Tarım işçisi: Minibüste çocuk doğuyor!

Tarım işçisi: Minibüste çocuk doğuyor!
26 Mayıs 2024 09:24

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, domates dikim sürecinde çalışan mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti.

 

 

 

Mevsimlik Tarım işçisi Urfalı Mehmet Özbay, yaşadıkları olumsuz şartları CHP’li Gürer’e anlattı. Özbay, çocuklar olumsuz koşullarda yaşıyor. Kadınlar minibüste doğum yapıyor. Çocuklar tarım ilaçlarına da maruz kalıyor, eğitimleri de aksıyor” diye konuştu.

 

 

ÇOCUKLAR TARIM İLAÇLARINA MARUZ KALIYOR

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaşam ve çalışma şartlarının zorluğundan bahseden mevsimlik tarım işçisi Mehmet Özbay, “Burada çocukların yüzü toprak, ayağında çorap yok, adam gibi ayakkabı yok. Şimdi bunlar bu ellerle yemek yiyor. Bu ellerle yüzlerini elliyorlar. Çoğu tarlada çalışıyor. Olumsuz etkileyecek ilaçlara maruz kalıyorlar.” dedi.

 

 

GENELGE VAR, UYGULAMA YOK

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından genelge yayınlandığını ancak genelgenin uygulanmadığını belirterek, “Şimdi tarım işçisi olarak gelenlerin çocuklarının eğitim sorunları var. Sağlıklı yaşam sorunları var. Yaşadıkları yerde elektrikte, suda, banyoda sıkıntıları var. Bu çocukların da geleceklerinin iyi olması, Cumhurbaşkanının yayınladığı genelge var, onun hayata geçmesiyle ilgili. Ama o genelge bir türlü hayata geçmiyor. Genelge var, uygulama bu.” diye tepki gösterdi.

 

 

GÜRER, “BU ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ”

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 5 ila 10 yaş aralığında olan çocukların tarlalarda ve zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, “Mağduriyet yaşayan bu çocuklar geleceğimiz. Bunlar ileride genç olacak, bu ülkeye hizmet edecek. Ama çocuklar tarım işçisi olarak çok zor koşullarda, yoklukla, yoksullukla boğuşarak ailelerinin yanında yaşamını sürdürüyorlar. Bunların eğitim alması gerekiyor. Şimdi burada tarlada olmaması gerekiyor ama başka çare yok. Anne baba geldi mi çocuk da tarlaya geliyor. Onun için de bu çocukların içinde bulunduğu koşulları dikkate alalım, ülke genelinde tarım işçilerinin çocuklarına sahip çıkılsın. Bu çocukların eğitimi dışında sağlıklı yaşama imkânı sağlansın. Çocuklarımızın yüzleri topraktan dolayı bu hale gelmiş, yaşadıklarından dolayı bunların sağlıklı yaşam şartlarına eriştirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

 

 

ARABADA DOĞUM YAPIYORLAR

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e tarım işçisi Mehmet Özbay, doktor ve aile hekiminin gelmediğini belirterek, “Doktor yok. Sadece yeni doğanları arıyorlar, aşınız var falan diyorlar.” dedi. Gürer’in, “Tarlada çocuk doğuyor mu?” sorusuna tarım işçisi Özbay, “Tarlada değil sayın vekilim, arabada doğuyor. Geçen gün ben Zengen’e(Konya’nın Ereğli ilçesine bağlı) gidiyordum, kadının biri doğurdu. Minibüste doğurdu.” şeklinde cevap verdi ve “Yapacak bir şey yok. Bu ülkenin gençleri ‘Gelecek yıla ne yapalım?’ demiyor. ‘Gelecek yıla yevmiye ne olur?’ diyor. Düşünemiyoruz yani, çocukların haline bak.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

7 AY BOYUNCA MEMLEKETLERİNDE UZAKTA ÇALIŞIYORLAR

 

 

Tarım işçisi Mehmet Özbay, nisan ayından ekim ayına kadar, yani ürünün dikiminden hasat edilişine kadar geçen süreçte tarım işçisi olarak memleketlerinden uzakta çalıştıklarını belirtti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geldikleri yerde eğitim desteği alamıyorlar, yaşam koşulları çok zor, çadırda yaşıyorlar. Ama başka çareleri yok. Büyükler ekmek parası kazanacak. Çocuklar da geleceğe onlarla beraber bu şartlarda hazırlanıyorlar.” dedi.

 

 

 

ÖZBAY, “DEVLET BİZE YARDIMCI OLMUYOR”

 

 

CHP’li Ömer Fethi Gürer’e dertlerini anlatan Mehmet Özbay, “Sayın vekilim, Şanlıurfa’da hem su parasını veriyoruz hem de elektrik parası. Oradan buraya geldiğimizde de hem su parası veriyoruz hem elektrik parası veriyoruz. Çadırda oturuyoruz. Çektiğimiz bir ampul var. Devlet bize yardımcı olmuyor. Bizim trafonun kablolarını bir gösterseniz, her yerden yırtık. Kablonun yerden uzunluğu bu kadar. Bizim kendi imkânlarımızla sağladığımız saplarla tutuyoruz.” diye konuştu.