‘Tırtıl istilasına karşı uçakla ilaçlama şart’

‘Tırtıl istilasına karşı uçakla ilaçlama şart’
18 Temmuz 2022 10:48

Ayçiçeklerine ciddi anlamda zarar veren çayır tırtılına karşı uyarıda bulunan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, “Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması şart” dedi.

 

Fotoğraf: Hava Forum / Twitter

 

Trakya’da geçtiğimiz günlerde başlayarak etkisini gittikçe artıran ayçiçeklerindeki çayır tırtılı istilası devam ediyor. Ayçiçeklerinde geri dönülmez zararlara neden olan çayır tırtılı istilasına karşı kapsamlı bir mücadele yapılması gerektiğini vurgulayan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, “Çiftçilerimiz bölgede kendi imkanlarıyla ilaçlama çalışması yapıyor, drone desteği de olsa bu yetersiz. Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması şart” dedi.

 

 

“VERİMİ DÜŞÜRÜYOR”

 

 

CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, ayçiçek tarlalarını etkisi altına alan çayır tırtılı istilası ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde başlayan ve etkisini gün geçtikçe artıran bir çayır tırtılı istilası ile karşı karşıyayız. Bu zararlı, ayçiçek yapraklarını yiyor, ayçiçeğine geri dönülmez zararlar veriyor ve verimi büyük oranda düşürüyor. Tüm Trakya’da üreticimizi zora sokan çayır tırtılına karşı çok hızlı, planlı ve etkili bir mücadele yapılması gerekmektedir. Çayır tırtılı ile mücadele ederken tam da tozlanma zamanında çalışan arıları da dikkate almak gerekiyor. Bilinçsiz ilaçlama arıların ölümüne yol açabilir. Buna karşın arıları öldürmeyen ilaçlar dikkate alınmalı ve ilaçlama için arıların çalışmadığı akşam saatleri değerlendirilmelidir.”

 

 

“PLANLI MÜCADELE ŞART”

 

 

“Çiftçilerimiz bölgede kendi imkanlarıyla ilaçlama çalışması yapıyor, drone desteği de olsa bu yetersiz. Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması şart. Ayçiçeği gibi stratejik bir ürün korunmalı. Üretici yalnız ve çaresiz bırakılmamalı.”

 

 

“ÇİFTÇİNİN ZARARI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANSIN”

 

 

Çiftçimiz artan gübre, ilaç ve mazot maliyetlerine karşı üretmeye devam ederken şimdi de bu büyük sorunla karşı karşıya kaldı. Çiftçimiz, borç batağında üretmeye çalışıyor. Buradan Tarım Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum. Çayır tırtılı nedeniyle zora düşen, zararı olan çiftçilerimizin kaybı devletimizin tarafından karşılansın. Karşılansın ki bu çiftçiler önümüzdeki dönem yeniden üretebilsinler.”