CHP ve İYİ Parti tek liste ile Rize’den milletvekili çıkarmak istiyor!

CHP ve İYİ Parti tek liste ile Rize’den milletvekili çıkarmak istiyor!
7 Nisan 2023 11:30

AK Parti, son 4 dönemde 3’te 3 yaptığı Rize’de 14 Mayıs’ta da fire vermek istemiyor. Seçime tek listeyle girecek CHP ve İYİ Parti’yse en az 1 vekil kazanarak AK Parti’nin ‘kale’sine girme hedefinde.

 

 

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan milletvekilliği seçimlerinde Rize’den 3 milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görev yapacak.

9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilecek listeler için aday adayları partilerinde öne çıkmak için yarışıyor. Rize’de 26 aday adayı ile en çok başvuru alan parti AK Parti oldu. CHP’den 6, İYİ Parti’den 3, MHP’den 5, Saadet Partisi’nden 8, DEVA Partisi’nden 3 aday başvuru yaptı. Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden HDP’de 3, TİP’te ise 1 başvuru var. İttifakın ortak liste çıkarabileceği de öğrenildi.

 

 

AK PARTİ 3 VEKİLİ KORUMAK İSTİYOR

 
2018 Genel Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi olan Rize’de 3 milletvekilinin tamamını kazanan AK Parti yine fire vermek istemiyor. Gazete Duvar’da yer alan habere göre 26 adayın listeye girmek için yarıştığı iktidar partisinde mevcut milletvekillerinden Muhammet Avcı ve Osman Aşkın Bak yeniden adaylık başvurusunda bulunan isimlerden. 3 kişilik liste için Avcı, Bak ve Harun Mertoğlu’nun isimleri öne çıkıyor. Bir önceki seçimde Rize’den milletvekili seçilen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın da yeniden listede olabileceği dile getiriliyor.

Cumhur İttifakı ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Rize’de 5 aday adayı başvuru yaptı. MHP’nin kendi listesi ile girmesi halinde şansının düşük görüldüğü Rize’de Remzi Kutanoğlu’nun adı ilk sıra için öne çıkıyor.

Yüksek Seçim Kurulu’na ittifak protokolleri teslim edileceği gün son dakika Cumhur İttifakı’na katılan Yeniden Refah Partisi de Rize’de milletvekilliği için 6 adaylık başvurusu aldı. Partinin Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çolak’ın adı listede ilk sıra için öne çıkıyor.

 

 

CHP TEK LİSTE İLE 46 YIL SONRA RİZE’DE MİLLETVEKİLİ KAZANMAK İSTİYOR

 
Rize’den en son 1977 Genel Seçimleri’nde milletvekili çıkarmayı başaran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ildeki talihini bu kez değiştirmek istiyor. 5 ve altında milletvekili bulunan illerde ortak liste kararı yapma alan CHP ve İYİ Parti bu stratejiyi Rize’de de uygulayacak. Rize’de il başkanlarının ortak görüşü üzerine bu iki partiye Millet İttifakı’nın diğer bileşenleri de katılması bekleniyor. Başta Fındıklı olmak üzere doğu ilçelerinden Pazar, Hemşin, Ardeşen ve Çamlıhemşin’de belli bir oy potansiyeli olan CHP’nin ortak listede ilk sırayı alması bekleniyor. Partinin temayül yoklamalarında milletvekili adayı olmak için il başkanlığı görevinden istifa eden Saltuk Deniz’in ismi öne çıktı. Deniz’in ilk sırada yer alması bekleniyor. İkinci sırayı alması beklenen İYİ Parti’de eski TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın adaylığı kamuoyunda öne çıkmıştı. Fakat aday adaylarından Özkan Avcı’nın ikinci sırayı kazanmasına daha muhtemel bakılıyor.

Saadet Partisi 8 başvuruyla Rize’de adaylık ilgisinin yoğun olduğu partilerden oldu. DEVA Partisi’nde ise 3 aday adayı başvuru yaptı. Gelecek Partisi ortak liste kararını beklemek üzerine henüz aday çıkarmadı. Ortak liste kararının açıklanması halinde Millet İttifakı blokunun 3’üncü vekil adayının bu 3 partiden birine verilmesi bekleniyor.

 

 

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI ORTAK LİSTE ÇIKARABİLİR

 
Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan ve seçime Yeşil Sol Parti listesinde seçime girecek olan Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) 3 aday başvuru yaptı. İttifak bileşenlerinden TİP’te Recep Memişoğlu adaylık başvurusunda bulundu. TİP Genel Merkezi’nden yapılacak atamalarla adayların 3’e tamamlanması bekleniyor. İttifakın ortak liste çıkarabileceği de konuşuluyor.

2018 Genel Seçimleri’nde Rize’de AK Parti yüzde 64,85 oy oranıyla 3 milletvekilinin tamamını kazanmıştı. CHP yüzde 13,04, MHP yüzde 12,41, İYİ Parti yüzde 6,01 oy oranında kalarak milletvekili çıkaramamıştı.