MHP’li Türkkan’dan mavi bayrak çıkışı

MHP’li Türkkan’dan mavi bayrak çıkışı
15 Ağustos 2013 10:20

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri sonucu törenle mavi bayrak çekilen İzmit Körfezi ile Karadeniz’in Kandıra Sahili’ndeki iki plajdan analiz için su numuneleri aldırdı. Mavi bayrak kriterlerinin yerine getirilmesinin çok zor olduğunu belirten Türkkan, halkın başvurusu üzerine üzerine deniz suyundan numuneler alıp, incelemenin ardından  sonuçlarını daha sonra açıklayacaklarını söyledi.  

 

 

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, Kocaeli’nde mavi bayrak alınan Karadeniz sahilihndeki Kandıra Cebeci Plajı ile bir dönem aşırı kirlilik nedeniyle ‘Ölü denize’ dönüşen, ancak son yıllarda belirgin bir temizlenme görülen İzmit Körfezi’nin Karamürsel İlçesi sahilindeki Altın Kemer Plajı’ndan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel bir firmaya deniz suyu numunesi aldırdı.

Kocaeli’nde açılan mavi bayraklı plajlara girenlerden suyun kirliliği yönünde bazı şikayetler aldıklarını belirten Lütfü Türkkan şunları söyledi:

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmir körfezi’nde  Karamürsel ve karadeniz sahilinde Kandıra Cebeci’de mavi bayraklı plajlar açtı. Biz de Kocaelili olarak bu durumdan çok memnun olduk. Vatandaşlarımızdan gelen bir takım şikayetlerle bu plajların mavi bayrak alacak kriterde olmadığı yönünde bilgiler aldık. Biz de bu konunun tespiti için bakanlıkça akretide olmuş bir laboratuvar sorumluları eşliğinde hem Kandıra hem de Karamürsel plajlarından su örnekleri aldırdık. Sonuçları bekleyeceğiz. Bundan mavi bayrağı hakeden bir sonuç çıkarsa belediyeye teşekkür edeceğiz böyle bir hizmeti Kocaeli halkına sunduğu için. Mavi bayrağa uygun çıkmassa ikaz edeceğiz. Milletimize de ‘Burası her ne kadar mavi bayraklı da olsa bayrak morarmış girmeyin’ diyeceğiz.” 

Mavi bayrak almak için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen Türkkan konuşmasını söyle sürdürdü:

“Mavi bayrak olması için o plajın denizin dışında bir takım hizmetleri de beraberinde getirmesi lazım. Örneğin tuvaletler, soyunma kabinleri ve duşlar olması gerekir. Orada duş altına girdik, su akmıyordu. Sorduk vatandaşlara dün de akmıyormuş. Mavi bayrak asmak kolay ama onun gereğini devam ettirmek lazım. Deniz suyu sonucu bekleyeceğiz ve bir hafta sonra da açıklayacağız. Umuyor ve temenni ediyorum bu insan sağlığına aykırı değildir. Görüntüye baktığımızda sanki bir sıkıntı var gibi gözüküyor. Ciddi anlamda gözle görülen bir kirlilik var. Ama bunun laboratuvar sonucunu görmek lazım.  Sonucu vatandaşlarımızla paylaşacağız.”

 

 

22 33 44 55