Yiğit Bulut ne dediyse o (!)

Yiğit Bulut ne dediyse o (!)
23 Mart 2021 09:33

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut uzun bir süre sonra Habertürk yayınına çıktı. Geçen Cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı gece yarısı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çıkardığı kararname ile görevden alınmıştı.

 

 

Pazartesi gece yarısı döviz kurları tırmanırken, Türk Lirası da yüzde 16’ya yakın değer kaybetti. Yiğit Bulut Habertürk yayınında, “Çok sevindirici bir rakam. Dün 7,5 milyar dolara yakın satış geldi sadece iç piyasadan. 5 milyar doları vatandaş, 2,5 milyar dolar bankalar sattı” dedi. Ekonomideki kötü gidiş sonrasında, Yiğit Bulut’un Habertürk yayınına çıkarılması dikkat çekti. Bulut konuşmasında ekonomik tablonun “iyi” olduğunu ve “sevindirici” haberler olduğunu öne sürdü.
 

Yiğit Bulut, 18 Mayıs 2010’da “1 dolar 1 TL olur mu?” başlıklı yazısında doların 1 TL olabileceğini, bunun mümkün olduğunu kaleme almıştı.

 

15 Nisan 2015 tarihinde Yiğit Bulut, sosyal medya hesabından “Euro-dolar paritesi 1 üstünde kaldığı sürece, son atağın başladığı 2.55-2.63 bandı üstündeki değerler piyasa gerçeklerine aykırı ve spekülatif” demişti. Dolar 2,70’i aşarak o dönem rekor kırmıştı.

 

20 Temmuz 2016 tarihinde ise Yiğit Bulut, bu kez “Çok kısa bir süre içerisinde dolar/TL yeniden 2,80 bandına gelecek” açıklamasında bulundu.

 

26 Eylül 2016 tarihinde Yiğit Bulut, verdiği bir röportajda, “Piyasada döviz sıkıntısı olmayacak” demiş ve dolar/TL’nin her 3 seviyesinin üzerine çıkışında olduğu gibi yine 2,78-2,95 bandına geri döneceğini anlatmıştı.

 

2017 Mayıs’ında “Doları 3.92’den aldıranlar, çıkın bu milletten özür dileyin” diyen Bulut, 2018 yılında dolar 5 liraya dayanmışken, “Başta bir ekonomi kanalı ve başka bir haber kanalına çıkan eski bir bürokrat olmak üzere, sistematik bir şekilde ‘krize girdik-gireceğiz’ havası yaymaya çalışıyorlar. Bunlara kesinlikle kulak vermeyin” demişti.

 

2018 yılında dolar 7 TL’yi aştığında ise Yiğit Bulut “Finansal 15 Temmuz” başlıklı bir yazı yazmış ve “Şimdi dövizden TL’ye dönüp Türk sermaye piyasalarına ve TL enstrümanlara sahip çıkma günü. Bu adımı atanların 12-48 ay içinde nasıl bir kazanç elde edeceğini hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Yiğit Bulut’un Habertürk’teki konuşmasının satırbaşları şöyle:

 

“-Serbest piyasa mekanizmasında taviz kesinlikle olmayacak

-Herhangi bir olağanüstü adım olmayacak

-TCMB’nin olağanüstü toplantısı söz konusu değil

-Çok sevindirici bir rakam. Dün 7,5 milyar dolara yakın satış geldi sadece iç piyasadan. 5 milyar doları vatandaş, 2,5 milyar dolar bankalar sattı.

-Ekonomik gerçekler doğrultusunda düşük faiz olacak

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi ‘yüksek faiz yüksek enflasyonu getiriyor.’

– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi ‘yüksek faiz yüksek enflasyonu getiriyor’

– Serbest piyasa mekanizmasında taviz kesinlikle olmayacak

-Herhangi bir olağanüstü adım olmayacak

-TCMB’nin olağanüstü toplantısı söz konusu değil -Paraya daha düşük maliyetle ulaşınca Türkiye daha hızlı büyür

– Spekülasyon yapanlara, sermaye kısıtlaması gibi söylemlerle yayın yapanlara itibar etmeyin, tamamı yalan, iftiradır, suç teşkil eder.

– Borsa’da bir miktar satış var. Türkiye’ye karşı ciddi bir atak var. Bütün gelişmekte olan piyasalarda sıkıntı var. 38 binlerden 138-140 binlere 1’e 3 kat yükselmiş borsa bir miktar realize olması doğaldır.”