CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından bildiri: Belediyeler kilitlenir!

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından bildiri: Belediyeler kilitlenir!
9 Şubat 2020 11:42

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı yayımladıkları ortak bildiride, AKP’nin hazırlıklarını sürdürdüğü “yerel yönetimler yasa taslağının” belediyeleri kilitleyerek hizmet yapamaz hale getireceğini açıkladı.

 

 

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Bereketli Topraklar Üzerinde Akıllı Kentlere Doğru” başlıklı çalıştayın ardından 11 büyükşehir belediye başkanı, 6 maddelik sonuç bildirisi yayımladı. Bildiride AKP’nin çalışmalarını sürdürdüğü basına yansıyan “yerel yönetimler yasa taslağı” eleştirildi. Sonuç bildirisini okuyan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 11 büyükşehir belediyesinin Muğla Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda, eşzamanlı olarak deprem konusunda çalışma yapacağını belirtti. Karalar, afet durumunda, acil müdahale, hasarın en aza indirilmesi ve kriz yönetimi konularında hazırlanacak raporun nisan ayında kamuoyuna açıklanacağını kaydetti. Karalar, son 7 yıldır birçok kenti etkileyen Suriyeli göçmenler konusunda da Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin koordinesinde bir çalışma yapılacağını belirtti.

 

 

‘21. YÜZYILA YAKIŞMIYOR’

 
Karalar, Belediye Kanu-nu’nda yapılacak değişikliğe ilişkin endişeleri de şöyle sıraladı: “5393 sayılı Belediye Kanunu’nda yapılması düşünülen değişiklikle ilgili olarak sağda solda ve sosyal medyada dolaşan taslak görmekteyiz. 11 Eylül 2019’da 30 büyükşehir belediyesi ile katıldığımız Cumhurbaşkanlığı toplantısında aramızdan seçilen 3 belediye başkanının oluşturduğu bir komisyon ile taslağın oluşturulacağı düşünülürken temas dahi kurulmadı. Hükümetimizin birlikte çalışma sözünü tutmasını temenni ediyoruz. Alınacak kararların atanmışların dayatmasıyla değil, 83 milyon vatandaşımızın temsiliyle, yerel yönetim anlayışıyla gerçekleşmesini demokrasinin gereği olarak görüyoruz. Sağda solda dolaşan taslak Türkiye Cumhuriyeti tarihinin, demokrasimizin en kötü, 21. yüzyıla yakışmayan bir çalışmasıdır. Böyle bir çalışmanın olmadığını düşünüyoruz. Biz hâlâ Sayın Cumhurbaşkanı’nın yasa tasarısıyla ilgili çalışmanın belediye başkanlarından oluşan bir komisyon tarafından yapılacağı yönündeki taahhüdünün yerine getirilmesini arzu ediyoruz. Umarız bu internette dolaşan taslak asparagastır. Eğer öyle bir taslak çıkarsa belediyeler kilitlenir. Bırakın büyük projeleri şu an yapmakta olduğu temel hizmetleri bile yapamaz olur. Bu da halkı cezalandırmak olur.”

 

 

Çalıştay sonunda açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da yasa taslağını eleştirerek, “Umut ediyorum sağda solda gezen o taslak gerçek değildir. Demokrasiyi yok sayan bir taslak internette dolaşıyor, biz de ona bakıyoruz. Biz o davette ısrar ediyoruz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı, Sayın Cumhurbaşkanı hepimizin önünde bunu taahhüt etmiştir. Biz o daveti ısrarla bekliyoruz” dedi.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar