Polisten canlı yayında ‘Basını süpürün’ emri: ‘Aşağılık bir ifade’

Polisten canlı yayında ‘Basını süpürün’ emri: ‘Aşağılık bir ifade’
1 Mayıs 2024 11:28

Saraçhane’de toplanan 1 Mayıs kortejini takip eden gazetecilere yönelik polis tarafından ‘Basını süpürün’ emri canlı yayına yansıdı. Polisin emrine gazeteci Deniz Zeyrek tepki gösterdi.

 

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Taksim’e çıkmak isteyen emekçiler polis engeliyle karşılaştı. Şaraçhane’de yapılan toplanma çağırısına CHP lideri Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılırken polisin kitleyi takip eden gazetecilere yönelik “Basını süpürün” sözleri gündem oldu.

 

 

‘SEN KİMİ SÜPÜRÜYORSUN?’
Sözcü TV canlı yayınında “Basını süpürün” sözlerine tepki gösteren gazeteci Deniz Zeyrek, “Bu, aşağılık bir ifade” dedi. Zeyrek şunları söyledi:

“Bu emri kim verdiyse ahmakça bir iş yapmış. ‘Gazeteciyi süpürün’ ne demek, haddini bilsin o adam. Ondan sonra hakkımızı savunun diyorlar. Süpürürken düşünecektin. O emri kim vermiş? Daha önce de Çağlayan Adliyesi’nde aynı ifadeyi duydum. Çevik kuvvetin terminolojisinde ‘Gazeteciyi süpürün’ diye bir ifade var. Utanın. Sen kimi süpürüyorsun? 12 saat en zor koşullarda çalışıyorsun, hakkını biz savunuyoruz. O terminolojiyi kim icat etti? Toz muyuz biz? Ayıp, utanın.”