yanı sıra cildimizin fotoyaşlanmasını önlemede faydalı olduğunu göstermiştir

Özet : Tatlı patatesler yüksek düzeyde A, C ve E vitamini içerir ve bunların tümü uygun cilt ve saç sağlığının geliştirilmesinde faydalıdır. Bu vitaminler, UV ışığına maruz kalma nedeniyle hasar gören cildin onarımında faydalıdır. Vitaminler ayrıca ciltteki hücre yaşlanma sürecini yavaşlatarak daha uzun süre genç bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Ek olarak, E vitamini özellikle saç dökülmesinin önlenmesi ve tedavisinde ve saç sağlığının korunmasında faydalıdır.

 

 

10-Tatlı patatesler sindirime iyi gelir

 
Tatlı patatesler, uzun süredir bağırsak sağlığını ve sindirimi iyileştirdiği bilinen büyük miktarda lif içerir. Günümüzde kullanılan pek çok laksatif liflerden yapılır, bu da tatlı patates tüketiminin düzgün sindirimi desteklemek için gereken lif alımınızı artırabileceği anlamına gelir. Tatlı patateslerin yüksek lif içeriği, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.
Sonuç olarak : Tatlı patatesler, iyi işleyen bir sindirim sistemini teşvik etmenin yanı sıra kabızlığı önlemede gerekli olan önemli ölçüde yüksek miktarda lif içerir.

 

 

11- Tatlı patatesler kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir

 
Tatlı patatesler hem magnezyum hem de potasyum açısından zengin oldukları için kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, daha yüksek bir potasyum alımının kan basıncında bir düşüşe neden olduğunu ve bu da bir kişinin inme veya koroner problem geliştirme şansını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Magnezyum ayrıca hipertansiyonun önlenmesinde ve hem hamile hem de hamile olmayan hastalarda azaltılmasında etkili bir diyet bileşeni olarak kabul edilir. Ayrıca diğer çalışmalar, vücuttaki magnezyum eksikliğinin hipertansiyon gelişimi için risk faktörlerini artırdığını bulmuştur.

Özet : Tatlı patates, her ikisi de hipertansiyonla mücadelede gerekli olan önemli miktarda hem magnezyum hem de potasyum içerir. Ayrıca, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olurlar, bu da kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip bireylerin şansını azaltır.

 

 

12- Tatlı patatesler doğurganlığı artırabilir

 
Tatlı patatesteki yüksek A vitamini dozları, sebzeyi doğurganlıklarını artırmak için doğurganlık çağındaki kadınların tüketimi için ideal hale getirir. Hayvan modelleri üzerinde yapılan araştırmalar, A Vitamininin üreme performansını iyileştirmede önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Araştırmalar ayrıca, A vitamini eksikliğinin doğurganlık çağındaki kadınlarda ikincil kısırlığa yol açabileceğini göstermiştir.

 

 

Tatlı patatesler ayrıca , doğurganlık çağındaki kadınlarda doğurganlığı teşvik etmede çok önemli bir mineral olan sağlıklı bir demir dozu. içerir. Raporlar, anemi veya demir eksikliğinin kadınlar arasında kısırlık nedeni olduğunu göstermektedir. Bu raporlar, demir eksikliğinin diyetle alınan demir alımını artırarak tedavi edilmesinin genellikle kadınların tedaviden birkaç ay ila bir yıl sonra gebe kalabilmesine neden olduğunu göstermiştir. Diğer çalışmalar, diyetle alınan demir alımındaki artışın yumurtlama kısırlığı riskini azalttığını bulmuştur.

 
Özet : Demir, kadınlar arasında doğurganlığın desteklenmesinde çok önemlidir. Diyette önemli bir demir kaynağı tatlı patatestir. Araştırmalar, tatlı patates gibi gıda kaynaklarından alınan demir alımındaki artışın, ikincil doğurganlığı tersine çevirmeye yardımcı olabileceği gibi, kadınların yumurtlama kısırlığından muzdarip olma şansını da azaltabileceğini göstermiştir.

 
Buna ek olarak, tatlı patatesler, doğurganlık çağındaki kadınlarda üreme performansının iyileştirilmesi için gerekli olan yüksek dozda A vitamini içerir.

 
13- Gözlerin iyi görmesi için tatlı patatesler önemlidir.

 
Tatlı patates A vitamini zengindir ve çoğumuz A vitamininin vizyonumuz için iyi olduğunu biliyoruz, ancak vitaminin vizyonumuzu tam olarak hangi şekilde iyileştirdiğini bilemeyebiliriz. Çalışmalar, ışığın emilmesinden sorumlu pigmentlerin oluşumunda vitaminin gerekli olduğunu göstermiştir. Ayrıca retinanın düzgün yapısını korumak için A vitamini de gereklidir. A vitamini eksikliği, zayıf görüşe ve bazı durumlarda körlüğe neden olabilir. Vitamin eksikliği de gece körlüğüne neden olabilir.

Dahası, kornea kuruluğu, kornea ülseri ve konjonktiva gibi diğer göz hastalıkları da A vitamini eksikliğine bağlanmıştır.

Tatlı patatesler aynı zamanda hem C vitamini hem de E için önemli bir kaynaktır. Hindistan Rajasthan-Bikaner tarım üniversitesinde yapılan bir araştırma, C vitamini eksikliği ile katarakt gelişimi arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Diğer çalışmalar, hem C, hemde E vitamini çoğunlukla göz kataraktlarına yol açan oksidatif stresle mücadelede etkili olabileceğini bulmuştur.

Özet: Tatlı patatesler yüksek miktarda A, C ve E vitamini içerir ve bunların tümü iyi görmeyi teşvik etmenin ayrılmaz bir parçasıdır. A vitamini eksikliği, gece körlüğü, tam körlük ve ayrıca retinada malformasyon ile sonuçlanır. C vitamini eksikliği çoğunlukla katarakt gelişimi ile ilişkilidir.

 

 

14- Tatlı patates kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

 
Tatlı patatesler tokluğu artıran çözünür ve fermente edilebilir lif içerir ve vücuda vücut ağırlığı düzenlemesi için doğal, kendi kendini idame ettiren bir mekanizma sunar. Çalışmalar, tatlı patatesteki başlıca çözünür diyet liflerinden biri olan pektinin, gıda alımını azaltmada, kilo alımını azaltmada ve ayrıca vücuttaki tokluk hormonlarının aktivitesini artırmada etkili olduğunu göstermiştir.

Bilimsel çalışmalar, daha yüksek bir lif alımının, vücut ağırlığının azalmasıyla güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Tatlı patates tüketimindeki bir artış, lif alımında bir artışa neden olacak ve bu da daha düşük bir vücut ağırlığına yol açacaktır.

Alt satır : Tatlı patateslerdeki lif, tokluğun korunmasına ve bir bireyin toplam ağırlığının azaltılmasına yardımcı olabilir. Gün boyunca ne kadar tok hissederseniz, o kadar az atıştırırsınız, bu da kilonuzu etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olur.

 

 

15- Tatlı patatesler de hafızayı güçlendiren gıdalardır.

 
Araştırmalar, mor tatlı patateste bulunan antosiyaninin hafıza arttırıcı özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Buradaki temel inanç, antosiyaninlerin antioksidan özelliklerinin, tatlı patatesleri hafıza güçlendirici maddeler yapan şey olduğudur.

Özet : Düzenli olarak tatlı patates tüketmek hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 

 

Cenab-ı Allah, kalbinde Allah korkusu, ruhunda vatan ve Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağı sevgisi olanların, vatana hizmet etmeyi kendilerine nasip etsin.

Cümle vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hastalara acil şifalar dileriz.

 

 

Kaynakça:
Numan Aladağ’ın, Rajasthan Tarım üniversitesi, tatlı patates ile ilgili bilimsel ders notları.
1995-1998 yılları arasında Australia Queensland eyaleti Bundaberg şehrinde, patates üreticileri ile sohbet notları.

 

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!