Yabancılara satılan konut sayılarının anlattıkları!

Yabancılara satılan konut sayılarının anlattıkları!
25 Mayıs 2023 10:51

Yurtdışında oy kullanmak için sıraya giren bir erkek ve beraberinde eşi olduğu iddia edilen 4 çarşaflı kadının fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu.

 

 

Yurtdışında kayıtlı seçmenler cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için birçok ülkede sandık başına gitti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, İsrail, Katar, Libya, Lübnan, Mısır, Suudi Arabistan Krallığı gibi Arap ülkelerinde 22’sinde biten oy kullanma işleminden çok değişik kareler gündeme geliyor.

Sosyal medyada gündem olan bir fotoğrafta yerel kıyafetleri içinde Türkiye seçimlerinde oy kullanmak için sıraya giren bir erkek ve arkasında duran 4 çarşaflı kadın görülüyor. Kadınların adamın eşleri olduğu iddia edildi.

 

 

SATILAN KONUT SAYILARININ ANLATTIKLARI

 

 

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, Türkiye’nin konut satışı yoluyla çok kolay vatandaşlık veren bir ülke olduğunu belirterek, “Türkiye’den konut alanların önemli kısmı Körfez Ülkeleri. 2018-2023 son 5 yılda yabancılara 245.676 konut satılmış. Hane başı yaklaşık 2-3 seçmenden 500 bin ila 700 bin yeni seçmen demektir. Bu konutların sadece75 bini Iraklı ve İranlılara satıldığını onları 35 bin konut ila Rusların izlediğini belirtelim” diye yazdı.

Yurtiçi seçmen sayısı 60,9 milyonken, sadece son 5 yılda yabancı seçmen artışının 700 bin kişi olduğunu kaydeden Kahveci, “Ama son 5 yılda yeni seçmen sayısına baktığımızda durum daha ilginç. Yerleşik nüfustan oluşan seçmen sayısı 3,9 milyon artarken yeni TC vatandaşlarının sayısı 700 bin civarı ile bu seçmenin yüzde 18’i etmektedir.

Özetle durum şu: Ülkemizin demokrasisinde bir çok unsur zaten kullanılamıyor. Vatandaşın elinde belki de demokrasi adına son seçenek olarak seçimle yönetim belirleme imkanı kalmıştı. Artık yavaş yavaş bunu da parayla satar duruma geldik” ifadelerini kullandı.