Minnetle anıyoruz!..

Minnetle anıyoruz!..
18 Mart 2014 13:11

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99’uncu yıldönümü kutlamaları ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü, Cumhuriyet Meydanı’nda Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk koyma töreniyle başladı.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 08.30’da başlayan törene Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, çok sayıda milletvekili, asker, muharip gazi, bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazi çocukları ile öğrenciler katıldı.

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın hükümet adına çelenk bıraktığı Atatürk Anıtı’na daha sonra Vali Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin ile CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan birer çelenk sundu. Şehitleri selamlamak için TCG Turgutreis fırkateyninden 21 pare top atışı yapıldı. Şehitler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

 

ANZAK HEYKELİNE KINAMA

 

Bakan Yılmaz, tören sona erdikten sonra muharip gazilerin yanına giderek tokalaşırken, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Çanakkale Şubesi üyeleri Atatürk Anıtı’na karanfiller bırakıp, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. ADD Çanakkale Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necmi Akyalçın, 99 yıl önce sömürgecilere karşı büyük bir zafer kazanıldığını, bu zaferin kazanılırken Mehmetçiğin hiçbir zaman centilmenliği elden bırakmadığını ve savaş sırasında yaralanan bir Anzak askerini dahi kucağına alarak siperine götürdüğünü hatırlatıp, Avustralyalıları bir Anzak askerinin Türk bayrağını ve Türk askerine ait kafatasını ayakları altına alan heykeli yaptıkları için kınadığını söyledi.

 

CHP’li Çanakkale Milletvekilleri Ali Sarıbaş, Serdar Soydan ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, tören sonunda partililerle birlikte Atatürk Anıtı’na ayrıca çelenk bıraktı.

 

EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİNDE ANMA

 

Edirnekapı Şehitliği’nde Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle tören düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 23. Zırhlı Tümen Taktik Komutanı Tümgeneral Mehmet Faruk Şengün ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’un yanı sıra şehit aileleri ile vatandaşlar katıldı.

 

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından saygı atışı yapılıp Türk bayrağa göndere çekildi. Törende bir konuşma yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, şeref defterini imzaladı. Ardından şeref defterine yazdıklarını okudu.

 

1. Ordu Komutanlığı adına törende konuşan Topçu Binbaşı Mehmet Ali Yergin de “Tarihin sayfaları onun kahramanlık örnekleriyle doludur. Şehitlik son rütbesidir askerin. Oğlunun tertemiz alnını öperek son yolculuğuna uğurlayan şehit anne ve babaların günüdür. Terörle mücadelede pek çok erimizi, astsubayımızı, subayımızı, generalimizi, polisimizi, diplomatımızı, imamımızı… Hatırlayın onu… 2 buçuk 3 sene önce kafasına sıkmışlardı. Yeni atanmış imamı.. Doktorumuzu ve öğretmenizi mi şehit verdik. Onlar kahramandı, cesurdu, canlarını büyük Türk milleti için verdiler. Aziz şehitlerimiz sizlere minnettarız. Sizi unutmayacağımız” dedi.

 

KARANFİLLER BIRAKTILAR

 

Konuşmaların ardından İstanbul Valisi Mutlu, Tümen Komutanı Şengün, İBB Başkanı Topbaş ve İstanbul Emniyet Müdürü Altınok ile şehit yakınları, polis ve kara şehitliğine karanfiller bıraktı. İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un mezarını ziyaret ederek karanfil bırakan Mutlu, Topbaş, Şengün ve Altınok dua etti.

 

SAMSUN’DA ŞEHİTLER ANILDI

 

Samsun’da, ’18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99’uncu Yıl Dönümü’ etkinlikleri kapsamında İlkadım İlçesi’ndeki 2 şehitlikte tören düzenlendi.

 

’18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99’uncu Yıl Dönümü’ etkinlikleri kapsamında Samsun’da tören düzenlendi. Anma etkinlikleri, İlkadım İlçesi’ndeki Kıran Mezarlığı’nda başladı. Törene Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri katıldı. Ardından Asri Mezarlık’ta bulunan şehitliğe giden Vali Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri, burada tüm şehit mezarlarına karanfil koyup dua etti. Şehit yakınlarına başsağlığı dileyen Vali Aksoy, şehit çocuklarına da yakın ilgi gösterdi.

 

Kendilerine başsağlığı dileyen Vali Hüseyin Aksoy’a sarılan 76 yaşındaki şehit annesi Bedriye Hamlı’nın, “Mavi gözlü paşamı çok özledim” diyerek ağlaması, törende duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu. 9 yaşındaki Eren Efe Kayaoğlu, dayısı Şehit Jandarma Komando Onbaşı İmdat Deniz’in mezar taşında yazan yazıyı dikkatle okurken, 9 yaşındaki Aytunç Karataş da amcası şehit polis memuru Tuncay Karataş’ın mezarına selam verdi. Anma programı, çeşitli etkinliklerle gün boyu devam edecek.