‘Yalıkavak’ta yeni bir imparatorluk’

‘Yalıkavak’ta yeni bir imparatorluk’
19 Temmuz 2022 09:28

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Yalıkavak Marina’ya ilişkin olarak, “Yalıkavak Marina’da harıl harıl inşaat faaliyetleri sürmüş.İmar rantı hem karasal, hem de deniz alanlarında sürüyor. Yeni açılan restoranlar denize doğru ne kadar büyüdüler, onu bilen yok.” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Fotoğraf: yalikavakmarina.com

 

Yılmaz yazısında, “Bodrum Yalıkavak Marina ne olmuş öyle; uçmuş… Dünyanın en lüks giyim markaları, tekneleri, restoranları Yalıkavak’a yapışmış. 40 metre ve üstü mega yatlar sıkış tepiş sıralanmış; böyle bir manzarayı İtalya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan kıyılarında gören var mı, bilmiyorum. Marina gezgincisi Yalıkavak ahalisinin elini cüzdanına atabileceği tek yer dondurmacı. Topu 40 TL’ye satılıyor. 2018-2019 yazına kadar marinanın en gösterişli restoranları Doğuş Grubu’nun (D-Dream) Nusret, Sait, Fenix markalarıydı. 3-5 bin liraya iki kişi akşam yemeğinden kalkabilirdi. Artık bunların papucu dama atıldı.” ifadesini kullandı.
Yılmaz şunları kaydetti:

 

 

“Yalıkavak öyle bir servet mıknatısı haline gelmiş ki; Körfez ülkelerinden ve Rusya’dan gelenlerin ağırlıkta olduğu ziyaretçilerin “tüketim iştahını” yerel markalar kesmiyor. 2020 yazında Arkadiy Novikov tarafından bundan 29 yıl önce Rusya’da kurulan restoran zinciri Novikov, bir İtalyan markası edasıyla Yalıkavak Marina’nın burnunu denize veren gümrükleme alanını kapmış.

Kamuoyu; eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve AKP milletvekili oğlu Tolga Ağar’ın Yalıkavak Marina yönetiminden istifalarını tartışırken…

Yalıkavak Marina’nın eski sahibi Mübariz Mansimov“Malıma çöktüler” iddiası ile mahkemelik olduğu Anar Alizade’nin peşine düşerken…Yalıkavak Marina’da harıl harıl inşaat faaliyetleri sürmüş.İmar rantı hem karasal, hem de deniz alanlarında sürüyor. Yeni açılan restoranlar denize doğru ne kadar büyüdüler, onu bilen yok.

Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanları Yatırımları ve Ticaret A.Ş., 11 odalı tek katlı Yalıkavak Marina Beach Oteli yıktı, yerine iki katlı otel inşaatı başlattı. İmar atışından dolayı Bodrum Belediyesi projeye inşaat ruhsatı vermemişti. Bawer İnşaat’ın müteahhitliğini sürdüğü otel inşaatı, belediye tarafından son 5 ayda 2 kez mühürlendi. Bodrum Belediyesi yetkillilerinden aldığım bilgiye göre, “mühürü kırıp inşaata devam” etmişler.”