CHP’li Ertuğrul: Tecrit projesi, modern hapishane!

CHP’li Ertuğrul: Tecrit projesi, modern hapishane!
8 Mayıs 2024 05:36

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, , özel gereksinimli çocukların eğitim alırken akranlarıyla bir arada olması gerektiğini ve projeyle ilgili “çok fazla karanlık alan bulunduğunu” belirterek Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni projesini eleştirdi.

 

 

İlk resmi açıklama “eğitimde engelli kampları” endişesini büyüttü: Tüm engel gruplarına yönelik hizmet verilmektedir İlk resmi açıklama “eğitimde engelli kampları” endişesini büyüttü: Tüm engel gruplarına yönelik hizmet verilmektedir

 

 

‘Tedirginlik giderilmeli’

 

 

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ilki bu yıl başında Tokat’ta faaliyete geçen ve ardından Karadeniz Ereğli olmak üzere bir çok bölgede yapımı süren özel eğitim kampüslerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. MEB’in yeni projesinin engelliler ve aileleri tarafından “tecrit projesi” olarak algılandığını belirten Ertuğrul, projenin detaylandırılıp ailelerin ve engellilerin tedirginliklerinin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye genelinde MEB’e bağlı okul ve kurumlarda tam zamanlı kaynaştırma- bütünleştirme yoluyla eğitim gören toplam 359 bin 710 öğrenci bulunduğuna dikkat çeken Ertuğrul, “Bu öğrencilerimizi ve ailelerini çok yakından ilgilendiren bir proje çalışılıyor. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması dolayısıyla bu vesileyle konuyu gündeme getirmek ve ele almak gerektiğini düşünüyorum” dedi. CHP’li Ertuğrul’un açıklamaları şöyle:

 

 

Detaylar kamuoyuyla paylaşılmadı
“Türkiye’de bazı bölgelerde yapımına devam edilen veya faaliyete geçmiş Özel Eğitim Kampüsü projeleri bulunmakta. Bunların ilki Tokat’ta hayata geçirilmişti. İkincisi de Kdz. Ereğli ilçemizde ilk duyurusu Ağustos 2022’de yapılan 30 Derslikli Özel Eğitim Kampüsü olarak duyuruldu ve inşaatı devam ediyor. Ankara, Yalova, Ordu Rize bu illerimizi takip edecek.

Bu projeler, “Türkiye’de uygulama anlamında ilk ve tek olma özelliği taşıyan, özel gereksinimli bireyler ve ailelerinin eğitim hayatını kolaylaştıracak özel eğitim statüsündeki anaokulu, ilkokul, ortaokul, uygulamalı meslek lisesi ile aileler için etkinlik alanları bulunan özel eğitim okulları entegre kampüsü olarak” duyuruldu. Bu kampüslerde verilmesi planlanan eğitimin ne şekilde, kimler tarafından verileceği, müfredat, planlama hiçbir detay kamuoyuyla paylaşılmadı.

 

Modern hapishane
Engelli eğitim kampüsü açmanın engellilerin toplumla bütünleşmelerine yardımcı olup olmayacağı, bu tür kampüslerin tasarımı ve işletilme şekline bağlı olacaktır.

İyi tasarlanmış ve doğru yönetilen bir eğitim kampüsü, elbette engellilerin topluma entegrasyonunu destekleyebilir ve onlara daha fazla sosyal alan ve eğitim fırsatı sunabilir. Ancak bu süreç, bazı önemli faktörlerin incelikle değerlendirilerek yönetilmesi gereken bir süreçtir.
Bu kampüslerin amacı, engelli çocuklarımızı toplumdan tecrit ederek, modern hapishaneler yaratmak olmamalıdır.

Çocuklarımız öğrenirken örnek alacakları rol modellerle de bir arada olmalı ve akranlarıyla maksimum seviyede bir arada bulunmalı ve paylaşımlarını en üst düzeyde tutmalıdır. Bu sadece engelli çocuklarımız için değil normal gelişim gösteren çocuklarımızın da engelli çocukların farkında olmaları ve onların hayatımızın bir parçası olduğunu anlamaları için de çok önemlidir.

 

 

Normal çocuklarla etkileşim önemli
Eğitim verilecek binaların fiziksel erişilebilirlikleri konusu da önem taşımaktadır. Şuan mevcut okullarımızda kaynaştırma eğitimi çerçevesinde bulunan özel eğitim alt sınıflarının bulundukları alanları görüyoruz. Bazı özel eğitim alt sınıflar, okul binalarının en ücra köşelerine yerleştirilmiş durumda. Bu kampüsler, normal gelişim gösteren çocuklarımızla etkileşim içinde olmalıdır. Engelli çocuklarımızın sadece akademik değil aynı zamanda sosyal ve kültürel etkinliklerle de topluma dahil edilmeleri gerekir. Ailelerin de bu sürece düzenlenecek programlarla dahil edilmesi gerekir. Kampüslerin etkinliğini ve toplumla bütünleşme derecesini sürekli olarak değerlendirmek ve iyileştirmek gerekmektedir.