Vakıflar Genel Müdürlüğü, CHP’li belediyeden aldığı Fildamı Sarnıcı’nın işletmesini 35 yıllığına MHP’li vekile verdi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, CHP’li belediyeden aldığı Fildamı Sarnıcı’nın işletmesini 35 yıllığına MHP’li vekile verdi
23 Ocak 2024 09:07

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, CHP’li Bakırköy Belediyesi’nin elinden aldığı tarihi Fildamı Sarnıcı’nın da MHP Milletvekili Levent Uysal’a kiralandığı öğrenildi. Uysal, Ayasofya kadar eski olan tarihi yapıyı 35 yıl boyunca işletecek.

 

Fotoğraf: Birgün

 

BirGün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün uzun süredir kamuoyundan gizlenen bir ihalesinin daha MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal’ın kurduğu Nişantaşı Eğitim Vakfı’na (NEV) gittiği öğrenildi.

Yakın zamana kadar konserlerin düzenlendiği, ramazan şenliklerinin gerçekleştirildiği tarihi Fildamı Sarnıcı 1991 yılında Bakırköy Belediyesi’nin mülkiyetine geçmişti. Tarihi Sarnıç, 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından devralındı.

 
İhale salonuna kimse alınmadı

 
İstanbul’un en değerli bölgelerinden birinde yer alan Fildamı Sarnıcı için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 19 Eylül 2023 tarihinden “Restorasyon veya onarım karşılığı kiralama işi” adı altında ihaleye çıkarıldı. İhaleyi takip etmek isteyen yurttaşlar ve Bakırköy Kent Savunması üyeleri ihale salonuna alınmadı.

İhaleyi, MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal’ın kurduğu ve İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin de kurucu vakfı olan Nişantaşı Eğitim Vakfı’nın (NEV) aldığı öğrenildi. 30 Ekim 2023 tarihinde ise sözleşme imzalandı ve 11 bin 644 metrekarelik alanda yar alan tarihi yapının işletme hakkı 35 yıllığı vakfın oldu.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2020 yılında halkın kullanımına açtığı Atatürk Kent Ormanı’nın bir parçası olan 9 dönümlük arazinin ihalesini de yine Uysal’ın kurduğu Nişantaşı Eğitim Vakfı almıştı.

11 Ekim 2023 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre, arazi 21 yıllığına Uysal’ın vakfına teslim edildi. Vakfın dört yıl boyunca ayda 3 bin 240 euro, beşinci yıldan itibaren de 334 bin 800 euro kira ödeyeceği belirtildi.