CHP’li Antmen: Yeni Zelanda’da katledilenler için ulusal yas ilan edilsin

CHP’li Antmen: Yeni Zelanda’da katledilenler için ulusal yas ilan edilsin
15 Mart 2019 16:53

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Yeni Zelanda’da cami saldırısında yaşamını kaybeden 49 kişi için Ulusal Yas ilan edilmesi için Meclis Başkanlığı’na Kanun Teklifi verdi.

 

 

 

Antmen, teklifinin gerekçesinde Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasının Hagley Park bölgesindeki Al Noor Cami ve Linwood Mahallesinde bulunan bir camiye silahlı saldırganlarca ateş açıldığını ve acı bir katliamın yaşandığını belirterek “Irkçı saldırı sonrası kırk dokuz insanın hayatını kaybettiği ve onlarca insanın da yaralandığı ortaya çıkmıştır. Yükselen ırkçılık, İslamofobi ve yabancı düşmanlığının insanlık üzerinde yarattığı yıkıcı etki bu karanlık saldırı ile yeniden kendisini göstermiştir” dedi.

Alpay Antmen, yaşanan saldırının, inanç hürriyetine, barışa, insan haklarına ve hukuka da yapılmış bir saldırı olup tüm Dünya halklarınca ve devletlerince tepki gösterilmesi ve unutulmaması gereken bir saldırı olduğunu kaydetti. CHP’li Vekil “Bu amaçla ölen insanlar, dünya barışı, kardeşlik için ve ırkçılığa karşı ‘Ulusal Yas’ ilan edilmesi Türkiye’nin ‘Yurtta Barış, Dünya’da Barış’ tarihsel misyonuna uygun olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar