DİSK ve KESK Taksim’e yürümekten vazgeçti!

DİSK ve KESK Taksim’e yürümekten vazgeçti!
1 Mayıs 2024 12:16

CHP lideri Özel ve İBB Başkanı İmamoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Saraçhane’de konuştu. Özel “Hep birlikte Taksim’e doğru, 1 Mayıs’ı bayram gibi kutlayacak bir anlayışla hareket edeceğiz” dedi. Özel, daha sonra yaptığı açıklamada sendikaların kararına göre yürüyüşe geçilip geçilmeyeceğini ifade etti. Özel, ardından alandan ayrıldı. Sendikaların, Taksim’e yürüme kararından vazgeçtikleri öğrenildi.

 

 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve sendikalarla Saraçhane’den polisin kapattığı Bozdoğan Kemeri’ne doğru yürümesi bekleniyordu ancak yaklaşık bir saat boyunca Saraçhane’de bulunan Özel, alandan ayrıldı. Sendikalar da müzakereler sonrası yürüyüşten vazgeçtiler.

Özel, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile yaptığı görüşmelerini hatırlattı fakat Taksim’e izin verilmediğini bildirdi. Özel “Birileri Taksim’i kendi egemenlik sancağı zannediyor” ifadesini kullandı.

 

 

“SENDİKALAR NE SÖYLÜYORSA ONA GÖRE DAVRANILACAK”

 

 

Özel, ilk açıklamasında şu mesajları verdi:

– Gelecek sene bu yasakların kalmayacağını ümit ediyoruz. Bugün de hep birlikte Taksim’e doğru, 1 Mayıs’ı bayram gibi kutlayacak bir anlayışla hareket edeceğiz.

– Bunu doğru bulmadığımızı sayın Bakan’a birkaç gündür anlatmaya çalışıyoruz. Bir ülkenin en bilinen meydanında 1 Mayıs kutlanmıyorsa o ülkede demokrasi sorgulanır.

– Bir ülkenin herhangi bir noktasına güvenlik güçleri kullanılarak emekçiler sokulmuyorsa orada bir iktidardan, muktedirden değil tedirginlikten bahsetmek lazım.

 

 

“BU TOPLANMANIN KENDİSİ DE KAZANIM”

 

 

– Kaba kuvvet olursa bu onu uygulayanların ayıbı olur. AYM kararına rağmen kanunsuz emir verenleri suç işlememeye davet ediyoruz. Sendikalar ne söylüyorsa ne yapıyorlarsa ona göre göre davranılacak. Ama Saraçhane’de bu toplanma ve bu iradenin kendisi de çok önemli bir kazanım. Taksim özgürleşene dek bu mücadele sürecek.

CHP’liler AYM’nin Taksim kararına dikkat çekti.

 

 

“SARAÇHANE HAK ARAMA NOKTASINA DÖNÜŞTÜ”

 

 

İmamoğlu da şunları söyledi:

– Son beş yıldır Saraçhane hak arama noktasına dönüştü. Saraçhane’deki hak arama mücadeleleri başarıyla sonuçlandı, halkın istediği oldu. eninde sonunda Taksim’de bir buluşmaya dönüşecek. Ama bugün, ama seneye…

– Umuyorum ki bu sürece karar verenler bu hak arama mücadelesini iyi izlerler. Bayramı yok saymaya kalkan anlayıştan vazgeçerler, temennimiz o. Ama beş yıldır Saraçhane’de halk ne diyorsa o oluyor. Muhtemelen buradan sonra da böyle bir yolculuk başlar.

 

 

“TÜRKİYE’YE UTANÇ YAŞATIYORLAR”

 

 

Ardından yürüyüşe dair açıklamalarda bulunan Özel, Saraçhane Meydanı’nda şu açıklamayı yaptı:

– Milletle devlet karşı karşıya gelirse millet kazanır. Şimdi çağrıcı örgütler çağrıda bulundular. Biz de örgütümüzü Saraçhane’ye çağırdık. Hedef Taksim Meydanı’dır. 2012’de 2013’te Taksim’i açıp bunu övünç vesilesi yapanlar Türkiye’ye utanç yaşatıyorlar.

– Mahkeme kararı 2023’ün aralık ayına ait AYM kararıdır. Demokrasilerde burada tartışma biter. Meydan emekçilerindir. Taksim bugün özgürleşmezse yarın gerçekleşir.

 

 

CHP, SENDİKALARIN KARARINI BEKLEDİ

 

 

Öte yandan SÖZCÜ TV’nin aktardığına göre CHP İl Örgütü’nün sendikalarla birlikte Saraçhane’den Taksim Meydanı’na yapılması planlanan yürüyüşe katılacağı belirtildi.

SÖZCÜ TV’ye konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de CHP’nin sendikaların alacağı kararın arkasında olacağını ve gerçekleşmesi halinde yürüyüşe katılacağını söyledi.

Çelik “Güvenlik güçleri ile işçilerin karşı karşıya gelmesini istemiyoruz. Sendikaların alacağı kararı bekliyoruz” dedi.

 

 

YÜRÜYÜŞ YAPILMAYACAK

 

 

Saraçhane’de yaşanan gerilim ve müzakereler sonrasında KESK ve DİSK’in Taksim Meydanı’na yürüyüş yapmayacakları bildirildi. Saraçhane’deki müdahalede gaz da kullanıldı.