CHP’li Öztürkmen: İktidar medyasında ‘kriz’ itirafı!

CHP’li Öztürkmen: İktidar medyasında ‘kriz’ itirafı!
5 Nisan 2024 15:43

İktidar medyasında, seçim öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasında geçtiği belirtilen “zam” diyolağına ilişkin CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen’den açıklama geldi.

 

 
“İktidar medyasında ekonomik krizin manşetleri atılıyor” diyen Öztürkmen, “Tablo ortada Erdoğan yönetimi, emekliye yapılacak üç kuruşluk zamla batabilecek bir Hazine yarattı!” ifadelerini kullandı.

 
Öztürkmen’in açıklamasının tamamı şöyle:

 
“Ekonomik krizin itirafı iktidar basınında manşetlere çıktı.

 
Seçim öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli zamları konusunda Mehmet Şimşek’e “Bir şey yapabilir miyiz?” diye sormuş. Şimşek, “Mümkün değil” demiş. İktidarın yayın organlarından Türkiye gazetesi olayı “Hazine’yi batırmak olmaz” manşetiyle sunmuş.

 
Bakın, Türkiye gazetesi, Erdoğan ile Şimşek arasında yaşandığı iddia edilen olayı nasıl aktarıyor:

 
“AK Parti’nin oy kaybına uğrayacağı ve birçok ili kaybedebileceği ihtimali son iki haftaya girilirken netleşmeye başladı. Bu nedenle, bazı parti yöneticileri ve milletvekilleri Cumhurbaşkanı’na ulaşarak, ‘Kötü gidişe dur demek’ için, ekonomik anlamda bazı adımlar atılması önerisinde bulundu. Bunun üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerden kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le görüştüğü ve “Mehmet Bey, emeklilerle ilgili bir şey yapabiliyor muyuz?” diye sorduğu öğrenildi. Ancak Şimşek’in olumsuz cevap verdiği ifade edildi.”

 
Tablo ortada: Erdoğan yönetimi, emekliye yapılacak üç kuruşluk zamla batabilecek bir Hazine yarattı!

 
ŞİMŞEK’E ‘ACI REÇETE’ YETKİSİNİ ERDOĞAN VERDİ

 
Öte yandan, AKP içinde seçim yenilgisinin faturasını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e kesmeye çalışan güçlü bir ekibin olduğu konuşuluyor.

 
Ancak zamlar ve yeni vergilerle vatandaşa acı ilacı içirme yetkisini Mehmet Şimşek’e bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Ve defalarca Şimşek’in politikalarının arkasında olduğunu ilan etti. Çünkü Erdoğan’ın, 22 yıldır yönettiği ekonominin geldiği duruma “acı reçete” dışında bir çözümü yok!

 
Son ekonomik veriler de bunun ispatı. TÜİK’e göre yıllık enflasyon Mart ayında yüzde 68,50’ye yükseldi. Bağımsız araştırmacılardan oluşan ENAG’a göre ise gerçek enflasyon yüzde 124,63!

 
Erdoğan yönetiminin kötü gidişi sadece “Küresel krize” bağlamasını da rakamlar çürütüyor.

 
Çünkü Avrupa’da (Euro bölgesi) yıllık tüketici enflasyonu şubatta yüzde 2,6 iken martta yüzde 2,4’e geriledi. Türkiye’de ise aynı dönemde resmi enflasyon yüzde 68,50’ye yükseldi. Reis, Avrupa’ya tam 27,5 fark attı!

 
Bunlar daha iyi günlerimiz. Erdoğan-Şimşek ikilisinin asıl acı reçetesi seçim sonrasına ertelenmişti. Krizin faturası katmerleşerek gelecek…”