Maskeler çıktı grip patladı!

Maskeler çıktı grip patladı!
7 Ekim 2021 08:35

Hayatımızı esir alan koronavirüse karşı hayati öneme sahip olan maske, mesafe, hijyen kuralları aşılama arttıkça gevşedi. Maskelerin çene altına inmesi ya da hiç takılmaması, geçen yıl neredeyse yok denecek kadar az olan grip vakalarını patlattı. Prof. Dr. Osman Erk ise 15 Ekim tarihine dikkat çekti.

 

 

Koronavirüsten (Kovid-19) korunmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak sayılan maske ve mesafe, aşı oranları arttıkça unutuldu. Maske takmayan, kolunda taşıyan ya da çene altına indirenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

 

 

GRİP VAKALARI PATLADI

 

Bu rehavet ise üst solunum yolu enfeksiyonları ile grip vakalarının artmasına neden oldu. Geçen yıl kışın en sert dönemlerinde bile neredeyse yok denecek kadar az olan grip vakaları ekim başı itibarıyla adeta patladı. Maskenin önemine dikkat çeken uzmanlar, Okulların açılması ve hava sıcaklığındaki düşüşle grip ve diğer enfeksiyonların daha da artabileceği uyarısı yaptı.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre; İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Prof. Dr. Osman Erk, maske, mesafe, hijyen kuralından tavizler verilmeye başlandığını belirterek, şu sözleri kaydetti:

“Maskeleri çıkaranlarda grip vakaları görmeye başladık. Sonuçta mevsimsel sezon başlamış oluyor. Vatandaşlar çok dikkatli olmalı. Şu an için bir grip salgınından söz etmesek de 15 Ekim’den sonra Kovid-19 dışındaki üst solunum yolu enfeksiyonları ile grip vakalarında artış olabilir. Kovid-19 aşısının griple ilgili olmadığı bilinmeli. Bazı kişiler Kovid-19 aşısının her hastalıktan koruyacağı düşüncesinde.”